Celon

Sposób leczenia i walki z chrapaniem jest wiele. Zdaniem specjalistów jedną ze skuteczniejszych metod zwalczania tego typu dolegliwości jest wykonanie zabiegu techniką celonu.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Metoda termoterapii z wykorzystaniem techniki celonu (metoda termoterapii bipolarnej) to bezkrwawy zabieg pozwalający rozwiązać problem chrapania lub bezdechu sennego. Zabieg z użyciem fal radiowych o wysokiej częstotliwości wykonywany jest na podniebieniu miękkim, migdałkach oraz wnętrzu nosa (pozwala skorygować małżowiny nosowe).

Jak wygląda zabieg?

Polega on na kilkukrotnym wprowadzaniu do małżowin nosowych specjalnej elektrody. Ta dająca efekt termoablacji niskotemperaturowej (od 70 do 80 stopni C) sprzyja powstawaniu tzw. mikrowłóknień. Tworzące się w ten sposób zrosty zmniejszają objętość narządów miąższowych eliminując tym samym problem chrapania lub bezdechu sennego.

Tradycyjny zabieg trwa od 20 do 40 minut. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. U pacjentów z bezdechem warunkiem jego wykonania jest przerost języczka, nienaturalnie wiotkie oraz wydłużenie podniebienia miękkiego. Okres gojenia się i rekonwalescencji nie przekracza 6 tygodni. W niektórych przypadkach, w celu uzyskania lepszych efektów, zabieg jest powtarzany i uzupełniany o plastykę podniebienia, czyli usuniecie nadmiaru błony śluzowej z łuku podniebienno-gardłowego i skróceniu języczka.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Chrapanie

Tylko zmęczenie... A może choroba?

Powiedz, co jesz, a dowiesz się, ile spisz

Problemy z zasypianiem? Barany nie działają? Nie poddawaj się!

Senne geny

Więcej o: