Jest nazywany eliksirem młodości, chroni przed miażdżycą

Ekstrat z miłorzębu japońskiego bywa nazywany eliksirem młodości, ponieważ spowalnia procesy starzenia, wspomaga utrzymanie sprawności umysłowej i fizycznej. Chętnie stosowany jest przez osoby w średnim wieku i starsze. Ponadto miłorząb japoński wzmacnia organizm w zwalczaniu miażdżycy.

Miłorząb japoński (ginkgo biloba) pochodzi z Chin, jest to drzewo potężne i długowieczne. Występuje w Azji. Może rosnąć nawet tysiąc lat, osiągając przy tym wysokość do 36 metrów. Jego krótkie gałęzie porośnięte są liśćmi w kształcie wachlarzy.

Ten olbrzym przez wieki wytworzył bardzo skuteczne mechanizmy obronne. Dzięki bogactwu silnych substancji bioaktywnych - miłorząb broni się przed przenoszonymi przez owady i ptaki wieloma drobnoustrojami i grzybami, nie działa na niego promieniowanie, jest również odporny na skażenia przemysłowe. Miłorzęby rosnące w Hiroszimie przetrwały wybuch bomby atomowej. Owoce miłorzębu nie są jadalne, jedynie pestki nadają się do spożycia.

Miłorząb japoński - właściwości lecznicze

Swoją siłę szerokie zastosowanie w lecznictwie miłorząb japoński zawdzięcza zawartości takich składników jak: flawonoidyudar glikozydowane i biflawony, terpeny, steroidy, hydroksykwasy. 

Ponieważ miłorząb wzmacnia zarówno układ nerwowy jak i krwionośny może być stosowany w profilaktyce choroby wieńcowej serca, udaru mózgu, demencji, poprawia krążenie.

Ze względu na silne właściwości antyoksydacyjne, miłorząb chroni centralny układ nerwowy i układ sercowo-naczyniowy przed miażdżycą, spowalnia proces starzenia i łagodzi objawy menopauzy. Ekstrakt z miłorzębu jest z sukcesem stosowany w terapii zaburzeń erekcji.

Miłorząb zalecany jest także osobom z chorobą Alzheimera. Wiele badań potwierdza, że wyciąg z miłorzębu zapobiega tworzeniu się złogów betaamyloidu, ograniczając w ten sposób uszkadzanie komórek nerwowych u osób chorych.

W przemyśle farmaceutycznym preparaty zawierające ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego są stosowane jako suplementy wspomagające pamięć. Jest pomocny przy takich dolegliwościach jak:

Ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego ma również wykazywać działanie ochronne na układ nerwowy, spowalniając starzenie się tkanki nerwowej, co może prowadzić do poprawy pamięci.

Miłorząb japoński  - jak stosować

Miłorząb japoński najłatwiej jest przyswajalny w formie syropu. W aptekach można kupić ekstrakty lub wyciągi z miłorzębu japońskiego. Jeśli wybierzemy ekstrakt w płynie, należy go dodać do wody lub soku. Inną formą są kapsułki z miłorzębem japońskim. Można też stosować herbatę z miłorzębu japońskiego, która jest łatwa w samodzielnym przygotowaniu. Wystarczy 1 łyżkę pokruszonych ziół zalać 500 ml wrzącej wody, przykryć na około 15 minut, a następnie odcedzić. Taki napar z miłorzębu można pić dwa razy dziennie.

Zobacz wideo Witamina seksapilu, czyli tokoferol. Jak działa?

Miłorząb japoński - skutki uboczne i przeciwwskazania 

Dobrze jest uzgodnić z lekarzem profilaktykę i leczenie miłorzębem japońskim. Należy zachować szczególną ostrożność przy łączeniu go z lekami takimi jak aspiryna, warfaryna, bowiem zmniejszają one agregację płytek krwi. 

Możliwe skutki uboczne stosowania miłorzębu japońskiego - to dolegliwości żołądkowo-jelitowe, reakcje alergiczne, ból głowy. Jeśli pojawią się takie objawy należy natychmiast zaprzestać przyjmowania specyfiku. Kto nie powinien stosować miłorzębu japońskiego

  • kobiety w ciąży i karmienie piersią.
  • osoby z zaburzeniem krzepliwości krwi,
  • osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe

Miłorząb zastosowanie w kosmetyce

Preparaty zawierające wyciągi z miłorzębu japońskiego, które nam oferuje przemysł kosmetyczny, stymulują proces rozkładania tłuszczy, pobudzają mikrokrążenie w skórze, odżywiają tkanki oraz poprawiają stan naczyń krwionośnych.

Specyfiki te polecane są do walki z cellulitem, pielęgnacji skóry naczyniowej, likwidacji obrzęków, zmarszczek i cieni pod oczami. Miłorząb japoński jest pomocny w walce ze skutkami starzenia.

Więcej o: