Serwatka: właściwości. Na co pomaga serwatka?

Serwatka to płyn, które jest produktem ubocznym w procesie wyrobu sera. Są dwa dwa rodzaje serwatki: kwaśna oraz podpuszczkowa. Serwatka kwaśna powstaje podczas produkcji twarogów, a podpuszczkowa w procesie wyrobu serów miękkich oraz twardych. Serwatka jest źródłem wielu cennych aminokwasów oraz białek.Warto jednak zaznaczyć, że z przemysłowego punktu widzenia serwatka jest niebezpieczna ekologicznie.

Serwatka dzięki właściwościom odżywczym cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza wśród sportowców.Serwatka wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego, ale również pozytywnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Środek ten można stosować także zewnętrznie w formie balsamów.

Sam płyn serwatkowy jest produktem ubogim w białko, gdyż w większości składa się z wody, a w celu jego skoncentrowania serwatkę poddaje się sproszkowaniu. W takiej formie może być z powodzeniem wykorzystana jako suplement diety - zwłaszcza przez osoby intensywnie ćwiczące na siłowni. Białko z serwatki charakteryzuje się znakomitą wchłanialnością, co przyczynia się do szybkiej regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym.

Serwatka - skład

Lecznicze i odżywcze właściwości serwatki ściśle związane są z zawartymi w niej witaminami oraz minerałami. Może być ona spożywana przez wszystkich, bez względu na wiek, płeć czy ogólny stan zdrowia. 100 gramów serwatki to wartość energetyczna wynosząca 26 kcal. Produkt ten jest także bogatym źródłem takich składników jak:

Serwatka - właściwości

Właściwości prozdrowotne serwatki doceniane były już w starożytności. Była zalecana nawet przez Hipokratesa.Pierwotnie spożywana była jedynie w celach spożywczych, ale obserwacje czynione przez ówczesnych uczonych wskazywały, że spożywana regularnie zbawiennie wpływa na wiele dolegliwości - zarówno fizycznych jak i psychicznych. Nowoczesne metody badawcze potwierdziły, że przypuszczenia te były słuszne, a dzisiaj wiadomo, że serwatka wpływa między innymi na:

  1. Poprawę funkcjonowania układu pokarmowego - kwas mlekowy zawarty w serwatce neutralizuje szkodliwe związki znajdujące się w jelitach, przez co ich praca staje się bardziej efektywna.
  2. Leczenie wrzodów żołądka - poprzez ochronę przed szkodliwym działaniem kwasów żołądkowych.
  3. Odchudzanie - związki zawarte w serwatce usprawniają procesy metaboliczne.
  4. Obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi - dzięki zawartości białek.
  5. Poprawę odporności organizmu - dzięki zawartości kwasu askorbinowego.
  6. Łagodzenie różnego rodzaju bólu - niektóre składniki serwatki wykazują działanie przeciwbólowe.
  7. Poprawę wyglądu skóry - pomimo wciąż trwających badań nad tą właściwością serwatki wydaje się być ona wielce obiecująca zwłaszcza w kontekście regeneracji i odżywania skóry.
  8. Warto również wspomnieć, że zawarty w serwatce potas oraz wapń dbają o prawidłową pracę układu nerwowego, a także pomagają leczyć depresję i redukować objawy stresu.

Serwatka w proszku

W celu wydobycia z wodnego roztworu serwatki tego, co najlepsze, poddaje się ją obróbce mającej na celu sproszkowanie. Proces ten eliminuje wysoką zawartość laktozy, która u wielu osób może powodować dolegliwości żołądkowe. Serwatka w proszku stosowana jest dzisiaj do produkcji różnego rodzaju przetworów mlecznych (lody, śmietana, serki topione) oraz słodyczy na bazie czekolady. Znajduje również zastosowanie jako środek leczniczy w łagodzeniu objawów dny moczanowej, nadciśnienia czy różnych chorób skórnych.

Serwatka w proszku to tani, zdrowy i skuteczny środek na urozmaicenie i uzupełnienie codziennej diety w wysokiej jakości białko, które jako składnik ma bardzo duże znaczenie biologiczne dla żywych organizmów.

Serwatka z owczego mleka

W ciągu ostatnich kilku lat wciąż rosnącym zainteresowaniem cieszy się serwatka z owczego mleka - popularna żętyca. Wyrabiana jest podczas produkcji oscypków i bundzu, a w odróżnieniu od serwatki z mleka krowiego ma jaśniejszą barwę. Ze względu na swój regionalny charakter spożywana jest zazwyczaj na halach w formie świeżej (słodka) i skwaszonej.

Od dawna stosowana jako środek leczniczy na drogi oddechowe (głównie gruźlica). Zgodnie z polskimi przepisami serwatka z owczego mleka powinna zawierać około 60 proc. wody, 2-3 proc.tłuszczu i około 0,5 proc. soli.

Więcej o: