Każdy z nas może od czasu do czasu zgrzeszyć: leniuchować, zjeść czy wypić coś niezdrowego. To raczej nikogo nie zabije. Rzecz w tym, że nieraz nie kontrolujemy sytuacji i te niby "sporadyczne" przyjemności wcale takie nie są. Bywa też tak, że szkodzi nam coś, czego w ogóle nie uznajemy za zagrożenie, jak zamiłowanie do ciepła czy wielozadaniowość.
Warto uświadomić sobie zagrożenia, a także poznać proste triki, które pozwalają znacznie zmniejszyć ich negatywne skutki. Przykład? Siedzący tryb życia szkodzi mniej, jeśli co 30 minut robisz sobie przerwę. A tak konkretnie? Co jeszcze pomaga? Sprawdź!
Regularne bliskie spotkania z odbiornikiem telewizyjnym (ale też monitorem komputera) to prosty sposób na relaks wielu z nas. Niestety, jak się okazuje, wcale nie bez konsekwencji. W British Journal of Sports Medicine opisano badanie wskazujące na to, że regularne oglądanie telewizji może skrócić twoje życie. Naukowcy ustalili, że każda godzina oglądania telewizji obniżała oczekiwaną długość życia o dodatkowe 22 minuty. Ponadto, osoby, które spędzały przed odbiornikiem telewizyjnym średnio 6 godzin dziennie, żyły 5 lat krócej niż osoby, które stroniły od telewizji. Badanie przeprowadzono na 11 tys. Australijczyków w wieku powyżej 25 lat.
"Ten efekt związany jest z brakiem aktywności w czasie oglądania telewizji" - podkreśla dr Raymond Casciari z St. Joseph Hospital w Orange w Kalifornii. "Kiedy siedzisz przez więcej niż 30 minut, twoje ciało zaczyna gromadzić cukier w komórkach, co zwiększa prawdopodobieństwo nadwagi" - tłumaczy lekarz w "health.com". Nadwaga natomiast zwiększa ryzyko pojawienia się wielu chorób. "Niezależnie od tego, czy oglądasz telewizję czy siedzisz za biurkiem, wstań co 30 minut i przejdź się trochę" - radzi dr Casciari.
Naturalne odmładzacze: produkty, które odbiorą Ci lat
O sile nawyków przeczytaj w bestsellerze 'Financial Times' i 'Wall Street Journal' >>
Wciąż masz na głowie tysiąc rzeczy i koniec końców wszystko robisz naraz? "Ludziom wydaje się, że wielozadaniowość im służy, ale w rzeczywistości powoduje ona narastanie stresu i niekoniecznie przekłada się na większą efektywność" - podkreśla Casciari. "Może się okazać, że robiąc wszystko naraz, nic nie uda ci się skończyć i będziesz jeszcze bardziej sfrustrowany" - zaznacza.
Krótkotrwałe mijające napięcia nie zrobią ci krzywdy, gdyż ludzki organizm wykształcił mechanizmy pozwalające na tymczasową mobilizację. Jeśli jednak twój tryb życia sprawia, że często masz poczucie, że aby odetchnąć, musiałbyś się rozdwoić albo roztroić, a napięcie prawie nigdy nie znika, to już bardziej niepokojący znak. Chroniczny stres powoduje uwalnianie wolnych rodników, które uszkadzają komórki ciała i są odpowiedzialne za starzenie. Nasze ciała są zaprogramowane, by w przewlekłym stresie przez jakiś czas móc funkcjonować bez większej szkody. W którymś momencie, jeśli nie usuniemy stresora albo swojego do niego podejścia, następuje gwałtowne wyczerpanie sił objawiające się pogorszeniem stanu zdrowia lub choćby depresją. Zamiast robić wszystko naraz, dr Casciari proponuje, aby koncentrować się na jednym zadaniu i dopiero po jego wykonaniu przejść do następnego.
Czytaj: Produkty, które dodadzą ci lat. Takie jedzenie postarza
Rozkręcone na całego ogrzewanie może sprawia, że jest przyjemnie i błogo, ale ma też swoje skutki uboczne. "Może przyczyniać się do wysuszania skóry, jej stanów zapalnych i starzenia" - wylicza dr James C. Marotta, chirurg plastyczny, ekspert ds. pielęgnacji skóry.
Dlaczego to takie groźne? Skóra to podstawowy płaszcz ochronny. Przesuszenie umożliwia choćby przenikanie do organizmu zagrożeń zewnętrznych.
Wilgotność powietrza w granicach 40- 60 proc. jest optymalna. To pozwala zapobiegać swędzeniu, przesuszaniu czy łuszczeniu skóry - zaznaczają eksperci.
Zainwestowanie w nawilżacz powietrza? Niejednokrotnie rozpyla w powietrzu alergeny, choćby zarodniki grzybów. Alternatywne rozwiązanie? Powiesić wilgotny ręcznik na kaloryferze lub umieścić w jego pobliżu miskę z wodą, aby nadrobić ubytki wilgoci w powietrzu.
Nie wszystko złoto, co się świeci. Nie wszystko niezdrowe, co jest tłuste. Niech cię nie zwiedzie na manowce dieta niskotłuszczowa. Nie eliminuj tłuszczów z diety jak leci. Zachowaj na talerzu te drogocenne.
Niektóre tłuszcze są niezbędne organizmowi, by zachować młody wygląd, sprawność fizyczną i umysłową - zaznacza dietetyczka Franci Cohen. 'Kwasy tłuszczowe omega-3 obecne np. w tłustych rybach (tj. łosoś czy makrela) oraz orzechach czy nasionach lnu sprawiają, że skóra jest bardziej miękka i sprężysta, są naturalnym remedium na przedwczesne zmarszczki' - tłumaczy Cohen. To wciąż nie wszystko, co potrafią te kwasy tłuszczowe. Dbają o zdrowie układu krążenia. Są głównym składnikiem budulcowym mózgu, przez co stoją na staży twojego intelektu i samopoczucia. Dobra rybka dwa razy w tygodniu? Możesz potraktować taki posiłek jak środek przeciwstarzeniowy i regeneracyjny.
Kwasów tłuszczowych omega-3 poza tłustymi rybami i orzechami dostarczą też oleje: rzepakowy, sojowy, lniany. Jednak ze względu na ich sporą kaloryczność nie należy przesadzać z ich dawkowaniem. Jeśli możesz, lepiej sięgaj po produkty, z których są tłoczone. Dostarczą ci dodatkowo ważnych składników mineralnych i witamin.
Nie musisz spędzać czasu przed ekranem, by sobie szkodzić. Osoby, które z umiłowania do pozycji siedzącej rezygnują z ruchu, są bardziej narażone na choroby krążenia, nowotwory oraz problemy z nerkami.
Zgodnie z wynikami badań opublikowanymi w British Journal of Sports Medicine, aktywność fizyczna znacząco wydłuża życie. Osoby, które ćwiczyły co najmniej 150 minut w tygodniu żyły od 10 do 13 lat dłużej od zwolenników siedzenia. Ćwiczenia 3 razy w tygodniu po 50 minut zapewnią więc nie tylko lepszą formę, ale też dodatkowe lata, aby się nią cieszyć.
Intensywne ćwiczenia sprzyjają powielaniu komórek macierzystych. Tymczasem, jak twierdzą badacze, długość naszego życia jest zależna od ilości owych komórek i ich stanu. Naukowcy z Centrum Rakowego na Uniwersytecie Louisville w USA we współpracy z rodzimymi badaczami z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie ustalili, że aktywność fizyczna stymuluje rozmnażanie się komórek odpowiedzialnych za odnawianie tkanek i narządów u dorosłych.
Komórki macierzyste w leczeniu SLA
Jaki sport najlepszy dla ciebie? Przegląd dyscyplin i ich wpływ na zdrowie