Zimne poty: jakie choroby objawiają się zimnymi potami

Zimne poty oblewają nas, gdy doświadczamy silnego stresu czy też nadmiernego pobudzenia emocjonalnego. Mają jednak także swoją ciemną stronę: czasami towarzyszą chorobom, bywa że poważnym, dlatego nadmierne pocenie się powino skłonić nas do zastanowienia się nad przyczynami.

Zimne poty - w jakich okolicznościach się pojawiają?

Zimne poty to objaw niecharakterystyczny, to znaczy że sam w sobie ani nie jest chorobą, ani nie pozwala na ustalenie przyczyny, jeżeli nie dodamy do tego objawów towarzyszących. Dopiero wtedy można zazwyczaj stwierdzić, co nam jest.

Najczęstsza przyczyna zimnych potów, oblewających nas od głów do stóp, to po prostu nadmierny stres, powodujący że ociekamy wręcz zimnym potem. To częste doświadczenie i nikogo specjalnie nie dziwi. Targające nami emocje, na przykład lęk czy panika, mogą wywołać nadmierne pocenie się i uczucie zimna. Źródło zimnych potów tkwi wtedy głęboko w naszej psychice i niełatwo sobie z tym poradzić bez pracy nad sobą lub odpowiednich technik relaksacji.

Ponadto zimnych potów doświadczają kobiety w okresie menopauzy, gdy dochodzi do wahań poziomu hormonów w organizmie, a także towarzyszą mężczyznom w czasie andropauzy. Związane są z obniżaniem się poziomu hormonów płciowych, w tym estrogenów oraz testosteronu, co powoduje różnorodne mało przyjemne objawy. Kobiety w ciąży także miewają uczucie oblewania się ciała zimnym potem i jeżeli nie mają innych towarzyszących i niepokojących objawów to mogą to przypisać burzy hormonów.

Kolejny przypadek, gdy ciało człowieka oblewa się zimnym potem, to urazy, nagłe wypadki i związane z tym nadmierne krwawienie, co może być oznaką zbliżającego się wstrząsu krwotocznego. Zimne poty towarzyszą ponadto wstrząsom, w tym septycznemu, anafilaktycznemu i wspomnianemu wyżej wstrząsowi krwotocznemu. Silny ból także wywołuje zimne poty na ciele.

Niektóre przyjmowane leki mogą mieć ponadto takie skutki uboczne jak nadmierne pocenie się, co pokazuje, że organizm źle toleruje dany lek i może reagować na przykład alergią.

Zobacz wideo

Zimne poty - jakim chorobom mogą towarzyszyć?

  • Zimne poty są objawem towarzyszącym różnym infekcjom. Atakujące nas bakterie czy wirusy powodują, że organizm próbuje je zwalczyć, podnosząc przy tym temperaturę ciała. Reakcją może być wtedy uczucie zimnego potu. Czoło atakowanego przez patogeny człowieka będzie mokre i zimne, co związane jest z działaniem na nasz organizm toksyn wydzielanych przez chorobotwórcze drobnoustroje. Zimne poty pojawiają się, gdy szybko obniżymy gorączkę, na przykład podając odpowiednie leki.
  • Oprócz zwykłych infekcji, związanych z przeziębieniem, zimne poty towarzyszą groźnym zakażeniom, w tym wirusem HIV, a także prątkami gruźlicy i innym.
  • Zimne poty i osłabienie, a także bóle kostno-mięśniowe, uczucie ogólnego rozbicia, brak apetytu, związane są także ze stanami zapalnymi w organizmie, wywołanymi przez ropnie.
  • Jeżeli zimnym potom towarzyszy silny ból w brzuchu lub w okolicy pleców może oznaczać, na przykład, kolkę nerkową lub kolkę żółciową.
  • Hipoglikemia czyli atak cukrzycowy związany z obniżeniem się poziomu cukru we krwi, wywołuje zimne poty, a także inne objawy, w tym drżenie ciała, osłabienie, tachykardię, niepokój lub senność.
  • Zawałowi serca towarzyszą zlewne poty, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca oraz przejmujący lek przed śmiercią.
  • Stałe uczucie zimna i pocenie się wywołują także choroby tarczycy, w tym niedoczynność.
  • Ponadto: dłuższy niedobór witaminy D, a także wypite przed snem napotne napary, w tym lipa, maliny i inne.
  • Ważną wskazówką jest stwierdzenie, kiedy pojawiają się zimne poty. Jeżeli głównie w nocy, szczególnie podczas snu, mogą być oznaką rozwijającej się choroby nowotworowej. Zatem jeżeli budzimy się oblani zimnym potem powiedzmy o tym objawie swojemu lekarzowi, który oceni stan zdrowia. Inne objawy to na przykład: nagła utrata masy ciała, pozornie bezprzyczynowe bóle, osłabienie itp.

Zimne poty - co możemy zrobić?

Najważniejsze, to znaleźć i usunąć przyczynę nocnych potów. Nie wpadajmy od razu w desperację, gdy doświadczamy tego typu sytuacji. To może być efekt nadmiernej temperatury w sypialni, zbyt ciepłej pościeli lub piżamy. Spróbujmy zatem najpierw przeanalizować takie właśnie czynniki. Dobrze jest zapewnić sobie odpowiedni komfort w pokoju, w tym wywietrzyć go przed snem lub spać przy uchylonym oknie.

Jeżeli mamy inne niepokojące objawy powinnyśmy udać się do lekarza ogólnego na konsultację, czasem także do dermatologa, aby poznać źródło nadpotliwości.

Więcej o: