Bezdech senny - objawy, przyczyny, leczenie. Czy bezdech senny jest groźny?

Bezdech senny bywa groźną przypadłością. Nie zawsze jednak podchodzi się do niego w sposób dość poważny. Jego objawem jest przede wszystkim głośne chrapanie. Dlaczego może być bardzo niebezpieczny?

Co to jest bezdech senny? Poznaj definicję

Co to jest bezdech senny? W tym przypadku mówimy o chorobie, która spowodowana jest licznymi epizodami zatrzymania lub spłycenia oddechu podczas snu. Powietrze ma ograniczoną możliwość przepływu przez drogi oddechowe na wysokości gardła. Jednocześnie charakterystyczna jest zwiększona praca mięśni oddechowych. 

Chrapanie to problem zdrowotny, który występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet Dlaczego chrapiemy? Sposoby na pozbycie się chrapania

Obturacyjny bezdech senny - charakterystyka

Czym objawia się obturacyjny bezdech senny? W przypadku tej choroby typowe jest chrapanie, ale oczywiście nie każda osoba wydająca uciążliwe odgłosy podczas snu cierpi na bezdech senny. W przypadku bezdechu chrapanie jest nierówne i z epizodami nagłej ciszy.  

Diagnozowanie jest tym trudniejsze, że chory często nie zdaje sobie sprawy z dotykającego go problemu. Typowy jest w tym przypadku niespokojny sen z licznymi wybudzeniami. Dana osoba z trudnością łapie oddech tuż po przebudzeniu. Nie jest przypadkiem, że czuje się źle - często zmaga się z bólem głowy i jest zmęczona. Wszystko dlatego, że obturacyjny bezdech senny powoduje nie dość dobre dotlenienie całego organizmu. Czasami zdarza się też nocna nadpotliwość i potrzeba oddawania moczu w trakcie nocy. 

W jaki sposób wpływa na życie chorego bezdech senny? Objawy dzienne mogą bardzo utrudniać normalne funkcjonowanie. Chodzi o bóle głowy, zmęczenie i senność w ciągu dnia, ale także drażliwość, zaburzenia koncentracji i potencji w przypadku mężczyzn. Badania wskazują, że u osób z bezdechem znacznie częściej pojawiają się choroby serca i krążenia z nadciśnieniem tętniczym, zawałami serca i udarami mózgu włącznie. Są one też zagrożone cukrzycą typu 2.    

Zespołu bezdechu sennego - przyczyny najczęściej występujące

Dlaczego zmagamy się z zespołem bezdechu sennego? Choroba ta może mieć bardzo wiele przyczyn. Przede wszystkim powodują ją wady anatomiczne górnych dróg oddechowych. Chodzi choćby o skrzywienia przegrody nosowej, polipy, niewłaściwą budowę żuchwy, problemy z mięśniami podniebienia. Zdarza się jednak także, że jako przyczyny bezdechu sennego występują używki - zwłaszcza papierosy i alkohol w zbyt dużej ilości. Niekiedy winne są też nadmierne objadanie się przed pójściem spać i otyłość

Zobacz wideo Czy alkohol pomaga zasnąć? [NaZdrowie]

Bezdech senny - diagnoza i leczenie

W jaki sposób rozpoznaje się bezdech senny? Sam wywiad lekarski jest tylko półśrodkiem. Konieczne są badania snu. Mowa przede wszystkim o polisomnografii - badaniu trwającym przez całą noc, w którego trakcie pacjent monitorowany jest przez zestaw czujników. Mierzą one m.in. tętno, natlenienie krwi, ruchy kończyn, chrapanie lub przepływ powietrza.  

Problemy ze snem najczęściej polegają na trudnościach z zasypianiem lub częstym wybudzaniem się ze snu Ludzie, którzy cierpią na bezsenność są bardziej narażeni na choroby serca i udary mózgu - sądzą naukowcy

Leczenie bezdechu sennego

W jaki sposób przebiega leczenie bezdechu sennego? Jego przebieg uzależniony jest od stanu chorego i nasilenia objawów. Stosuje się tutaj aparaty CPAP - continuous positive airway pressure. Mają one formę maski podłączonej do urządzenia wytwarzającego stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Metoda jej działania polega na stałym udrażnianiu dróg oddechowych. Dzięki temu bezdech oddechowy podczas snu nie występuje. Objawy schorzenia zanikają lub zmniejsza się ich intensywność, to zaś przekłada się na poprawę komfortu funkcjonowania także podczas dnia. 

Czasami w przypadku bezdechu sennego niezbędne jest również leczenie o charakterze ortodontycznym lub chirurgicznym, jeśli stwierdzono duże nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych. Niekiedy istotne jest unikanie alkoholu, papierosów, objadania się lub przywrócenie regularnego dobowego rytmu snu.  

Zobacz też: Domowe sposoby na bezsenność, czyli co zrobić gdy nie możesz zasnąć?

Więcej o: