Peelingi enzymatyczne, w przeciwieństwie do peelingów oczyszczających z drobinkami, nie wymagają pocierania i wcierania preparatu w skórę w celu złuszczenia naskórka.
Peeling enzymatycznyto często stosowana i skuteczna metoda w walce z trądzikiem. Podczas pocierania twarzy peelingiem mechanicznym, skóra staje się nadmiernie przesuszona, skutkiem czego produkuje duże ilości sebum. Peeling enzymatyczny powoduje oczyszczenie porów oraz regulację pracy gruczołów łojowych. Ponadto podczas wykonywania tego rodzaju pielęgnacji nie roznosi się bakterii po całej twarzy, co ma miejsce w trakcie pocierania twarzy peelingiem mechanicznym.
Skóra trądzikowa jest często podrażniona oraz charakteryzuje się nierównomiernym kolorytem. Dzięki peelingowi enzymatycznemu można usunąć zanieczyszczony naskórek bez konieczności drażniącego pocierania, a także wyrównać koloryt. Jest to również skuteczny sposób na przygotowanie skóry do nałożenia na nią kolejnych preparatów. Wykonanie peelingu enzymatycznego powoduje bowiem lepszą wchłanialność składników odżywczych.
Tak jak każda część ciała, skóra głowy wymaga czasami oczyszczenia, złuszczenia starego naskórka. W przypadku skóry na głowie, potrzeba usunięcia zanieczyszczeń, sebum i naskórka objawia się poprzez swędzenie, które czasem może być szczególnie uciążliwe. Do oczyszczania skóry głowy najczęściej stosuje się peelingi mechaniczne, zawierające drobinki, dlatego są one dużo lepiej dostępne w drogeriach. Efekt oczyszczenia można uzyskać również za pomocą peelingu enzymatycznego, który -podobnie jak w przypadku skóry twarzy – polecany jest osobom o szczególnie wrażliwej i podatnej na podrażnienia skórze głowy.
Efekty stosowania peelingu enzymatycznego do skóry głowy:
Jak wynika z powyższej listy, stosowanie peelingu enzymatycznego do skóry głowy może skutkować wieloma pozytywnymi efektami. Zaleca się, aby tego rodzaju peeling wykonywać nie częściej niż raz w tygodniu, ponieważ zbyt częste oczyszczanie skóry głowy może spowodować jej podrażnienie, a także osłabienie cebulek włosów.
Oprócz kupowania peelingów enzymatycznych w drogeriach, ten rodzaj oczyszczania można wykonać również domowymi sposobami. Domowy peeling enzymatyczny można utworzyć przy pomocy łatwo dostępnych produktów spożywczych.
Pierwszym, popularnym półproduktem wykorzystywanym do wykonywania domowego peelingu enzymatycznego jest ananas. Owoc ten pod swoją skórką zawiera bromelię, jeden z dwóch najczęściej wykorzystywanych enzymów do tworzenia drogeryjnych peelingów. Bromelina charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi oraz powoduje rozpuszczenie zrogowaciałego naskórka. Aby wykonać peeling enzymatyczny, należy zmiksować blenderem gruby plaster ananasa ze zmielonymi płatkami owsianymi. Tak przygotowaną papkę należy nałożyć na oczyszczoną wcześniej skórę i zmyć letnią wodą po 3-5 minutach.
Kolejnym owocem wykorzystywanym do wykonania domowego peelingu enzymatycznego jest kiwi. Owoc ten jest bogaty w wiele minerałów, witamin, a także w antyoksydanty, które pozytywnie wpływają na skórę. Zawiera również papainę oraz aktynidynę, czyli enzymy, które powodują usunięcie starych komórek. Zblendowane kiwi należy wymieszać z łyżką miodu oraz 2 łyżkami płatków owsianych, a następnie nanieść na twarz i zmyć po upływie 15 minut. Podobnymi właściwościami do kiwi cechuje się papaja, którą również można wykorzystać do wykonania domowego peelingu enzymatycznego.
Do utworzenia peelingu enzymatycznego w domu można wykorzystać też sodę oczyszczoną, popularną w każdej kuchni. 1 łyżeczkę sody należy wymieszać z 1 łyżeczką jogurtu naturalnego, a następnie nanieść na twarz na 10 do 15 minut. Soda powoduje oczyszczenie skóry, ale też doskonale wyrównuje koloryt i odblokowuje pory. Produkt ten może działać zbyt drażniąco na wrażliwą skórę, wobec czego, przed pokryciem całej twarzy, należy sprawdzić reakcję naskórka na małym fragmencie.