Opublikowane na łamach czasopisma Nature Medicine wyniki badań pokazują, że naukowcy są już w stanie ocenić nasz wiek i tempo starzenia dzięki analizie białka krążącego we krwi. Badania przeprowadzono w Alzheimer's Disease Research Center w Stanford University w Kalifornii. Naukowcy przeanalizowali poziomy 2925 różnych białek znajdujących się w krwi, od ponad 4200 osób w wieku od 18 do 95 lat. Odkryli coś w rodzaju zegara fizjologicznego: poziomy 373 białek krążących we krwi pokazują, w jakim jesteśmy wieku i kondycji.
„Od dawna wiemy, że pomiar niektórych białek we krwi może dostarczyć informacji o stanie zdrowia danej osoby - powiedział dr Tony Wyss-Coray, profesor neurologii z Centrum Badań nad Chorobą Alzheimera. „Nie docenialiśmy jednak faktu, że poziomy tak wielu różnych białek - mniej więcej jedna trzecia wszystkich na które patrzyliśmy - zmieniają się tak bardzo wraz z wiekiem”. Naukowcy uważają, że zmiany w poziomie białek migrujących z tkanek organizmu do krwi nie tylko charakteryzują, ale prawdopodobnie powodują zjawisko starzenia się.
Białka są budulcem naszego organizmu. Jeżeli zatem zmienia się ich poziom, zmienia się także sam organizm i analizując stężenia różnych białek we krwi można ocenić, w jakiej kondycji jest ciało, a więc ile ma lat. Naukowcy zauważyli ponadto, że fizyczne starzenie się organizmu nie zachodzi w stałym tempie, lecz skokowo, z trzema wyraźnymi punktami. Do poważnych zmian dochodzi średnio w wieku 34, 60 i 78 lat. To wtedy masowo zmienia się różnorodność białek krążących we krwi - zauważyli naukowcy. Badanie potwierdziło również, że mężczyźni i kobiety starzeją się inaczej. Różnice dotyczyły aż 895 białek, których poziomy zmieniają się różnie u obu płci.
Naukowcy zdobyli dane do analizy m.in. z badania LonGenity, które objęło grupę długowiecznych Żydów aszkenazyjskich, w grupie tej niektóre osoby miały ponad 95 lat.
Analiza składu krwi, a dokładniej poziomu 373 białek, może zatem wskazać, czy nie za szybko się starzejemy i czy nie zaczynają się już u nas procesy chorobowe związane z wiekiem, takie jak choroba Alzheimera albo choroby układu krążenia. Badacze uważają, że dzięki takiej analizie krwi można będzie zidentyfikować osoby narażone na większe ryzyko rozwoju chorób związanych ze starszym wiekiem i w miarę wcześnie zastosować odpowiednie leczenie lub zaproponować pacjentom zmianę stylu życia. Opracowanie tego typu testów krwi zajmie jednak co najmniej pięć-dziesięć lat.
Źródło: WebMed