Dermaroller składa się z dwóch podstawowych części - rączki oraz wałka, na którym umieszczone są igły. W jednym urządzeniu może być nawet około tysiąca igieł. Długość ich nie jest regulowana, dlatego kupując dermaroller należy zwrócić uwagę na ten parametr.
Podczas zabiegu z użyciem dermarollera wykonywany jest masaż, podczas którego skóra jest delikatnie nakłuwana. Z tego względu zabiegi nazywa się również terapią mikroigłową. Wiele płytkich nakłuć stymuluje procesy odnowy skóry. Drobne uszkodzenia powodują, że następuje przyspieszenie produkcji kolagenu oraz elastyny, czyli składników skóry, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu dobrej kondycji skóry. Dodatkowo, w czasie zabiegu czasami podawane są kapsułki zawierające substancje aktywne dostosowane do potrzeb skóry. Dzięki nakłuwaniu skóry substancje te dużo szybciej i lepiej wnikają w głąb skóry.
Zabiegi mogą być wykonywane na różnych obszarach ciała. Terapię przeprowadza się najczęściej na twarzy, szyi, dekolcie, ramionach, udach, brzuchu oraz pośladkach. Dermarollera można używać w przypadku różnych rodzajów skóry. Regularnie wykonywane zabiegi sprawiają, że skóra jest bardziej elastyczna, napięta, świetlista i wygładzona. Zredukowane są zmarszczki, pory stają się mniej widoczne, a kontur twarzy poprawia się. W przypadku stosowania zabiegów w okolicach ud czy brzucha, uzyskuje się efekt wymodelowania sylwetki i poprawy jędrności skóry. Pierwsze efekty są widoczne praktycznie już po pierwszym zabiegu, ale masaż najlepiej powtarzać co jakiś czas.
W przypadku igieł o długości 0,25 mm zabiegi można powtarzać nawet co dwa dni. Jeśli używane igły są dłuższe, zabiegi wykonuje się z odpowiednio mniejszą częstotliwością. W przypadku igieł o długości 0,5 mm zabieg należy wykonywać nie częściej niż raz w tygodniu, natomiast jeżeli igły mają 1,0 mm zaleca się powtarzanie zabiegu co około 6 – 8 tygodni.
Zabiegi wykonywane przy użyciu dermarollera są przeprowadzane w wielu gabinetach kosmetycznych. Poza tym, w sklepach dostępne są urządzenia przeznaczone do domowego użytku. Koszt takiego urządzenia może być bardzo zróżnicowany. Niektóre kosztują około 30 złotych, ale znaleźć można urządzenia kosztujące nawet około 250 złotych. Urządzenia takie różnią się przede wszystkim rodzajem zasilania oraz typem głowicy - najdroższe są dermarollery z elektrycznym zasilaniem oraz głowicą z powłoką tytanową. Poza tym, urządzenia różnią się długością igieł. Aby dobrać optymalną długość, przed zakupem warto udać się do gabinetu kosmetycznego i zasięgnąć porady specjalisty. Kosmetyczka pomoże dobrać długość igieł do stanu skóry i problemów skórnych, z którymi zmaga się klient. Zazwyczaj dłuższe igły są stosowane na obszarach, gdzie skóra jest mniej delikatna, to znaczy na udach oraz pośladkach. Dermarollery o krótszych igłach są odpowiednie do użytku na obszarach o delikatnej skórze, na przykład w okolicach oczu oraz na szyi.
Wskazaniami do zabiegu z użyciem dermarollera są problemy skórne, takie jak:
Regularne zabiegi przy użyciu dermarolera pomogą pozbyć się również nadmiernej pigmentacji skóry. Co więcej, u niektórych osób zabiegi stosuje się w przypadku nadmiernego wypadania włosów i łysienia.
Zabiegu nie powinno się wykonywać u osób z przesuszoną skórą, a także w miejscach, w których występują otwarte rany, ostre zmiany trądzikowe bądź stany zapalne. Przeciwwskazania do zabiegu to również ciąża, okres karmienia piersią, choroba nowotworowa oraz ogólne osłabienie organizmu. Urządzenia nie powinny stosować także osoby z nieleczoną cukrzycą oraz pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe.
Przed użyciem dermarollera warto wykonać delikatny peeling skóry, który pozwoli na pozbycie się martwego naskórka i sprawi, że zabieg będzie bardziej skuteczny. Kolejnym krokiem powinno być dokładne zdezynfekowanie skóry, a także urządzenia. Następnie można przejść do zabiegu. W jednym miejscu powinno się wykonywać od 2 do 4 przejazdów dermarollerem ze stałą siłą nacisku. Najlepiej wykonywać ruchy pionowe, poziome oraz skośne. Podczas zabiegu lub tuż po nim na skórę można nanieść ampułkę zawierającą substancje odpowiadające potrzebom skóry. Zazwyczaj zabieg jest bezbolesny, podczas masażu może wystąpić uczucie mrowienia.
Po zabiegu możliwe jest zaczerwienienie i delikatne podrażnienie skóry. Mogą pojawić się również krostki albo strupki, zwłaszcza, jeżeli po zabiegu skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Jeżeli do zabiegu używane są zbyt długie igły, może dojść do uszkodzenia nerwów w okolicy, która była poddawana zabiegowi. W przypadku nieprawidłowego przeprowadzenia zabiegu i nieutrzymania odpowiednich warunków higienicznych, mogą wystąpić stany zapalne oraz zakażenie.