Tramal - zastosowanie, dawkowanie, skutki uboczne stosowania leku

Tramal to silny lek przeciwbólowy działający narkotycznie. Należy on do rodziny opioidów i jest przeznaczony do stosowania w przypadku bólu o dużym oraz średnim nasileniu. Poza tym, wykazuje działanie przeciwkaszlowe.

Substancją czynną Tramalu jest chlorowodorek tramadolu. Lek jest dostępny w formie kropli do podawania doustnego, kapsułek, czopków do stosowania doodbytniczego, tabletek o przedłużonym uwalnianiu, a także roztworu przeznaczonego do wstrzykiwania.

Tramal - działanie

Lek Tramal oddziałuje przede wszystkim na receptory µ, a także słabiej na receptory delta oraz kappa. Preparat wpływa między innymi na połączenia komórek nerwowych, które działają w zależności do serotoniny oraz noradrenaliny. Tramadol zwiększa wydzielanie serotoniny, czyli hormonu, który odpowiedzialny jest między innymi za poczucie spokoju, szczęścia oraz wpływa na dobry i zdrowy sen. Szacuje się, że jego działanie ma siłę 1/10 do 1/6 siły działania morfiny. Jednak w przeciwieństwie do morfiny, Tramal nie wpływa na motorykę przewodu pokarmowego ani na funkcjonowanie układu oddechowego. Oprócz działania przeciwbólowego, tramadol wykazuje działanie przeciwkaszlowe.

Tramal tabletki – przeciwwskazania

Leku zawierającego tramadol nie mogą stosować osoby, które są nadwrażliwe na jakikolwiek składnik preparatu. Preparatu nie powinny stosować osoby, które mogą mieć tendencje do nadużywania leków, ponieważ Tramal działa silnie uzależniająco. Nie powinny go stosować osoby, które leczą się z uzależnienia od opioidów. Inne przeciwwskazania do stosowania leku to:

W przypadku pacjentów, którzy przeszli uraz głowy, osób z zaburzeniami świadomości, z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym, po przebytym wstrząsie oraz cierpiących na zaburzenia ze strony układu oddechowego należy zachować szczególną ostrożność.

Tramal – skutki uboczne

Tramal to lek, który często wywołuje niepożądane dolegliwości takie jak:

U niektórych pacjentów mogą wystąpić zaburzenia funkcjonowania układu krążenia objawiające się najczęściej omdleniami. Rzadko pojawiające się efekty uboczne stosowania tego leku to zaburzenia wydalania moczu, zaburzenia łaknienia oraz osłabienie mięśni.

Zobacz wideo

Czasami niepożądane objawy takie jak na przykład uczucie niepokoju, omamy, słyszenie szumu w uszach czy napady paniki występują po zaprzestaniu przyjmowania leku. Dodatkowo, u niektórych pacjentów zaobserwowano nasilenie objawów astmy oskrzelowej.

Tramal – dawkowanie

Lek można przyjmować niezależnie od spożywanych posiłków, niekoniecznie podczas jedzenia. W przypadku stosowania tabletek lub kapsułek należy połknąć je w całości (nie zaleca się rozdrabniania ani rozgryzania) i popić wodą. Preparat w postaci kropli podaje się na odrobinie cukru lub rozprowadzone w niewielkiej ilości napoju. U osób dorosłych oraz dzieci, które ukończyły 12 lat zaleca się dawkę od 50 do 100 mg substancji czynnej przyjmowane co 4 do 6 godzin. Nie należy przekraczać dawki 400 mg na dobę. Jest to uzasadnione jedynie w przypadku silnego bólu, na przykład o charakterze pooperacyjnym lub nowotworowym. U dzieci poniżej 12. roku życia jednorazowo powinno podawać się dawkę 1-2 mg substancji na kilogram masy ciała, nie przekraczając 8 mg na kilogram masy ciała. Dobowa łączna dawka nie powinna być większa niż 400 mg. Leku nie należy stosować przez okres dłuższy niż jest to rzeczywiście konieczne.

Jest to lek wydawany na receptę, w związku z czym należy przyjmować go jedynie zgodnie z zalecaniami lekarza. Preparat jest przepisywany w celu leczenia konkretnych problemów zdrowotnych, w związku z czym nie należy udostępniać innym osobom.

Więcej o: