Poznaj najważniejsze symptomy oraz sposoby na pozbycie się skurczów.
Włókna, z których zbudowany jest mięsień, gwałtownie zaciskają się, mięsień brzuchaty lub strzałkowaty łydki twardnieje powodując przy tym ogromny ból. Mięsień w stanie takiego skurczu pozostaje przez dłuższy czas.
Skurcze nocne łydek potrafią być niezwykle bolesne i skutecznie rozbudzić nas w nocy. Jakie mogą być powody?
Pierwszym podejrzanym jest brak w naszej diecie pierwiastków mineralnych (elektrolitów). Chodzi tutaj o jony sodu, potasu, wapnia i magnezu. Te pierwiastki odpowiedzialne są za szereg ważnych funkcji organizmu: sód między innymi reguluje gospodarkę wodną, potas dba o układ nerwowo-mięśniowy, magnez o stan nerwów, wapń troszczy się o kości. Także zażywanie niektórych leków moczopędnych i przeczyszczających, leków na bazie naparstnicy, z atropiną, adrenaliną oraz środki odchudzające powodują większą utratę elektrolitów.
Do bolesnego skurczu mięśni łydek doprowadzić też może nadmiar wypitej kawy i napojów energetycznych, a także alkoholu, które wypłukują z organizmu cenne makroelementy.
Skurcze łydek mogą też być skutkiem zbyt forsownych ćwiczeń. Mięśnie są przetrenowane, zwiększa się poziom niektórych hormonów, takich jak: adrenalina, hormon wzrostu, adrenokortykotropina, hormony antydiuretyczne, kortyzol. Brakuje natomiast insuliny. To wszystko powoduje, że zaburzona zostaje gospodarka wodno-elektrolitowa i przemiana materii w organizmie. Mięśnie stają się nieelastyczne, sztywnieją powodując ogromny ból.
Przetrenowaniu może także towarzyszyć uraz mięśnia, nadwerężenie organizmu i w efekcie skurcz łydek.
Wśród podejrzanych o powodowanie bolesnego skurczu łydek mamy też długotrwały stres, przegrzanie organizmu, siedzący tryb życia oraz odwodnienie.
Uważa się, że częste skurcze nocne łydek mogą sugerować, że z naszym organizmem dzieje się coś złego.
Mogą nam grozić:
Dochodzi do nich w III trymestrze ciąży z powodu zaburzeń elektrolitycznych w organizmie, powodem może też być ucisk macicy na nerwy miednicy, zbytnie obciążanie nóg w ciągu dnia, niewłaściwa dieta.
Prewencja to przede wszystkim prawidłowa dieta, zawierająca odpowiednią ilość witamin i minerałów. Potas znajdziemy na przykład w roślinach strączkowych, pomidorach, bananach. Wapń w produktach mlecznych, magnez w czekoladzie, orzechach, pestkach dyni…
Ważne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu w ciągu dnia oraz unikanie nadmiernego wysiłku. Ale także umiarkowany ruch, szczególnie wtedy, gdy prowadzimy siedzący tryb życia. Unikajmy przebywania zbyt długo w jednej pozycji, zakładania nogi na nogę, co jakiś czas zróbmy przerwę na niewielką gimnastykę lub spacer. Zamieńmy buty na zbyt wysokich szpilkach na wygodniejsze. Można też wieczorem poleżeć z uniesionymi do góry nogami. I nie zapominajmy o higienicznym trybie życia.
A jeśli już dopadnie nas skurcz bolący mięsień staramy się rozmasować i rozciągnąć. W przypadku nawracających bolesnych skurczów nóg powinniśmy skonsultować się z lekarzem.