Naukowcy zbadali, jakich słów najczęściej używają chorzy na depresję. To wcale nie te, które opisują emocje

Wydaje wam się, że osoba cierpiąca na depresję nieustannie mówi o smutku, samotności i byciu nieszczęśliwym? Badania wykazały, że "język depresji" jest dużo bardziej subtelny.

Mohammed Al-Mosaiwi i Tom Johnstone, naukowcy z Uniwersytetu w Reading w Berkshire (Anglia), zbadali związek pomiędzy depresją a językiem, którego używa osoba dotknięta tą chorobą. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Clinical Psychological Science.

Wcześniej tego typu analizy były przeprowadzane tradycyjnymi metodami – przez czytanie notatek, pamiętników, utworów czy komentarzy ludzi z depresją oraz sporządzanie notatek. Al-Mosaiwi i Johnstone podczas badań korzystali jednak z komputera, który analizował sugerowane teksty i tworzył bazy słów w kilka minut.

Jak wspierać osobę chorą na depresję?

Naukowcy nie korzystali wyłącznie ze źródeł pisanych – odsłuchiwali także rozmowy z ludźmi chorymi na depresję. Pomocnym źródłem okazały się internetowe fora, na których chorzy wymieniali się doświadczeniami. Naukowcy zebrali materiał od 6 400 członków tego typu grup.

Bezużyteczne emocje

Choć chorzy na depresję używali słów określających emocje takich jak „samotny”, „smutek” oraz „nieszczęście”, nie korzystali z nich na tyle często, żeby można było po nich łatwo rozpoznać zaburzenia psychiczne.

Dużo bardziej użyteczne pod tym względem były dla naukowców zaimki pojawiające się w wypowiedziach badanych dużo częściej niż słowa opisujące emocje. Osoby z depresją najczęściej używały słów „mi”, „moje”, „ja”, a dużo rzadziej „on”, „ona”, „oni”, „ich”, „jej” itp.

Nie oznacza to jednak, że chorzy na depresję są narcyzami. Według badaczy najczęściej używają zaimków świadczących o skoncentrowaniu na sobie, ponieważ czują się odizolowani od świata. Ponadto mierzą się z bólem psychicznym (a czasami także fizycznym), więc ciężko im skoncentrować się na kimkolwiek innym.

Generalizacje

Charakterystyczne dla „języka depresji” okazały się też generalizacje takie jak „zawsze”, „nigdy”, „zupełnie”. One również pojawiały się w wypowiedziach osób dotkniętych depresją częściej niż słowa określające emocje.

Badania wykazały, że generalizacje znacznie częściej wypowiadane są przez ludzi mających myśli samobójcze niż tych, którzy ich nie mają, choć cierpią na depresję i stany lękowe.

Pomoc dla terapeutów

Al-Mosaiwi i Johnstone tłumaczą, że poznanie „języka depresji” pomoże psychologom zrozumieć, w jaki sposób myślą osoby dotknięte tą chorobą. Naukowcy pracują nad algorytmem, dzięki któremu komputer byłby w stanie zaklasyfikować chorobę psychiczną oraz jej stadium po wypowiedziach badanego. Program miałby być wciąż uzupełniany o nowe dane, dzięki czemu byłby coraz dokładniejszy.

Al-Mosaiwi i Johnstone chcą, żeby algorytm, oprócz depresji, rozpoznawał też schorzenia takie jak perfekcjonizm, zaburzone poczucie własnej wartości czy fobię społeczną.

To też może cię zainteresować:

Depresja w erze kultu sukcesu. Skrywamy smutek za uśmiechem?

Ten gatunek muzyki leczy depresję

Więcej o:
Komentarze (27)
Naukowcy zbadali, jakich słów najczęściej używają chorzy na depresję. To wcale nie te, które opisują emocje
Zaloguj się
 • antykonformista

  Oceniono 87 razy 81

  Nie każde skupienie na sobie jest narcyzmem. Ludzie z depresją często mają realne życiowe problemy (wieloletnie, niezauważane przez otoczenie, zresztą to otoczenie niejednokrotnie jest po prostu źródłem depresji). Chory na depresję ucieka w wewnętrzny świat dlatego, bo zewnętrzny jest dla niego toksyczny.
  Depresja to nie jest smutek, ani nawet chroniczny smutek. Wręcz przeciwnie, ludzie umiejący wyrażać smutek i mierzyć się z nim, rzadziej wpadają w depresję. Ogólnie depresja częściej dotyka ludzi co nie umieją wyrażać emocji - gdyż boją się np reakcji rodziny, znajomych. Zakładają więc maski i kiszą w sobie złe emocje. Zmieniając tym samym pracę mózgu; jeśli na wiele lat, to nieodwracalnie.

  A sam pomysł z algorytmem - bardzo dobry.

  PS. Ludzie... darujcie sobie to pie...nie o polityce, pod każdym artykułem, wszędzie gdzie się da. Depresji może nie macie, ale paranoję i owszem.

 • az.anonim

  Oceniono 19 razy 13

  A może to dlatego że rozmowy z ludźmi w depresji dotyczą ich samych. Więc o kim mają mówić jak nie o sobie? Taka jest moja teoria...

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 76 razy 10

  Fobia społeczna sprawiła, że stary, wredny dziad rządzi 40mln krajem, a jego pisslamskie szambo tworzy układ sfrustrowanych wredniaków, którzy są pierwszym sortem, Lepszymi Panami i im się należy :P

 • lilo150

  Oceniono 84 razy 10

  odkąd piękną kiedyś krainę pokryło kacze łajno depresja stała się stanem naturalnym.

 • kocurxtr

  Oceniono 10 razy 4

  badanie ciekawe
  obawiam się jednakoż, że zaraz pojawią się aplikacje na smartfony diagnozujące dzieciaki i - oczywiście - podsuwające antydepresanty ....

 • jar_i_mir

  Oceniono 3 razy 3

  Tak się zastanawiam, na ile używany język, jego typowe konstrukcje i sposób wyrażania w nim myśli, może wpływać na wyniki takich badań. Chodzi mi o to, że zwroty najczęściej używane w języku angielskim wcale nie muszą być najczęściej używane także w innych, szczególnie w takich, w których zaimków nie używa się tak powszechnie jak w angielskim.

 • sselrats

  Oceniono 3 razy 3

  Ale siara. Jest mi bardzo smutno.

 • qwardian

  0

  Opozycja totalna przechodzi głęboką depresję...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX