Podwyższone ciśnienie krwi przyspiesza starzenie się mózgu

Optymalne ciśnienie krwi wynoszące 110/70 pozwala naszemu mózgowi dłużej utrzymać młodość. Przy czym ważne jest, aby o utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi zacząć dbać już w młodym wieku.

Badania prowadzone w Australian National University (ANU) pokazują, że jeżeli chcemy dłużej cieszyć się sprawnością mózgu powinniśmy zacząć dbać o utrzymywanie optymalnego ciśnienia krwi już na bardzo wczesnym etapie życia. Naukowcy wykazali bowiem, że mózgi osób z podwyższonym ciśnieniem krwi, nawet jeśli mieściło się jeszcze w normie, miały starsze mózgi. Z kondycją mózgu łączą się takie choroby jak udar mózgu, demencja i wiele innych.

Podwyższone ciśnienie krwi jest głównym czynnikiem zdrowotnego ryzyka i jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów na świecie z powodu zaburzeń krążenia. Nadciśnienie jest również powiązane z pogarszaniem się funkcji poznawczych i rozwojem demencji. Międzynarodowe badania pokazały, że liczba młodych osób z wysokim ciśnieniem krwi podwoiła się w ostatnim okresie. Naukowcy z ANU skoncentrowali się zatem na zbadaniu, jak podwyższone ciśnienie wpływa na zdrowie mózgu.

Obserwacjom poddano 686 osób, z których część była w średnim wieku (na początku badania miały 44-46 lat), a część starsza (60-64 lata). Były to osoby z normalnymi funkcjami poznawczymi. Poddano je czterokrotnie badaniu mózgu z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego. Ciśnienie krwi u badanych osób monitorowano przez 12 lat. Zdrowie mózgu oceniano przy użyciu sztucznej inteligencji. Dzięki temu oszacowany został wiek mózgu (BrainAGE), a następnie porównany z wiekiem chronologicznym.

Wzrost ciśnienia krwi wiąże się z gorszym zdrowiem mózgu. W porównaniu z osobą z nadciśnieniem szacujemy, że osoba z idealnym ciśnieniem ma mózg, który w średnim wieku jest o ponad 6 miesięcy młodszy

- napisali naukowcy we wnioskach z badania w artykule, opublikowanym na łamach czasopisma "Frontiers in Aging Neuroscience".

Zobacz wideo Anatomia człowieka: szyszynka

O prawidłowe ciśnienie krwi należy dbać już w młodym wieku

Współautor badania i kardiolog, prof. Walter Abhayaratna podkreśla, że walka o zdrowie mózgu zaczyna wcześnie, jeszcze w młodości, gdy nie mamy jeszcze większych problemów z ciśnieniem. Za normalne ciśnienie krwi uznaje się wskazania 120/80, jednak zdaniem naukowca optymalne i lepsze dla mózgu jest ciśnienie oscylujące wokół 110/70.

- Ważne jest, abyśmy już na wczesnym etapie wprowadzili takie zmiany w stylu życia i diecie, które zapobiegają nadmiernemu wzrostowi ciśnienia krwi, a nie czekali, aż stanie się to problemem - mówi naukowiec.

Młodzi ludzie powinni zatem regularnie się bada, negatywne skutki podwyższonego ciśnienia krwi narastają bowiem przez lata, począwszy od 20 roku życia, czyli od momentu, gdy mózg jest bardzo wrażliwy. Oznacza to także, że należy zaktualizować wytyczne dotyczące tego, co uważa się za optymalne ciśnienie krwi, podkreślają naukowcy.

Źródła: MedicalXpress.com, Frontiers in Aging Neuroscience

Więcej o: