Uczucie przelewania się i bulgoczący odgłos w brzuchu mogą mieć wiele przyczyn. Może to być zupełnie naturalna reakcja organizmu przed lub po jedzeniu, jak i też objawy stanów chorobowych.
Kiedy nasz żołądek i jelita są puste, może pojawić się burczenie, bulgotanie i inne odczucia w obrębie brzucha. Niekoniecznie musi się to wiązać z chęcią zjedzenia czegoś - czasami sygnał o głodzie dociera do mózgu dopiero po pojawieniu się burczenia. Takie uczucie bierze się z tego, że jelita ciągle pracują, nawet kiedy są puste. Uczucie bulgotania jest związane z motoryką jelit.
Leczenie:
Bulgotanie spowodowane głodem nie jest groźne, wystarczy coś zjeść, aby przeszło.
Bulgotanie w brzuchu po zjedzeniu jest zazwyczaj ledwo wyczuwalne i związane z przesuwaniem jedzenia oraz procesem trawienia. Czasami jednak po zjedzeniu można odczuć mocniejsze bulgotanie. Tak samo dzieje się po wypiciu niektórych napoi. Dlaczego tak się dzieje? Pewne pokarmy powodują wzdęcia lub sensacje żołądkowe, więc bulgotanie jest mocniej odczuwane. Napoje, szczególnie gazowane, mogą u niektórych powodować mocne bulgotanie.
Poza tym bulgotanie po zjedzeniu posiłku może zwiastować niestrawność lub biegunkę, będącą wynikiem zjedzenia nieświeżego jedzenia. Zazwyczaj wtedy też pojawiają się skurcze i ból brzucha.
Leczenie:
Warto unikać pokarmów, które powodują u nas mocne bulgotanie - to znak od organizmu, że niekoniecznie nam służą. Szczególnie często takie doznania zawdzięczamy jabłkom, kapustowatym, melonom i słodzonych napojom gazowanym.
Jeśli po bulgotaniu pojawia się biegunka, należy zadbać o odpowiednie nawilżenie. Można też przyjąć kilka tabletek węgla aktywnego. Nie poleca się stosowania leków na biegunkę, które wiążą treść jelitową, ponieważ opóźniają one opróżnienie toksyn z organizmu w wypadku zatrucia pokarmowego. W przypadki silnej biegunki należy udać się na konsultację do lekarza.
Bulgotanie w brzuchu podczas trwania ciąży zazwyczaj pojawia się na jej początku. W początkowym okresie jest to związane często z dolegliwościami żołądkowymi, które są wynikiem zmian hormonalnych zachodzącym w organizmie kobiety - żołądek może reagować gwałtowniej na pewne pokarmy, które dotychczas nie powodowały takiego efektu.
Bulgotanie w brzuchu od 10. do 16. tygodnia ciąży może oznaczać pierwsze ruchy malucha. Chociaż prawdziwe ruchy wyczuć można zazwyczaj dopiero po 16. tygodniu ciąży, to wcześniej dziecko też się rusza i rośnie, co może być odczuwane właśnie jako delikatne bulgotanie.
Leczenie:
Jeśli bulgotanie w brzuchu w ciąży związane jest z niestrawnością, warto odstawić na jakiś czas dane produkty spożywcze. Pierwszy trymestr ciąży zazwyczaj związany jest z wieloma problemami, które są wynikiem zmian hormonalnych, te dolegliwości zazwyczaj ustępują po trzecim miesiącu. W razie wątpliwości warto udać się do lekarza ginekologa, który sprawdzi, czy wszystko jest w porządku z przebiegiem ciąży.
Bulgotanie, uczucie przelewania się płynu w brzuchu i gazy wskazują na nieprawidłowości w zakresie pracy żołądka. Przyczyną może być:
W przypadku zakażeń bakteryjnych i stanów zapalnych często pojawia się ból brzucha oraz biegunka o nieprzyjemnym zapachu.
Leczenie:
Jeśli gazy pojawiają się w wyniku diety, należy odstawić napoje gazowane i pokarmy, które mają działanie wzdymające. Należy też jeść powoli, dokładnie gryźć pokarm i nie rozmawiać w trakcie jedzenia, co pozwoli na połykanie mniejszej ilości powietrza podczas jedzenia.
Zakażenia bakteryjne oraz stany zapalne wymagają konsultacji z lekarzem. Zastosuje on diagnostykę i wdroży odpowiednie leczenie.
Bulgotanie w brzuchu może tez mieć inne przyczyny:
Bulgotanie w brzuchu nie zawsze jest groźne, ale warto ustalić przyczynę i ewentualnie podjąć odpowiednie leczenie!
To również może cię zainteresować: