Zoloft to jedna z nazw handlowych substancji o nazwie sertralina. To lek przeciwdepresyjny z grupy SSRI, czyli selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny. SSRI - najprościej rzecz ujmując - wpływają na neuroprzekaźniki i blokują wchłanianie zwrotne serotoniny, czyli ponowne jej wykorzystanie przez neuron. Dzięki temu stężenie danego neuroprzekaźnika (tu serotoniny) rośnie. Ogólnie pojęty obniżony poziom serotoniny związany jest ze spadkiem nastroju, a więc także depresją i innymi schorzeniami psychicznymi.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Zoloft ma nie powodować senności (nadmiernego uspokojenia) czy upośledzenia ruchowego. Podaje się go doustnie, zwykle raz dziennie. Posiłki nie mają wpływu na jego działanie. Jest dostępny na receptę.
Kiedy stosuje się Zoloft? Lek wykorzystywany jest przede wszystkim w leczeniu następujących schorzeń:
Przeczytaj: Depresja - choroba, którą trzeba leczyć. Przyczyny i objawy depresji
Jak przy każdym leku, należy sprawdzić, czy nie jesteśmy nadwrażliwi na jego składniki. Nie powinno się go przyjmować jednocześnie z inhibitorami MAO (lekami stosowanymi głównie w leczeniu depresji atypowej oraz choroby Parkinsona; MAO reagują źle z wieloma substancjami, dlatego trzeba bardzo uważać) oraz pimozydem (rodzajem leków przeciwpsychotycznych).
Sertralina może podwyższać ryzyko myśli i prób samobójczych u pacjentów - szczególnie w początkowym okresie przyjmowania. Dotyczy to przede wszystkim młodych dorosłych (czyli osób do 25. roku życia) oraz tych pacjentów, którzy już wcześniej zdradzali skłonności samobójcze.
Zoloft może także nasilić objawy psychotyczne u chorych na schizofrenię. Trzeba uważać również na pacjentów chorych na zaburzenia afektywne dwubiegunowe - sertralina nie powinna być podawana, gdy wchodzą w epizod manii.
Inne przeciwwskazania do brania Zoloftu to:
Ciąża i karmienie piersią nie wyklucza przyjmowania sertraliny, jednak powinno się brać ją tylko wtedy, gdy korzyść z jej działania przewyższa ewentualne ryzyko dla płodu i dziecka.
Podczas leczenia sertraliną lepiej nie pić alkoholu (zresztą alkohol nie sprzyja leczeniu zaburzeń psychicznych - jest jednym z większych depresantów) oraz uważać podczas siedzenia za kółkiem.
Sertralina silnie hamuje wychwyt zwrotny serotoniny. Tylko kilka miligramów wystarcza, by zahamować wychwyt zwrotny w 50 procentach. Efekty działania leczenia sertraliną stają się widoczne po około dwóch-czterech tygodniach od rozpoczęcia jej brania. Lek podaje się doustnie, wchłania się powoli. Osiąga maksymalne stężenie we krwi po pięciu-sześciu godzinach.
Do najczęstszych efektów ubocznych przyjmowania sertraliny należą:
Zoloft nie uzależnia, jednak należy go odstawiać stopniowo, przez około dwa tygodnie. Jeśli zrobi się to zbyt gwałtownie i za szybko, pojawią się nieprzyjemne objawy, na przykład zawroty głowy, zaburzenia snu, niepokój, nudności, bóle głowy, biegunka, drażliwość czy nadmierna potliwość.
Sertralina to jeden z najczęściej stosowanych antydepresantów w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje drugie miejsce, zaraz za Xanaxem, czyli alprazolamem. Substancja ta należy to grupy benzodiazepin. Alprazolam ma działać przeciwlękowo, wykazuje także właściwości uspokajające, nasenne, przeciwdrgawkowe. Niestety, dość silnie uzależnia. Przeciwwskazaniem do jego przyjmowania są między innymi skłonności samobójcze - jego przyjmowanie zwiększa bowiem ryzyko targnięcia się na własne życie.
W Polsce sertralina występuje również w postaci innych niż Zoloft produktów. Są to: ApoSerta, Asentra, Asertin 50, Asertin 100, Miravil (tabletki powlekane), Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertraline Aurobindo, Sertranorm, Setaloft 50 mg,
Setaloft 100 mg, Stimuloton, Zotral 50 mg, Zotral 100 mg.