Zatrucie grzybami - objawy, co zrobić w razie zatrucia

Ból brzucha, wymioty, biegunka, nudności - to podstawowe objawy zatrucia grzybami. Są również mniej oczywiste jak m.in zaburzenia widzenia i zimne poty. Szyba pomoc może uratować życie, dlatego warto wiedzieć jakie są objawy zatrucia i jak postępować w razie ich wystąpienia.

Muchomor sromotnikowy to najbardziej znany i trującego grzyba, oprócz niego, w naszych lasach możemy trafić na inne grzyby trujące np. borowik szatański, strzępiak ceglasty, lisówka pomarańczowa, krowiak podwinięty (olszówka).

Pomyłka może zdarzyć się każdemu i nawet podczas przebierania i czyszczenia zbiorów, może pozostać niezauważona. Zjedzenie trującego grzyba może mieć tragiczne skutki.

Zatrucie grzybami - objawy

Najczęściej występującymi objawami, występującymi dość szybko po zjedzeniu trujących grzybów są:

Objawy te mogą wystąpić razem, lub oddzielnie. Przy lekkich zatruciach mogą występować pojedyncze i niezbyt nasilone, ale i takich nie wolno lekceważyć. Nawet jeżeli powyższe objawy wystąpią kilkanaście godzin po zjedzeniu grzybów, ale podejrzewasz, że mogą mieć związek z jedzeniem, zgłoś się do szpitala.

Zatrucie grzybami - jak sobie pomóc, czego unikać

Jeżeli podejrzewasz u siebie, lub kogoś bliskiego zatrucie grzybami i udajesz się do lekarza, lub czekasz na pogotowie, można podjąć pewne działania, aby sobie pomóc.
Należy opróżnić żołądek - pić dużo wody z solą, aby spowodować wymioty. Jeżeli to możliwe zabrać ze sobą próbkę jedzenia, które spowodowało zatrucie. Pomoże to w określeniu trujących toksyn. Sprawdzić kto z naszych najbliższych lub współbiesiadników się zatruł. Przekazać informacje o objawach i czasie wystąpienia.
Nie wolno przyjmować środków przeczyszczających, pić alkoholu ani mleka. Nie należy leczyć się samemu.

Zobacz wideo Jak oczyścić kurki, czyli grzyby bez zarzutu

Zatrucie grzybami - skutki mogą pojawić się nawet po kilku dniach

Zależnie od rodzaju spożytych grzybów i zawartych w nich toksyn, trujące grzyby mogą spowodować uszkodzenia nerek, wątroby, układu nerwowego, mogą również  podrażniać przewód pokarmowy. Jednym ze skutków zatrucia grzybami są halucynacje.

Czasem, jak w przypadku muchomora sromotnikowego, pierwsze objawy mogą ustąpić, co może uśpić naszą czujność, a po kilku dniach wrócić, nasilone. Jeśli wcześniej zbagatelizowaliśmy problem i nie zgłosiliśmy się po specjalistyczną pomoc, zatrucie może skończyć się tragicznie.

Może cię również zainteresować:

Suszenie grzybów- jak najlepiej suszyć grzyby

Jakie grzyby są jadalne w Polsce

Więcej o: