Najmniej stresujące zawody - gdzie pracować, żeby się nie napracować?

W pracy na co dzień harujesz jak wół i wystawiasz nerwy na ciężką próbę? Cóż, niektórzy w ramach obowiązków wylegują się na kanapie, spędzają czas na egzotycznej wyspie czy bawią się w parku wodnym. Niemożliwe? A jednak! Oto lista najmniej stresujących zawodów.
najmniej stresujące zawody - tester zjeżdżalni najmniej stresujące zawody - tester zjeżdżalni Shutterstock

Tester zjeżdżalni

Dziecięce marzenia mogą się spełnić. Otóż, istnieje taki zawód jak tester zjeżdżalni. W ramach obowiązków korzysta on ze zjeżdżalni i atrakcji w parkach wodnych znajdujących się na terenie kompleksów hotelowych. Strojem służbowym jest strój kąpielowy. Praca może wymagać częstego przemieszczania się między miejscami, gdzie ulokowane są parki wodne.

Każdy może ubiegać się o posadę. Firma First Choice właśnie przyjęła nowego pracownika na to stanowisko. Aby wyłonić najlepszego z kandydatów, zaprosiła 5 faworytów wyłonionych podczas rekrutacji do jednego z egipskich parków wodnych przy hotelu Iberotel Makadi Saraya SplashWorld Resort. Tam odbyła się ostateczna próba- wyzwanie. Wygrany, Seb Smith otrzymał 6-miesięczny kontrakt, podczas którego będzie testował zjeżdżalnie parków wodnych Splash World w Turcji, Egipcie i na Majorce.

"Praca w zespole sprawia mi dużą przyjemność, choć czuję się równie dobrze pracując samodzielnie" - pisał Seb Smith w swojej aplikacji zgłoszeniowej. Chwalił się także doświadczeniem w branży marketingowej oraz rozeznaniem w świecie nowych mediów: optymalizacją treści dla wyszukiwarek internetowych, nagrywaniem video blogów. Nowy tester zjeżdżalni wspomniał także o ubiegłorocznych wakacjach, podczas których miał możliwość zetknięcia się z przedstawicielami różnych kultur (podróż trwała 3 tygodnie). No i oczywiście o miłości do zjeżdżalni. Ktoś z was może poszczycić się podobnymi kompetencjami i ma dosyć pracy w biurze? Może czas zmienić branżę.

Chcesz mieć bieżący dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

stres w pracy - profesor akademicki stres w pracy - profesor akademicki Shutterstock

Profesor uniwersytecki

Ku zdziwieniu wielu, według raportu przeprowadzonego przez CareerCast najmniej stresującym zawodem 2013 roku w Stanach Zjednoczonych okazał się profesor akademicki. Eksperci przy tworzeniu zestawienia brali pod uwagę zarówno natężenie stresu w środowisku pracy, jak i możliwości rozwoju, wysokość wynagrodzenia oraz ewentualne negatywne konsekwencje zdrowotne. Jak widać, amerykańscy profesorowie uniwersyteccy wypadli całkiem nieźle we wszystkich powyższych kategoriach, pokonując tym samym przedstawicieli innych fachów. Z czego to wynika?

"Profesor uniwersytecki zajmuje najwyższe miejsce w uczelnianej hierarchii" - tłumaczą specjaliści z CareerCast. "Nie podlega tak wnikliwej ocenie jak nauczyciele szkół podstawowych i średnich. Często ma zagwarantowane zatrudnienie do końca życia" - opisują amerykańskie realia profesorskiej elity eksperci. Czy profesor rzeczywiście wiedzie takie sielskie życie, także w naszych polskich realiach? To pewnie nie jest już takie oczywiste.

stres w pracy - tester łóżek stres w pracy - tester łóżek Shutterstock

Tester łóżek

W 2011 jedna z większych brytyjskich sieci hotelowych Premier Inn po raz pierwszy w historii zatrudniła osobę na stanowisko dyrektora ds. podskakiwania na łóżku (ang. director of bed bouncing). W ramach obowiązków zawodowych taki pracownik ma za zadanie testowanie miękkości łóżek, wylegiwanie się i podskakiwanie w celu sprawdzenia wygody mebla dla klienta. A w hotelach, jak wiadomo, łóżek pod dostatkiem, a więc i pracy dużo. Natalie Thomas, profesjonalna testerka łóżek w Premier Inn, wraz ze swoim zespołem jest odpowiedzialna za zapewnienie jak najwyższej jakości 46 tysięcy legowisk w pokojach sieci hoteli.

Kochasz spać? Jeden z hoteli w Helsinkach niedawno poszukiwał osoby, do której obowiązków miałoby należeć... spanie w hotelowych łóżkach. Aby móc liczyć na posadę gwarantującą możliwość regularnych drzemek, rekruterzy wymagali od kandydatów znajomości języka angielskiego, fińskiego i rosyjskiego oraz komunikatywności. Cóż, kryteria co najmniej dziwne, biorąc pod uwagę zakres obowiązków. Jeśli jednak je spełniacie, macie szansę zasilić konto, śpiąc.

stres w pracy - krawcy i krawcowe stres w pracy - krawcy i krawcowe Shutterstock

Krawcy i krawcowe

Nie spodziewałeś się tego zawodu w tym zestawieniu? My także. Tymczasem właśnie krawcy i krawcowe znaleźli się na drugim miejscu w amerykańskim zestawieniu CareerCast. Poziom stresu w przypadku przedstawicieli tego zawodu został oszacowany na 6,5, czyli jedynie o 0,5 mniej niż w przypadku profesorów akademickich. Niestety krawcy według szacunków CareerCast zarabiają ponad dwa razy mniej niż uczelniana kadra profesorska (obliczone na podstawie mediany) i cieszą się nieporównywalnie gorszymi perspektywami na przyszłość.

Eksperci tłumaczyli, że przedstawiciele tego fachu pracują w spokojnej atmosferze. Pozwala im ona na skupienie przy wykonywaniu obowiązków bez rozpraszania przez bodźce zewnętrzne (telefony, emaile, współpracowników), które zmniejszają efektywność i poziom zadowolenia. Ponadto mają możliwość kreatywnej pracy, realizowania zindywidualizowanych zamówień.

stres w pracy - opiekun wyspy stres w pracy - opiekun wyspy blog.queensland.com

Opiekun wyspy na Wielkiej Rafie Koralowej

Po raz pierwszy nabór na ową kuszącą posadę ogłoszono w 2009 roku. W odpowiedzi na ogłoszenie rekrutacyjne władz australijskiego stanu Queensland nadeszło prawie 35 tysięcy aplikacji. Konkurs wygrał pewien Brytyjczyk Ben Southall, który, jak się później okazało, poza pracą marzeń na Wielkiej Rafie Koralowej, znalazł także miłość.

Co należy do obowiązków opiekuna wyspy? Zwiedzanie okolicy, sporządzanie cotygodniowych raportów, prowadzenie bloga, aktualizowanie zdjęć i filmów. Pracodawca zapewnia zakwaterowanie w luksusowej willi z trzema sypialniami i basenem na wyspie Hamilton.

W Australii na chętnych czeka wiele kuszących stanowisk. Ostatnio uwagę świata przyciągnęła oferta australijskiej agencji rządowej ds. turystyki dotycząca rekrutacji na 6 nowych posad. Do wyboru: poszukiwacz przygód, degustator, imprezowicz, fotograf, opiekun dzikiej przyrody i strażnik w parku narodowym. Wynagrodzenie szczęśliwców opiewa na około 55 tys. zł miesięcznie. Zła wiadomość: termin składania zgłoszeń już upłynął. Dobra wiadomość: kontrakt trwa pół roku, więc kolejna szansa aplikowania już za 6 miesięcy.

Biżuteria Biżuteria Shutterstock

Jubilerzy

Jubilerzy zajęli czwarte miejsce w amerykańskim rankingu CareerCast z oceną osiąganego stresu szacowaną na 8,26. Ich średnie zarobki przewyższały nieco te przypisane krawcom, jednak wcale nie tak znacznie. Co przemawiało na korzyść tego zawodu zdaniem ekspertów? Specjaliści kierowali się podobnymi argumentami jak w przypadku krawców.

"Jubilerzy wykonują swoją pracę przede wszystkim w warsztatach i za kulisami w sklepach z biżuterią" - twierdzą. To zwiększa komfort pracy. Jak zauważają, niektórym z nich udaje się dodatkowo czerpać benefity finansowe z kupna i sprzedaży cennych metali szlachetnych dla zysku.

Chcesz mieć bieżący dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o:
Komentarze (43)
Najmniej stresujące zawody - gdzie pracować, żeby się nie napracować?
Zaloguj się
 • Gość: ssa

  Oceniono 96 razy 80

  Najlepiej być Olką Długołęcka w waszej redakcji.
  szczyt debilizmu i pare tysi w kieszonce:))

  a narobi sie tyle co 2 dziecko w piaskownicy:)

 • Gość: Tomek

  Oceniono 44 razy 40

  SEJM, SENAT?

 • Gość: tr_

  Oceniono 36 razy 32

  tak, profesor nie jest zawodem stresującym, ale dopiero jak si€ dostanie profesur€ i permanent position, a do tego czasu, to jest bardzo stresujące zajęcie, bo przez cały czas jesteś oceniany. Zreszta, na zachodzie, w przeciwieństwie do Polski, profesor także musi publikować, a nie spocząć na laurach zgodnie z zasadą Publish or Perish.

 • pilot.tv

  Oceniono 26 razy 24

  Na 1 miejscu powinno byc - dziennikarzyna w gó...anej wybiórczej - bzdurny artykuł pełen kłamliwych informacji, z błedami, masa zdjęc z innych stron bez przestrzegania praw autorskich i kaska leci.

 • szy37

  Oceniono 21 razy 21

  totalna bzdura z tym "testerem" zjeżdżalni

  moja koleżanka [młodsza ratownik WOPR] kilka lat temu tak testowała zjeżdżalnię w jednym z nowo budowanych parków wodnych w mieście wojewódzkim, w południowej Polsce

  Zjeżdżalnia źle zbudowana, spadła, połamała się

  Sprawę wyciszono, bo zapłacono jej ogromne pieniądze,
  i opłacono prawie dwu letnią rehabilitację

 • Gość: Gość

  Oceniono 15 razy 9

  "Ta pani tego pana niszczyła przez cztery stacje co najmniej.
  A już najbardziej to wyśmiewała użycie słowa "bynajmniej' - W. Młynarski

 • siekiera_motyka

  Oceniono 24 razy 8

  Proponuje dodac do zestawienia moja prace.
  Pracuje dla Universal Music, w Londynie.
  Oceniam jakosc teledyskow przcychodzacych z music labels na calym swiecie do naszej chmury.
  Opisuje to co widze i oceniam pod wzgledem technicznym
  Busy jestersmy dwa-tzy razy do roku.

  Mimo,o to nie jestem szczesliwy w tej pracy i szukam czego innego.
  Jestem po szkole filmowej, jestem tworca a to co teraz robie to ogladanie parowek schodzacych z tasmy rpodukcyjnej.

  Wczesniej pracowalem jako freelancer w przemysle filmowym na roznych stanowiskach (glownie Assistant Director albo Assistant Producer) Stres i odpowiedzialnosc jak chyba w zadnym innym businessie. Godziny pracy nieludzkie. Zabiljalem sie po 18 godzin dziennie siedem dni w tygodniu przez cztery miechy non stop ale... bylem szczesliwy.

  Kasa i zero stresu to nie wszystko kochani

  pozdrawiam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX