Wymiotowanie żółcią - co oznacza i co robić?

Wymioty z reguły nie są niczym mocno niepokojącym. Mogą pojawić się na przykład po zatruciu pokarmowym, w ciąży czy po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu. Jednak wymiotowanie żółcią jest niepokojące i może oznaczać wiele problemów.

Czym jest żółć?

Żółć to płynna wydzielina produkowana przez wątrobę ludzi oraz innych kręgowców. Bierze ona udział w trawieniu oraz wchłanianiu tłuszczów. Zapewnia ona też odpowiednie pH dla enzymów trzustki i jelit.

Zobacz wideo Czy bakterie jelitowe wpływają na nasze zachowanie?

Żółć ma żółty kolo od jasnego po ciemny, gorzki smak.

Wymiotowanie żółcią

Co oznacza, że wymiotujemy żółcią? Wymiotowanie to nagle wyrzucenie z żołądka treści pokarmowej przez usta. Treść ta jest nie do końca strawiona, widać cząstki jedzenia. Wymioty żółcią przebiegają jak zwykle wymioty, są więc nagłe i gwałtowne, ale zamiast samej treści żołądkowej można zauważyć zielonkawy lub żółtawy płyn. Często zdarzają się też same wymioty żółcią, szczególnie kiedy treść żołądkowa została zwrócona wcześniej albo żołądek jest pusty.

Jak dochodzi do wymiotowania żółcią?

Jak jest możliwe wymiotowanie żółcią, skoro jest ona wydzielana przez wątrobę, a wątroba z kolei nie jest połączona z żołądkiem? Żółć w wyniku nieprawidłowości jest zarzucana do żołądka z jelit, a następnie trafia do przełyku. W naturalnych warunkach żółć nigdy nie znajduje się w żołądku ani w przełyku.

Przyczyny wymiotowania żółcią

Jakie mogą być przyczyny wymiotowania żółcią? Jest ich naprawdę wiele. 

  1. Niedrożność przewodu pokarmowego. Treść żołądkowa nie jest w stanie być przesuwana dalej, żółć zaczyna cofać się do żołądka i pojawiają się wymioty. Niedrożność może mieć wiele przyczyn, jest potencjalnie groźna dla zdrowia i wymaga konsultacji z lekarzem. Towarzyszą jej zazwyczaj mocne bóle brzucha, pojawia się czasami gorączka.
  2. Refluks żółciowy, nazywany też refluksem jelitowo-żółciowym. W przypadku refluksu żołądkowego, kwas żołądkowy cofa się do przełyku i powoduje palenie oraz szereg innych nieprzyjemnych dolegliwości. Z kolei w refluksie żółciowym żółć cofa się do żołądka i powodować może wymioty.
  3. Żółciowe zapalenie żołądka - ta choroba najczęściej pojawia się po operacjach usunięcia pęcherzyka żółciowego. Żołądek regularnie zalewany jest wyrzutem żółci z wątroby.
  4. Zaburzona motoryka jelit - może ona mieć różne podłoże, także może oznaczać nowotwór. Jelita działające prawidłowo powoli przesuwają treść żołądkową dalej, aż przez cały układ wydalniczy. W przypadku zaburzonej motoryki treść żołądkowa, która znajdowała się już w jelicie, wraca do żołądka. 
  5. Nieżyt żołądkowo-jelitowy, czyli jelitówka. Podczas jelitówki może pojawić się wymiotowanie żółcią.
  6. Zatrucia pokarmowe - podczas zatrudnia pokarmowego zwracamy duże ilości treści żołądkowej. Kiedy żołądek się próżni, a odruch  wymiotny nadal trwa, zaczynamy wymiotować żółcią
  7. Zatrucie alkoholowe - wypicie dużej ilości alkoholu może doprowadzić do wymiotów, a w rezultacie do wymiotów żółcią.
  8. Po operacjach na żołądku może pojawić się wymiotowanie żółcią. Szczególnie często zauważalne jest, kiedy pacjent nie przestrzega zaleceń przedstawionych mu przed lekarza.

Wymiotowanie żółcią - leczenie

Jeśli wymiotowanie żółcią nie jest związane z chorobami przewlekłymi, to zazwyczaj leczone jest tylko objawowo. Co to oznacza? Organizm jest nawadniany, aby w wyniku wymiotów się nie odwodnił, choremu podaje się elektrolity i stosuje lekką dietę. Zazwyczaj nie wymagana jest hospitalizacja.

W przypadku przewlekłych chorób i przy częstych wymiotach żółcią należy wprowadzić zalecenia lekarza, przyjmować przepisane leki i stosować odpowiednią dietę.

Diagnostyka wymiotów żółcią

Za każdym razem, kiedy mamy wątpliwości co do charakteru wymiotów, należy udać się do lekarza. Zaleci on w razie potrzeby odpowiednie badania, takie jak RTG jamy brzusznej. Może okazać się konieczne założenie sondy do żołądka, czy wykonanie badania gastroskopiczne.

Podczas badania lekarz oceni wygląd przełyku, żołądku i opuszki dwunastnicy. Badanie to nie jest przyjemne i polega na wprowadzeniu do przełyku oraz żołądka pacjenta sondy z kamerką, która daje lekarzowi obraz na to, co dzieje się wewnątrz pacjenta.

Skutki wymiotów żółcią

Wymiotowanie żółcią może pociągnąć za sobą różne skutki. Przede wszystkim organizm może mieć problem z  trawienie tłuszczów, ponieważ żółć nie dociera do jelita tak, jak powinna. W rezultacie mogą pojawić się bóle brzucha i kał tłuszczowy, a także tłusta wydzielina z odbytu, które brudzi bieliznę.

Częste wymiotowanie działa źle na przełyk, zęby i jamę ustną. Może doprowadzić do odbarwienia zębów, starcia szkliwa, nadżerek w jamie ustnej. 

To również może cię zainteresować:

Więcej o: