Xanax należy do grupy benzodiazepin. Jest silnym lekiem psychotropowym, wykazującym działanie uzależniające. Jego substancją czynną jest Alprazolam. Działa on przeciwlękowo, uspokajająco, przeciwdrgawkowo i rozluźniająco. W naszym kraju przepisywany jest przede wszystkim jako doraźna pomoc w atakach lęku napadowego. Powinien być podawany tylko w sytuacjach skrajnych, gdy pacjent ma trudności z codziennym funkcjonowaniem lub stało się ono dla niego całkowicie niemożliwe. Zdarza się jednak, że ten silny, uzależniający lek psychotropowy przepisują lekarze pierwszego kontaktu. Jego dostępność sprawia, że zażywany jest przez osoby, które nie mają poważnych problemów lękowych. Stosują go osoby, które chcą się poczuć zrelaksowani lub mają kłopoty z zasypianiem.Jest to bardzo niebezpieczne i prowadzi do szybkiego uzależnienia!
Jak działa Xanax?
Xanax działa na takiej samej zasadzie, jak pozostałe benzodiazepiny. Wywiera on hamujące działanie na ośrodkowy układ nerwowy, dzięki nasileniu przepływu jonów chlorkowych przez kanał. Zatrzymuje on przepływ impulsów, które są odpowiedzialne za odczuwanie lęku. Nasila działanie kwasu gamma-aminomasłowego (zwanego GABA). Jego działanie następuje po około 1 godzinie od przyjęcia, a trwa od dwunastu do piętnastu godzin.
Już po spożyciu pierwszej dawki stany lękowe ulegają znacznemu lub całkowitemu zmniejszeniu. Preparat rozluźnia mięśnie, minimalizuje odczuwanie lęku, daje uczucie relaksacji, a często również wywołuje osłabienie i senność.
Xanax - skutki uboczne
Jak w przypadku każdego leku psychotropowego, również Xanax może wywoływać szereg rozmaitych skutków ubocznych. Jeśli nie są one zbyt uciążliwe, warto je przeczekać i dać szansę lekowi.
Do zdecydowanie najczęściej występujących skutków ubocznych po zażyciu preparatu należą:
Do rzadziej występujących skutków ubocznych należą przede wszystkim:
Rzadko wszystkie objawy występują jednocześnie. Jeżeli jednak są bardzo uciążliwe i nie ustępują, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem psychiatrą. Konieczne będzie zmniejszenie dawki lub całkowite odstawienie leku.
Najpoważniejszym skutkiem ubocznym, jaki może nastąpić po zażyciu leku Xanax jest uzależnienie. Pamiętajmy, że działanie preparatu łudząco przypomina działanie niektórych narkotyków. Łatwo przyzwyczaić się do stanu błogości i nieodczuwania uciążliwego lęku. Szybko może się wykształcić psychiczne oraz fizyczne uzależnienie od tej substancji. Ryzyko uzależnienia jest szczególnie silne u osób, które mają tendencje do wchodzenia w nałogi. Nie należy sięgać samodzielnie po ten lek, bez konsultacji z lekarzem psychiatrą. Należy pilnie skontaktować się z psychiatrą w przypadku wystąpienia zespołu odstawiennego, który objawia się m. in.: dolegliwościami bólowymi, intensywnym odczuwaniem lęku i niepokoju, omami, poczuciem odrealnienia, światłowstrętem i innymi uciążliwymi objawami.
Warto mieć świadomość, że Xanax jest lekiem, który niweluje lub minimalizuje uporczywe stany lękowe, ale nie wpływa na leczenie przyczyn tych przypadłości. W tym celu należy podjąć się intensywnej pracy nad sobą pod okiem fachowego psychoterapeuty. Leki psychotropowe stanowią czasem konieczną na jakiś czas pomoc, ale nigdy nie wpływają na wyleczenie choroby.
Wskazania do stosowania leku Xanax
Alprazolam stosuje się przede wszystkim w leczeniu zaburzeń lękowych, zwłaszcza w zespole lęku napadowego oraz zespołu lęku uogólnionego. Działa także na lęki współwystępujące w depresji i stanach depresyjnych. Powinien być stosowany tylko przez jakiś czas, w sytuacji, gdy leki z grupy SSRI oraz inne bezpieczne leki nowej generacji nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Stosuje się go również do czasu, aż psychoterapia nie zacznie odpowiednio wpływać na życie chorego. Pod żadnym pozorem nie powinien być traktowany jako jedyne lekarstwo na trudne dolegliwości - niweluje on tylko objawy, ale w żaden sposób nie wpływa na przyczyny choroby.
Przeciwwskazania do stosowania leku Xanax
Nie należy przyjmować leku, jeśli:
Należy zachować szczególną ostrożność w sytuacjach, gdy chory:
Pamiętajmy, że po spożyciu leku Xanax nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych ze względu na występującą po nim trudność z koncentracją oraz obniżenie sprawności psychofizycznej.
Xanax - opinie pacjentów
W sieci można znaleźć mnóstwo opinii na temat skutków działania leku Xanax. Są bardzo zróżnicowane - od uwielbienia po przerażenie silnym działaniem uzależniającym preparatu. Znana jest książka pisarza Juliusza Strachoty zatytułowana "Relaks amerykański". Znakomicie przedstawia mechanizm uzależnienia od tego bardzo silnego leku psychotropowego. Jest bardzo dobrą przestrogą dla wszystkich, którzy chcą sięgnąć po to lekarstwo.
Z reguły pacjenci bardzo chwalą sobie działanie przeciwlękowe i natychmiastowe uspokojenie, które zapewnia zażycie preparatu. Przestrzegają jednak przed bardzo wysokim ryzykiem uzależnienia od substancji czynnej leku.
Doświadczeni pacjenci są zgodni co do tego, że lek powinien być przyjmowany krótkotrwale i pod okiem dobrego specjalisty. Polecany jest jedynie doraźnie, na skrajnie trudne sytuacje, np. występ publiczny dla osoby z ciężką fobią społeczną lub agorafobią.
Xanax bez recepty?
Xanax jest lekiem na receptę. Żaden farmaceuta nie powinien jej wydawać bez recepty od lekarza psychiatry. Jest to niezgodne z prawem. My również nie powinniśmy sięgać po leki psychotropowe z grupy benzodiazepin bez uprzedniej konsultacji z specjalistą.