Psychotesty
-
Pan Darek nie przekaże 1,5 proc. małej Tosi, chociaż płaci duże podatki. Fiskus nie pozwala
Mama Tosi: Ta jedna darowizna pozwoliłaby sfinansować rehabilitację mojej córki do końca roku. Coś, czego nie umożliwi nam państwo polskie. Teraz Urząd Skarbowy pozbawił nas nadziei na tę pomoc. Gdzie to deklarowane wsparcie i zrozumienie dla sytuacji dzieci niepełnosprawnych? Urwą, co się tylko da.
-
Narcyz, borderline, psychopata - jak rozpoznać manipulanta i się uwolnić
Ofiara manipulanta to najczęściej ktoś tak czuły na potrzeby partnera, że zapomina o swoich własnych. Manipulant o osobowości narcystycznej, borderline czy psychopata na ofiarę nie wybiera zupełnie przypadkowej osoby - raczej taką, która wydaje się podatna na jego wpływy. Można się z nich wyrwać i zawsze warto zawalczyć, bo ceną jest twoje życie.
-
Psychiatria dziecięca bez psychiatrów - ten projekt budził sporo emocji. Co się z nim stało?
Fatalny stan zdrowia psychicznego naszych dzieci i zapaść opieki zdrowotnej w tym zakresie to nie jest problem ostatnich tygodni czy miesięcy. Pamiętacie pomysł Ministerstwa Zdrowia, jeszcze sprzed pandemii, który zakładał uruchomienie ponad 300 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży? Sprawdzamy, co się z nim stało.
-
Bądźmy dla siebie dobrzy w te święta. O czym rozmawiać, żeby się udało? Pytamy eksperta
Nie chodzi tylko o to, żeby się nie pozabijać przy świątecznym stole. Ma być ciepło, serdecznie, miło, a grobowa cisza temu nie służy. Nie ma bezpiecznych tematów, więc najlepiej rozprawiać o pogodzie? Nie do końca. Oto propozycje psychologa Mateusza Grzesiaka*, które się sprawdzą.
-
Wyznaczniki atrakcyjności: w kim się zakochujemy, kogo tylko lubimy, a kogo wręcz przeciwnie? Poznaj zasady
Myślisz, że sympatią i zakochaniem rządzi przypadek, bliżej nieokreślone "to coś"? Psychologia miłości sprowadzi cię na ziemię: tu obowiązują określone reguły - twierdzą badacze. Jakie?
-
Chandry czas. Proste sposoby, by poprawić sobie nastrój
Niewątpliwie przyszła jesień, a wraz z nią sezonowa melancholia. Co wygra z gorszym nastrojem? Proste rzeczy: ziołowa herbatka, czekolada, dobra muzyka, trochę ruchu... Pytanie, czy warto walczyć z każdym spadkiem samopoczucia, a jeśli tak, to co wtedy zyskujemy.
-
Nie mów "kocham cię", gdy nie masz czasu dla rodziców. Trudne relacje pokolenia sandwich z seniorami
Starzejący się rodzice nie chcą być ciężarem, a zarazem narzekają, że nie poświęcamy im dość czasu. Nie biorą leków, bo "wiedzą lepiej od lekarza". Nie zgadzają się, żeby "obcy kręcili się po domu", chociaż sami już nie mogą o niego zadbać. Pytamy specjalistkę, jak rozmawiać, by nie pogłębiać pokoleniowej przepaści.
-
Przeciwieństwem miłości nie jest gniew, a obojętność! Jak kłócić się mądrze, radzą eksperci
Unikasz kłótni z partnerem w obawie przed rozstaniem? Niesłusznie, różnice zdań nie niszczą relacji, a ją budują. To właśnie konfrontacja pozwala porzucić wyobrażenia o idealnym partnerze i zobaczyć go, jakim jest naprawdę - twierdzą terapeuci. Co nas łączy, a co dzieli? Jak się kłócić, żeby wciąż łączyło?
-
Dlaczego warto regularnie brać zimny prysznic? Pomoże ci m.in. zrzucić zbędne kilogramy i zadbać o włosy
Po intensywnym i ciężkim dniu jedyne, o czym marzysz, to długa kąpiel w wannie wypełnionej gorąca wodą? Tym razem dla odmiany zafunduj sobie zimny prysznic. Dzięki temu zadbasz zarówno o swoje zdrowie, jak i o urodę.
-
Depresja w erze kultu sukcesu. Skrywamy smutek za uśmiechem?
Będziesz doceniany, dopóki jesteś radosny i produktywny - głoszą przykazania konsumpcyjnego świata. Smutek, bezradność, rozpacz często zamiatamy więc pod dywan. Chowamy w nadziei, że znikną. Tyle że nie znikają. Tłumione prędzej czy później wychodzą na światło dzienne. Nierzadko w postaci depresji.
-
Zastąp kawę tym napojem. Będziesz tryskać energią przez cały dzień
-
Czym jest rak jelita grubego
-
Przepis na prawdziwą magię? Sprawdź, czy go znasz! [MATERIAŁ PROMOCYJNY]MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Witamina B12 może przyspieszyć naprawę tkanek i pomóc w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego - nowe badanie
-
Dawniej taki rosół robiły babcie. Znów jest na niego "wielkie bum"
- Co kryje się za falą dziecięcego zapalenia płuc w Chinach? Eksperci wyjaśniają
- Co najlepiej pić przy bólu gardła? Pomoże napar, który przygotujesz w kilka minut
- W QUIZIE medycznym pytamy o choroby. Jak z Waszą wiedzą na ten temat?
- Dlaczego często puszczamy bąki? Poznaj najczęstsze powody uporczywych gazów
- Tak zachowuje się osoba z "cichą depresją". Nie ignoruj tych symptomów
-
Przewlekły stres - jak rozpoznać zagrożenie i sobie z nim radzić
Przewlekły stres jest zabójcą. Realnym, trwale uszkadzającym mięśnie, czyli chociażby układ krążenia. Rozregulowuje pracę wielu narządów, wyniszcza. Jak rozpoznać zagrożenie i sobie pomóc?
-
Żałoba: jak ją przeżyć?
Strata bliskiego człowieka jest wstrząsem. W obliczu nieodwracalnego czas się zatrzymuje, a życie wydaje nie mieć sensu. Trudno wtedy uwierzyć, że w przyszłości nawet najbardziej bolesne doświadczenia mogą okazać się cenne. Bywa, że osoba opuszczona wymaga pomocy lekarskiej.
-
5 nawyków, które dodadzą ci lat. Robisz to niemal codziennie i przyspieszasz starzenie
Niby zwykłe czynności, a niepostrzeżenie osłabiają organizm, prowadząc do szybszego jego niszczenia. Które z twoich codziennych nawyków wymagają rewizji? Sprawdź, czy są wśród nich te z naszej listy.
-
Sześć różnic między zdrową i toksyczną miłością. Jak wypada twój związek?
Czy partner kieruje się troską o ciebie i wasz związek, czy wykorzystuje cię do swoich celów? Jesteś świadoma swojego udziału w tym, jak wygląda relacja? Czym różnią się zdrowe związki od tych szkodliwych?
-
"Jesienno- zimowa melancholia jest naturalna". Zwykły spadek nastroju czy już depresja?
Dni są krótsze, chłodniejsze, przyroda obumiera - masz wrażenie, że wraz z temperaturą, spada także twój poziom energii i nastrój? "Niektóre zwierzęta zimę po prostu przesypiają. Ludzie również mogą odczuwać wzmożoną potrzebę odpoczynku, wycofania się" - mówią psychoterapeuci. Po czym poznać, czy to naturalny spadek energii związany z porą roku, chwilowe nadwątlenie sił organizmu czy może już depresja - choroba, którą trzeba leczyć?