żółć
-
PFIC - problem genetyczny, który może doprowadzić do marskości wątroby
Postępująca rodzinna cholestaza wewnątrzwątrobowa (PFIC) należy do chorób rzadkich, ale to nie znaczy, że nie jest potrzebna powszechna świadomość jej istnienia. Rodzice powinni mieć świadomość, że nie każda żółtaczka u najmłodszych jest...
-
Żółtaczka: rodzaje, objawy, leczenie
Żółtaczka jest to objaw, polegający na zażółceniu skóry i oczu. Towarzyszy wielu chorobom, w tym żółtaczce hemolitycznej, wirusowemu zapaleniu wątroby i innym. U noworodków jest normalnym stanem fizjologicznym.
-
Wymiotowanie żółcią - co oznacza i co robić?
Wymioty z reguły nie są niczym mocno niepokojącym. Mogą pojawić się na przykład po zatruciu pokarmowym, w ciąży czy po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu. Jednak wymiotowanie żółcią jest niepokojące i może oznaczać wiele problemów.
-
Kamienie żółciowe - co to jest? Objawy i leczenie kamicy żółciowej
Kamienie żółciowe to problem prawie 20 procent Europejczyków! Ich efektem jest kamica żółciowa, której objawy mogą, ale nie muszą występować. Kamienie żółciowe pojawiają się częściej u kobiet. Ich leczenie zależy od nasilenia symptomów i...
-
Pęcherzyk żółciowy na straży żółci. Budowa, funkcje i choroby pęcherzyka żółciowego
Pęcherzyk żółciowy (woreczek żółciowy) ma przede wszystkim magazynować żółć i uwalniać ją w odpowiednim momencie. Leży w pobliżu wątroby. Pęcherzyk żółciowy mogą atakować różne choroby, na przykład kamica żółciowa.
-
Wątroba, a może jednak pęcherzyk żółciowy? Co naprawdę cię boli?
Charakterystyczny ból po prawej stronie, pod żebrem, zwłaszcza po obfitym posiłku, chętnie przypisujemy problemom z wątrobą. Tymczasem niejednokrotnie to pęcherzyk żółciowy, powszechnie zwany woreczkiem, przypomina w ten sposób o sobie.
-
Drogi żółciowe - kanały transportujące żółć. Budowa i choroby dróg żółciowych
Drogi żółciowe mają za zadanie transportować żółć z wątroby do dwunastnicy. Nadmiar żółci magazynuje pęcherzyk żółciowy. Choroba, która dotyka drogi żółciowe najczęściej, to kamica żółciowa.
-
Żółć - wydzielina wątroby niezastąpiona przy trawieniu tłuszczów. Skład i funkcje żółci
Żółć wydziela się w wątrobie, wspomaga trawienie oraz wchłanianie tłuszczów i niektórych witamin. Między posiłkami żółć magazynowana jest w woreczku żółciowym - kiedy jemy, uchodzi do jelit.
-
Ostropest plamisty - właściwości. Ostropest, na co pomaga? Zażywać przed czy po posiłku? Wyjaśniamy!
Ostropest plamisty jest niezwykłą rośliną. Sprawdź, na co pomaga i jakie ą jego właściwości. Dowiedz się, czy ostropest plamisty powinno się przyjmować przed czy po posiłku. Jakie mogą być skutki uboczne stosowania ostropestu?
-
Acholia
Żółć to wydzielina produkowana przez wątrobę, która wspomaga pracę soków trawiennych. Jej obecność jest niezbędna przede wszystkim w procesie rozkładu i trawienia tłuszczów. Czasem wskutek zmian chorobowych dochodzi do zatrzymania jej przepływu.
-
Co pić, żeby odstraszyć kleszcze? Tak odstraszysz "pasażerów na gapę"
-
Co pić na płaski brzuch? Trzy napoje, które mają zbawienny wpływ
-
Nawodnienie ma kluczowe znaczenie dla naszego organizmu. Jak zadbać o jego prawidłowy poziom? Jaką wodę wybrać?MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Post przerywany, czyli dieta IF. W czym pomoże ta metoda?
-
Dieta cukrzycowa - jadłospis, przepisy. Czy można jeść ser żółty lub pleśniowy?
- Otyli to "pacjenci gorszej kategorii"? Lekarka rozwiewa mity o Saxendzie i glutydach
- Czym jest kardiomiopatia połogowa?
- Kto powinien ograniczyć nabiał? Dietetycy: Problemu nie można bagatelizować
- Galaretka dla zdrowia? Nie zawsze. Sprawdź, po jaką warto sięgać
- Zaglądajcie do sedesu. Jeśli kupa się przykleja do muszli, trzeba sprawę wyjaśnić