Impotencja, zwana również niemocą płciową czy - bardziej odpowiednio - zaburzeniami erekcji, to dysfunkcja seksualna dotycząca mężczyzn, której objawem jest brak erekcji lub niepełna erekcja. Impotencja może mieć wiele przyczyn, zarówno stricte fizycznych, jak i psychicznych. Zaburzenia erekcji są dolegliwością powszechną i można je leczyć, jednak przykra prawda jest taka, że mężczyźni często wstydzą się szukać profesjonalnej pomocy i
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Starość nie musi, lecz może oznaczać problemy z erekcją. Im bardziej zaawansowany wiek, tym większe ryzyko impotencji; dysfunkcja występuje najczęściej u panów powyżej 50. roku życia. Warto jednak pamiętać, że impotencja dotyczy również młodych mężczyzn.
Przejściowe problemy z erekcją nie oznaczają impotencji. Jeśli jednak jest się zaniepokojonym chwilowymi zmianami w aktywności seksualnej, warto od razu iść do lekarza, a nie czekać, aż problem się pogłębi. Na pewno powinniśmy zainteresować problemem, gdy zaburzenia erekcji pojawiają się kilkanaście razy w tych samych okolicznościach.
Przeczytaj: 6 dolegliwości i problemów ze zdrowiem, o których wstydzimy się mówić nawet lekarzowi
Wiele przypadków zaburzeń erekcji wynika z nieprawidłowości fizycznych, jednak zdarza się i tak, że dominujące znaczenie mają czynniki psychiczne. Impotencja o podłożu psychicznym najczęściej dotyczy mężczyzn młodych o nieukształtowanym jeszcze życiu seksualnym. Bardzo często impotencja ma przyczyny mieszane; zaburzenia są spowodowane zarówno czynnikami fizjologicznymi, jak i psychologicznymi.
Możliwe psychiczne przyczyny impotencji to:
Ewentualne fizyczne przyczyny impotencji to przede wszystkim:
Nie można zapominać o tym, że do impotencji w dużym stopniu przyczyniają się używki: papierosy, alkohol i narkotyki. Czasem wystarczy ograniczyć spożywanie szkodliwych substancji, by wrócić do pełni sił. Zaburzenia erekcji mogą spowodować również farmaceutyki, na przykład antydepresanty, neuroleptyki czy leki przeciwko nadciśnieniu.
Zobacz: Najlepsze pozycje seksualne, gdy on ma (lub myśli, że ma) małego penisa
Wielu mężczyzn wstydzi się swoich problemów z erekcją. To niepotrzebne i szkodliwe - wszak to powszechna dolegliwość, którą da się leczyć. Im prędzej pójdzie się do lekarza, tym większa szansa, że problem zostanie prędko zażegnany. Na początek wystarczy skierować się do lekarza rodzinnego. Oceni on sytuację i zleci dalsze badania. Problemom z erekcją może zaradzić również androlog czy psychoterapeuta (wszystko zależy od podłoża zaburzeń).
Impotencję można leczyć na różne sposoby. Najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne; doustne, domięśniowe lub przezskórne. W przypadku zaburzeń natury psychicznej zaleca się przede wszystkim psychoterapię. Wykorzystuje się także leczenie zabiegowe (np. za pomocą fal dźwiękowych). Do najbardziej inwazyjnych metod (lecz zarazem najbardziej skutecznych) należy wszczepienie implantu prącia.