Mieszanki ziołowe - naturalna pomoc w odchudzaniu

Preparaty ziołowe to dobry sposób na usprawnienie procesu odchudzania. W połączeniu z racjonalnym odżywianiem się oraz dawką ruchu mogą zdziałać cuda. Podpowiadamy, jakie zioła mogą przydać się osobom na diecie odchudzającej.

Ziółka możemy przyjmować w postaci świeżej, jednak mało kto ma czas i okazję, by je uprawiać. Z pomocą przychodzą łatwo dostępne preparaty z zawartością ziół, w tym szczególnie lubiane herbatki ziołowe. Pite z rozsądkiem i umiarem będą stanowić wartościowy element diety odchudzającej.

Superchwast oczyści organizm

Myślisz, że mniszek lekarski to tylko ładnie wyglądający chwast? Jesteś w błędzie! Ta roślina od dawna była stosowana jako naturalny środek oczyszczający. Mniszek ma inulinę, substancję, która stymuluje wzrost potrzebnych nam bakterii jelitowych. Inulina pełni funkcję rozpuszczalnego błonnika, który poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego - pomaga organizmowi pozbywać się zbędnych produktów przemiany materii. Mniszek lekarski przyspiesza metabolizm, jest więc idealny dla osób, które przeszły na dietę odchudzającą. Co więcej, bierze udział w obniżaniu poziomu cukru we krwi oraz "złego" cholesterolu LDL.

Aromatyczne liście na ratunek

Każdemu z nas zdarzyło się zjeść nieco za dużo i zaliczyć wpadkę w diecie odchudzającej. W takim wypadku nie należy panikować i przerywać całego przedsięwzięcia. Na pomoc przychodzi mięta pieprzowa (którą zwykle nazywamy po prostu miętą). Liście tej rośliny stymulują wydzielanie soku żołądkowego i żółci, a co za tym idzie - poprawiają pracę jelit. Pomagają pozbyć się zaburzeń trawienia, działają wiatropędnie, no i... wspaniale pachną!

Wybawiciel wątroby

Ostropest plamisty łagodzi dolegliwości takie jak wzdęcia czy zgaga. Wykorzystuje się go w leczeniu schorzeń wątroby - ostropest wspiera regenerację tego narządu. Jego moc kryje się w sylimarynie, substancji o właściwościach oczyszczających, rozkurczowych, przeciwzapalnych i żółciopędnych. Ostropest działa zbawiennie nie tylko na wątrobę, lecz także cały układ pokarmowy; stymuluje jego pracę, dzięki czemu szybciej spalamy kalorie i tkankę tłuszczową. Ponadto powoduje, że skóra staje się bardziej jędrna. A więc dwie pieczenie przy jednym ogniu!

Jedno zioło, mnóstwo właściwości

W walce z otyłością pomocny może okazać się również krwawnik pospolity. Jego nazwa brzmi nieco przerażająco, ale nie ma się czego bać - zioło ma wiele właściwości leczniczych. Pomaga w pozbyciu się bólów brzucha, wzdęć i zaparć. Stymuluje procesy trawienne, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit. Pobudza też pracę wątroby i woreczka żółciowego. Ma właściwości odtruwające i oczyszczające, przyspiesza przemianę materii. Oprócz tego uspokaja, pielęgnuje skórę, zwalcza bóle głowy... Cud, nie roślina!

Piękny i skuteczny

Przy wymienianiu ziół przydatnych w odchudzaniu nie można zapomnieć o hibiskusie, którego mniej znana nazwa to ketmia. Hibiskus nie tylko malowniczo kwitnie, lecz także ma liczne właściwości prozdrowotne. Mieszanka ziołowa z jego dodatkiem przyspieszy przemianę materii, pomoże w pozbyciu się zaparć i innych zaburzeń trawienia. Tym samym przyspieszy proces utraty na wadze.

Wszystko z umiarem

Pamiętajmy jednak, że zioła mają być pomocą w odchudzaniu, a nie jedynym sposobem na odchudzanie. Bez odpowiedniej, zdrowej diety oraz - chociażby niewielkiego - wysiłku fizycznego wiele nie osiągniemy.

Więcej o: