Objawy neurologiczne i ich związek z niedoborem witaminy B12

Objawy neurologiczne to cała gama symptomów, które towarzyszyć mogą różnym schorzeniom, ale także niedoborowi niektórych witamin. Sprawdź, jakie objawy neurologiczne występują przy niedoborze witaminy B12.

Witamina B12: co to za substancja?

Witamina B12, czyli inaczej kobalamina to substancja należąca do witamin z grupy B, które wywierają niezwykły wpływ na ludzki organizm. Udowodniono, że witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i układu pokarmowego. Wiele wskazuje także na to, że może ona chronić przed zapadnięciem na chorobę Alzheimera, nowotwory i choroby psychiczne. Wystarczającą podaż związku zapewnić może właściwa, zbilansowana dieta. Największą ilość B12 znajdziemy w produktach, takich jak:

  • mięso,
  • ryby,
  • mleko,
  • jajka,
  • sery.

Można ją przyjmować w postaci preparatów i suplementów diety. Dzięki temu, że jest rozpuszczalna w wodzie istnieje niewielkie ryzyko przedawkowania - nadmiar zostanie wydalony przez skórę i z moczem.

U osób zdrowych zaleca się następujące dzienne spożycie witaminy B12:

  • u dzieci i młodzieży - od 1,8 do 2,4 μg/d
  • u dorosłych - 2,4 μg/d
  • u kobiet w ciąży - 2,6 μg/d. 

Istnieją przypadki, kiedy zapotrzebowanie na ten związek jest większe. Związane jest to przede wszystkim z:

  • występowaniem u danej osoby jednej z chorób jelit
  • nadprodukcją kwasu solnego w żołądku,
  • obecnością pasożytów w układzie pokarmowym,
  • przyjmowaniem niektórych leków (metformina, kolchicyna, kwas acetylosalicylowy, sulfasalazyna, inhibitory pompy protonowe).

Zobacz też: Witaminy - jaka pełnią rolę, co warto nich wiedzieć?

Objawy neurologiczne a niedobór witaminy B12

Na niedobory witaminy B12 najbardziej narażone są osoby stosujące dietę wegetariańską lub cierpiące na wrodzony niedobór lub nieprawidłowości czynnika wewnętrznego Castle'a. Wiele osób w starszym wieku również ma kłopoty z poziomem witaminy B12, zwłaszcza jeśli są po operacji resekcji żołądka.

Naukowcy udowodnili związek pomiędzy prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego a dostarczaniem organizmowi odpowiednich dawek kobalaminy. Niedobór witaminy B12 może wywołać objawy neurologiczne, które są konsekwencją nieprawidłowego działania osłonek mielinowych, otaczających nerwy. Niski poziom witaminy może wywołać m.in. drętwienie i mrowienie w kończynach dolnych oraz zaburzenia chodu i równowagi. Do tego pojawić może się objaw Lhermitte’a, czyli uczucie prądu przechodzącego wzdłuż kręgosłupa podczas pochylania głowy do przodu. W poważniejszych przypadkach może dochodzić do napadów drgawkowych oraz poważnego osłabienia wzroku.

Niski poziom B12 może przyczynić się także do wzmożonego uczucia zmęczenia i braku koncentracji. Ponadto u osób starszych może wzmocnić problemy z pamięcią. Witamina B12 bierze również udział w syntezie serotoniny, która odpowiada za samopoczucie człowieka. Przy jej niedoborze spada poziom serotoniny, co wywołuje stan rozdrażnienia, złego nastroju, a nawet depresji

Zobacz wideo Witaminy z grupy B: po co ci one i gdzie ich szukać?

Jakie skutki może wywołać niedobór witaminy B12?

Oprócz objawów neurologicznych, niedobory w zakresie witamin z grupy B, ze szczególnym uwzględnieniem B12 mogą przyczyniać się do powstania także innych poważnych schorzeń. Do najważniejszych z nich zaliczyć należy:

  • anemia z braku witamin - witamina B12 bierze udział w procesie krwiotwórczym, dlatego jej brak może doprowadzić do powstania anemii (choroba Addisona-Biermera), która objawia się bladością skóry, bolesnymi owrzodzeniami w kącikach ust i ogólnym osłabieniem organizmu
  • choroby układu krążenia - kobalamina zapobiega gromadzeniu się homocysteiny, która powstaje w wyniku przetwarzania białek i w dużej ilości jest szkodliwa, gdyż przyczynia się do powstawania zmian miażdżycowych
  • dolegliwości układu pokarmowego objawiające się utratą smaku, utratą apetytu, wzmożonym chudnięciem
  • choroby natury psychicznej - niedobór B12 może wywoływać następujące objawy ze strony psychiki: zaburzenia depresyjne, zespół hipomaniakalny, zaburzenia psychotyczne, zaburzenia pamięci. 

Zobacz też: Niedokrwistość Addisona-Biermera (niedokrwistość złośliwa) - objawy, przyczyny i leczenie

Więcej o: