Jeśli masz 34 lata - przechodzisz pierwszy skok w procesie starzenia - naukowcy mają dowody

Nie starzejemy się w równym tempie - mówią naukowcy z Uniwersytetu Stanforda - ale skokowo. A do największych skoków dochodzi w wieku 34, 60 i 78 lat. Do takich wniosków doszli badacze po przeanalizowaniu poziomu różnych białek w osoczu krwi. Badania krwi są w stanie pokazać, czy grożą nam choroby podeszłego wieku.

Opublikowane na łamach czasopisma Nature Medicine wyniki badań pokazują, że naukowcy są już w stanie ocenić nasz wiek i tempo starzenia dzięki analizie białka krążącego we krwi. Badania przeprowadzono w Alzheimer's Disease Research Center w Stanford University w Kalifornii. Naukowcy przeanalizowali poziomy 2925 różnych białek znajdujących się w krwi, od ponad 4200 osób w wieku od 18 do 95 lat. Odkryli coś w rodzaju zegara fizjologicznego: poziomy 373 białek krążących we krwi pokazują, w jakim jesteśmy wieku i kondycji.

„Od dawna wiemy, że pomiar niektórych białek we krwi może dostarczyć informacji o stanie zdrowia danej osoby - powiedział dr Tony Wyss-Coray, profesor neurologii z Centrum Badań nad Chorobą Alzheimera. „Nie docenialiśmy jednak faktu, że poziomy tak wielu różnych białek - mniej więcej jedna trzecia wszystkich na które patrzyliśmy - zmieniają się tak bardzo wraz z wiekiem”. Naukowcy uważają, że zmiany w poziomie białek migrujących z tkanek organizmu do krwi nie tylko charakteryzują, ale prawdopodobnie powodują zjawisko starzenia się.

Białka są budulcem naszego organizmu. Jeżeli zatem zmienia się ich poziom, zmienia się także sam organizm i analizując stężenia różnych białek we krwi można ocenić, w jakiej kondycji jest ciało, a więc ile ma lat. Naukowcy zauważyli ponadto, że fizyczne starzenie się organizmu nie zachodzi w stałym tempie, lecz skokowo, z trzema wyraźnymi punktami. Do poważnych zmian dochodzi średnio w wieku 34, 60 i 78 lat. To wtedy masowo zmienia się różnorodność białek krążących we krwi - zauważyli naukowcy. Badanie potwierdziło również, że mężczyźni i kobiety starzeją się inaczej. Różnice dotyczyły aż 895 białek, których poziomy zmieniają się różnie u obu płci.

Zobacz wideo

Naukowcy zdobyli dane do analizy m.in. z badania LonGenity, które objęło grupę długowiecznych Żydów aszkenazyjskich, w grupie tej niektóre osoby miały ponad 95 lat.

Analiza składu krwi, a dokładniej poziomu 373 białek, może zatem wskazać, czy nie za szybko się starzejemy i czy nie zaczynają się już u nas procesy chorobowe związane z wiekiem, takie jak choroba Alzheimera albo choroby układu krążenia. Badacze uważają, że dzięki takiej analizie krwi można będzie zidentyfikować osoby narażone na większe ryzyko rozwoju chorób związanych ze starszym wiekiem i w miarę wcześnie zastosować odpowiednie leczenie lub zaproponować pacjentom zmianę stylu życia. Opracowanie tego typu testów krwi zajmie jednak co najmniej pięć-dziesięć lat.

Źródło: WebMed

Więcej o:
Komentarze (20)
Jeśli masz 34 lata - przechodzisz pierwszy skok w procesie starzenia - naukowcy mają dowody
Zaloguj się
 • starczypl

  Oceniono 41 razy 15

  mam nadzieję, że Jarkacz ma już 6 stopień starzenia się. spieprzaj dziadu !!!

 • supermarjan

  Oceniono 13 razy 11

  - pierwszy skol
  - drugi skok
  - trzeci skok
  - nadprzestrzeń!!!

 • haalard78

  Oceniono 6 razy 6

  Samobójcy starzeją się w jednym skoku.

 • twojeprawda

  Oceniono 5 razy 5

  "Badanie potwierdziło również, że mężczyźni i kobiety starzeją się inaczej."
  Jeszcze zobaczymy! jak się dowiedzą o tym feministki :D

 • aia7

  Oceniono 1 raz 1

  No fajnie, ale co na to nasi interniści? Wiedzą o tym badaniu, potrafią je zlecić (pewnie nie na NFZ), a potem zinterpretować.?

 • ax-les-thermes

  Oceniono 1 raz 1

  Gdy bylem w USA majac lat 42, czesto chciano od mnie przy zakupie alkoholu potwierdzenie, ze mam wiecej niz 21 lat(!!!).

 • sonoocia

  Oceniono 1 raz -1

  tak opracowanie testu bedzie dlugie, ale i zbadanie 1000 bialek w spob miezalny, nie bedzie tez tanie.

 • ton_y

  Oceniono 8 razy -2

  Czy to znaczy, że jeśli wszystkie badania zakończą się pomyślnie i zostanie opracowana metoda - to już nie trzeba będzie ZAGLĄDAĆ do DATY URODZENIA???

 • pilot.tv

  Oceniono 9 razy -3

  Mam 39 lat. 2 tygodnie temu przechodziłem badania. Mój wiek został określony na 25 lat.
  Co na to autor artykułu? Który to etap? Mam się martwić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX