Zespół Kawasakiego - nie są znane przyczyny tej choroby. Podejrzewa się zarówno paciorkowce i rotawirusy, jak i inne mutacje genetyczne. Najczęściej chorują chłopcy w wieku poniżej 5 lat (najwięcej zachorowań w wieku 18 miesięcy). Zachorowania powyżej 8 roku życia i u dorosłych są bardzo rzadkie.
Przypadki zachorowania na zespół Kawasaki występują na całym świecie. Nie mniej jednak, częściej występuje u dzieci pochodzenia azjatyckiego (75-85 proc. przypadków), zwłaszcza u Japończyków. Statystyki pokazują, że w Japonii odnotowuje się 105 zachorowań na 100 000 dzieci poniżej 5 roku życia, podczas gdy np, w Wielkiej Brytanii jest to 8 zachorowań na 100 000. W Polsce nie mamy tego rodzaju danych.
Przebieg choroby może przebiegać w dwóch fazach. Objawy I fazy, czyli obserwowane do 10 dni, to:
W drugiej fazie choroby, zwykle faza ta przebiega od 10 dnia choroby do 6 tygodnia, może się pojawić:
Do powyższych objawów dołączają się także schorzenia innych narządów: zapalenie wątroby, opon mózgowo-rdzeniowych, nieżyt żołądkowo-jelitowy. Nie leczona choroba prowadzi do problemów z układem sercowo-naczyniowym. W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do zmian w mięśniu sercowym, osierdziu i zastawkach serca. Choroba sporadycznie może prowadzić do śmierci w wyniku zawału serca.
Zespół Kawasaki - diagnostyka
Przede wszystkim konieczne jest wykluczenie: odry, płonicy, guzkowego zapalenia tętnic, mononukleozy zakaźnej, gorączki reumatycznej, zespółu Reitera oraz zespółu Stevensa-Johnsona. Następnie przeprowadza się badania krwi oraz badanie echokardiograficzne (ekg). Za podstawowe kryteria zespołu Kawasaki uznaje się:
Według American Heart Association (AHA) zespół Kawasaki występuje wtedy gdy gorączce towarzyszą 4 lub 5 podstawowych objawów klinicznych, oczywiście po wykluczeniu innych chorób wspomnianych powyżej.
Jeśli leczenie zespołu Kawasaki rozpocznie się w ciągu 10 dni od rozpoznania jest szansa na znaczne zmniejszenie ryzyka powikłań kardiologicznych. Konieczna jest hospitalizacja. Choremu podaje się dożylnie immunoglubinę oraz kwas acetylosalicylowy. Ponadto w celu obniżenia temperatury podaje się kortykosterydy.