Tabletki na odchudzanie, spalacze tłuszczu, termogeniki - czy warto je stosować?

Wizja chudnięcia bez wysiłku kusi, dlatego "spalacze tłuszczu" to jedne z najchętniej kupowanych suplementów. Czy w rzeczywistości zażywanie tabletek na odchudzanie przynosi efekty?

Tabletki na odchudzanie zawierają substancje, które mają nam pomóc zrzucić nadprogramowe kilogramy. Dzielimy je na dwie grupy:

- suplementy o działaniu termogenicznym, które powodują wzrost temperatury ciała, przyspieszenie akcji serca i przemian metabolicznych, hamują apetyt. Do substancji termogenicznych zaliczamy: kofeinę, synefrynę, ekstrakt z geranium, B-PEA, johimbinę, gugglesterony, tyraminę, oktopaminę, fukoksantyna, kapsaicyna, efedrynę

- suplementy o działaniu lipolitycznym. Działanie lipolityczne zapobiega kumulowaniu się tkanki tłuszczowej i stymuluje komórki do spalania tłuszczu. Do subtancji lipolicznych zaliczamy: błonnik pokarmowy, inulinę, kwas hydroksycytrynowy, L-karnitynę, chitosan, chrom, gumę guar, wyciąg z ananasa, wyciąg z zielonej kawy, ekstrakt z czerwonej herbaty Pu-Erh, ekstrakt z zielonej herbaty, CLA, ekstrakt z imbiru, wyciąg z yerba mate, forskolinę, algi

ZOBACZ TEŻ: DNP Burner - zabójczy środek chwastobójczy jako wspomagacz odchudzania?

Cudowne odchudzanie a rzeczywistość

Wielu z nas marzy o szybkim zgubieniu nadprogramowych kilogramów. Czy tabletki na odchudzanie rzeczywiście mogą nam pomóc? - Teoretycznie tak, niestety nie ma jednoznacznych badań naukowych potwierdzających efektywność pojedynczych substancji na skuteczne i szybkie obniżenie tkanki tłuszczowej - mówi Wojciech Zep, dietetyk z centrum medycznego ENEL-SPORT.

Najbardziej popularnym suplementem wspomagającym odchudzanie jest L-karnityna, która transportuje kwasy tłuszczowe do komórek, gdzie są spalane. Niestety i w przypadku tej substancji nie ma badań, które jednoznacznie potwierdzałyby jej skuteczność. Wiadomo jednak, że zmniejsza podatność na zmęczenie oraz poprawia jakość spermy.

Wybrać środek lipolityczny czy termogeniczny?

Bezpieczniejsze są substancje o działaniu lipolitycznym. Trzeba wiedzieć jednak, że wszystkie tego typu suplementy nie przyniosą efektu, jeśli stosowanie ich nie będzie poparte zdrowym i aktywnym stylem życia. Większość z nich przyjmujemy przed treningiem, by zwiększyć jego efektywność. Bez podejmowanego wysiłku fizycznego, suplementowanie jej nie ma żadnego sensu.

Bez względu na to, co wybierzemy, warto suplementować z rozwagą. Stosowanie "spalaczy tłuszczu" może okazać się bowiem ryzykowne. -  U osób, które mocno się pocą lub ćwiczą w ciepłych i wilgotnych warunkach, stosowanie termogeników może być niebezpieczne. Dodatkowo utracone litry wody sprawiają, że musisz bardziej wyrównać bilans wodno-elektrolitowy organizmu. Pamiętajmy również, że zadaniem termogeników jest przegrzanie organizmu, czyli stan przed którym cały czas się bronimy - ostrzega dietetyk.

Zdrowiej jest korzystać jednak z naturalnych "spalaczy tłuszczu", takich jak kawa, zielona herbata, kurkuma, cynamon. Metabolizm przyspieszają również pikantne przyprawy (papryczka chilli, pieprz).

Zobacz wideo
Więcej o: