Skurcze nocne łydek - skąd się biorą i jak je zwalczyć

Skurcze nocne łydek zdarzają się stosunkowo często osobom uprawiającym sport, kobietom w ciąży i osobom po intensywnym wysiłku fizycznym. Uważa się, że przyczyną jest niedobór pierwiastków mineralnych w organizmie oraz zbyt duża ilość wypitej kawy. Okazuje się jednak, że skurcze łydek mogą sygnalizować rozwijającą się chorobę, taką jak cukrzyca czy żylaki lub RLS (syndrom niespokojnych nóg).

Poznaj najważniejsze symptomy oraz sposoby na pozbycie się skurczów.

Skurcze łydek - co się dzieje z moim mięśniem?

Włókna, z których zbudowany jest mięsień, gwałtownie zaciskają się, mięsień brzuchaty lub strzałkowaty łydki twardnieje powodując przy tym ogromny ból. Mięsień w stanie takiego skurczu pozostaje przez dłuższy czas.

Skąd się biorą skurcze łydek?

Skurcze nocne łydek potrafią być niezwykle bolesne i skutecznie rozbudzić nas w nocy. Jakie mogą być powody?

Pierwszym podejrzanym jest brak w naszej diecie pierwiastków mineralnych (elektrolitów). Chodzi tutaj o jony sodu, potasu, wapnia i magnezu. Te pierwiastki odpowiedzialne są za szereg ważnych funkcji organizmu: sód między innymi reguluje gospodarkę wodną, potas dba o układ nerwowo-mięśniowy, magnez o stan nerwów, wapń troszczy się o kości. Także zażywanie niektórych leków moczopędnych i przeczyszczających, leków na bazie naparstnicy, z atropiną, adrenaliną oraz środki odchudzające powodują większą utratę elektrolitów.

Do bolesnego skurczu mięśni łydek doprowadzić też może nadmiar wypitej kawy i napojów energetycznych, a także alkoholu, które wypłukują z organizmu cenne makroelementy

Skurcze łydek mogą też być skutkiem zbyt forsownych ćwiczeń. Mięśnie są przetrenowane, zwiększa się poziom niektórych hormonów, takich jak: adrenalina, hormon wzrostu, adrenokortykotropina, hormony antydiuretyczne, kortyzol. Brakuje natomiast insuliny. To wszystko powoduje, że zaburzona zostaje gospodarka wodno-elektrolitowa i przemiana materii w organizmie. Mięśnie stają się nieelastyczne, sztywnieją powodując ogromny ból.

Przetrenowaniu może także towarzyszyć uraz mięśnia, nadwerężenie organizmu i w efekcie skurcz łydek. 

Wśród podejrzanych o powodowanie bolesnego skurczu łydek mamy też długotrwały stres, przegrzanie organizmu, siedzący tryb życia oraz odwodnienie.

Skurcze łydek a symptomy chorób

Uważa się, że częste skurcze nocne łydek mogą sugerować, że z naszym organizmem dzieje się coś złego. 

Mogą nam grozić:

  • Żylaki - szczególnie jeśli doświadczamy przy tym uczucia ciężkości nóg, które są lekko opuchnięte. Silny ból towarzyszyć też może zaburzeniom krążenia, w tym zapaleniu tętnic lub żył.
  • Nadciśnienie - gdy nasze nogi są niedostatecznie ukrwione, nerwy są podrażnione i w efekcie pojawia się skurcz.
  • Cukrzyca - uszkadza naczynia krwionośne, kończyny są niedostatecznie ukrwione, drętwieją, tracimy w nich czucie, pojawiają się skurcze.
  • Miażdżyca - krew dochodząca do mięśni jest słabo utleniona, mięśnie są niedożywione, zaczynają boleśnie się kurczyć, dając nam sygnał, że dzieje się coś niedobrego.
  • Zespół niespokojnych nóg (RLS) - choroba związana prawdopodobnie z niedoborem żelaza w organizmie

Skurcze łydek u kobiet w ciąży 

Dochodzi do nich w III trymestrze ciąży z powodu zaburzeń elektrolitycznych w organizmie, powodem może też być ucisk macicy na nerwy miednicy, zbytnie obciążanie nóg w ciągu dnia, niewłaściwa dieta. 

Zapobieganie skurczom nocnym łydek

Prewencja to przede wszystkim prawidłowa dieta, zawierająca odpowiednią ilość witamin i minerałów. Potas znajdziemy na przykład w roślinach strączkowych, pomidorach, bananach. Wapń w produktach mlecznych, magnez w czekoladzie, orzechach, pestkach dyni… 

Ważne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu w ciągu dnia oraz unikanie nadmiernego wysiłku. Ale także umiarkowany ruch, szczególnie wtedy, gdy prowadzimy siedzący tryb życia. Unikajmy przebywania zbyt długo w jednej pozycji, zakładania nogi na nogę, co jakiś czas zróbmy przerwę na niewielką gimnastykę lub spacer. Zamieńmy buty na zbyt wysokich szpilkach na wygodniejsze. Można też wieczorem poleżeć z uniesionymi do góry nogami. I nie zapominajmy o higienicznym trybie życia.

A jeśli już dopadnie nas skurcz bolący mięsień staramy się rozmasować i rozciągnąć. W przypadku nawracających bolesnych skurczów nóg powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Więcej o: