Osteopatia to metoda praktykowana od dawna. Jej podstawą jest przekonanie, że człowiek jest złożony z ciała oraz duszy i części te stanowią nierozerwalną całość. Poza tym, osteopatia zakłada, że organizm ma zdolności do samoleczenia, natomiast szanse na wyleczenie w dużej mierze zależą od wiary pacjenta w wyzdrowienie i jego nastawienia do terapii. Niektóre osoby uważają osteopatię za metodę magiczną, jednak powinna być ona traktowana jako połączenie fizjoterapii oraz medycyny.
Osteopata podczas terapii korzysta z wiedzy na temat fizjologii oraz anatomii człowieka. Stosując tę metodę wykorzystuje się mechanizmy funkcjonowania organizmu oraz zasady biomechaniki układu kostno-mięśniowego. Osteopatą może zostać tylko lekarz, a także osoby, które zdobyły tytuł magistra fizjoterapii i ukończyły szereg odpowiednich szkoleń. Specjalista musi nie tylko doskonale znać anatomię, ale również opanować techniki manualne.
Osteopatia to metoda, po którą sięga się często w momencie, gdy zawodzą tradycyjne metody leczenia lub gdy pacjent chce znaleźć alternatywę dla terapii, która zakłada długotrwałe przyjmowanie leków albo przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Osteopata to specjalista, do którego można się udać w przypadku takich problemów zdrowotnych jak:
Ta metoda leczenia może być wykorzystywana nawet u kobiet w ciąży. W przypadku ciężarnych, leczenie przez osteopatę może przynieść ulgę w przypadku bóli pleców, bóli w pachwinach oraz obrzęków nóg. Taka terapia może stanowić doskonałe przygotowanie do porodu, a także być metodą na powrót do formy i pełnej aktywności fizycznej po porodzie.
Mimo tego, że osteopatia to metoda skuteczna w przypadku wielu schorzeń, nie można jej stosować w przypadku każdej choroby. Jeżeli przez długi czas korzysta się z usług osteopaty i jego działania nie przynoszą oczekiwanych efektów albo następuje pogorszenie stanu pacjenta, należy zgłosić się do innego specjalisty.
Pierwsza wizyta u osteopaty zawsze rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego, podczas którego lekarz pyta o dolegliwości, jakie męczą pacjenta, przyjmowane leki, przebyte choroby, urazy oraz operacje. Dzięki wywiadowi, oględzinom ciała pacjenta oraz testom ruchomości, specjalista dokonuje wstępnej diagnozy. Lekarz zwraca uwagę między innymi na postawę ciała, a czasami obserwuje również sposób chodzenia czy wykonywania konkretnych ruchów. W niektórych przypadkach specjalista zleca wykonanie dodatkowych badań, takich jak RTG oraz rezonans magnetyczny. Po dokonaniu diagnozy lekarz zaleca terapię i ustala jej plan. Zazwyczaj, aby osiągnąć wyznaczony cel potrzebna jest cała seria zabiegów. Terapia polega na uciskaniu odpowiednich miejsc na ciele pacjenta w taki sposób, a także wykonywaniu zestawu ćwiczeń. Zabiegi są bezinwazyjne i bezbolesne. Terapia przynosi takie efekty jak:
Metoda ta może być stosowana nawet w przypadku bólu o dużym nasileniu, a jej ogromną zaletą jest brak konieczności zażywania środków farmakologicznych oraz to, że terapia opiera się na naturalnych mechanizmach funkcjonowania organizmu.
Oprócz terapii podczas zabiegów wykonywanych przez osteopatę, specjalista zaleca odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną. Poza tym, specjalista podpowiada, jakie działania profilaktyczne należy podjąć, aby zredukować ryzyko pojawienia się kolejnych dolegliwości.