Prusaki w domu - jak je zwalczać

Prusaki, czyli karaczany prusaki, to owady, które często są niechcianymi gośćmi w naszych domach i mieszkaniach. Mogą przenosić na swoich ciałach chorobotwórcze drobnoustroje i przyczyniać się do rozprzestrzeniania wielu schorzeń. Jakie szkody wyrządzają prusaki? Jak skutecznie pozbyć się ich z domu?

Prusaki potocznie są nazywane karaluchami, albo karakonami. Mają charakterystyczny, sztywny pancerz o złotobrązowej barwie. Na przedpleczu widoczne są ciemniejsze pasy. Osiągają one rozmiary od 10 do 15 milimetrów. Owady bardzo dobrze poruszają się po różnego rodzaju nawierzchniach, doskonale potrafią się również wspinać. Karaczany prusaki mają skrzydła, ale nie potrafią latać. Skrzydła służą im jednak za spadochron podczas spadania z wysokości.

Zobacz wideo Karaluchy, mrówki? Jeśli masz je w domu, pozbądź się ich jak najszybciej - radzimy jak to zrobić

Gatunek pochodzi z Azji, ale obecnie ma bardzo szeroki zasięg geograficzny i występuje w wielu strefach klimatycznych. W Polsce występuje głównie w pobliżu człowieka i ludzkich siedzib, między innymi w mieszkaniach oraz piekarniach.

Prusaki – jakie szkody powodują?

Prusaki preferują wilgotne i ciepłe miejsca, w związku z czym często szukają schronienia w miejscach zamieszkiwanych przez człowieka. Bardzo chętnie zajmują nasze domy i mieszkania, w których znajdują ochronę i pożywienie. Szkodniki są aktywne głównie w nocy, jednak nietrudno nie zorientować się o ich obecności, ponieważ zostawiają liczne ślady.

Owady, mimo niewielkich rozmiarów, mogą narobić w domu dużo szkód. Żywią się one jedzeniem, które mamy w domach, głównie owocami, warzywami, pieczywem oraz sypkimi produktami, takimi jak cukier czy mąka. Nie dość, że mogą dziurawić i niszczyć jedzenie, to zostawiają na nim swoje odchody. Poza tym, roznoszą one liczne bakterie oraz pleśń. Oprócz produktów spożywczych, prusaki niszczą papierowe przedmioty, na przykład książki czy tapety, często także tkaniny. Często karaczany wywołują reakcję alergiczną oraz przyczyniają się do rozwoju chorób takich jak biegunka,czerwonka, tężec, cholera, trąd,gruźlica czy dżuma.

Prusaki – jak je zwalczać?

Jeżeli zauważy się w domu ślady prusaków, należy jak najszybciej podjąć działania, aby się ich pozbyć. Szkodniki bardzo szybko się rozmnażają, więc warto zrobić wszystko, żeby zapobiec pladze. Walkę ze szkodnikami najlepiej rozpocząć próbując naturalnych metod. Kluczowe jest stworzenie owadom niekorzystnych warunków. Warto zacząć od wychłodzenia mieszkania, ponieważ prusaki nie lubią chłodu. W tym celu należy regularnie wietrzyć mieszkanie. Istotne jest zachowanie higieny. Należy regularnie sprzątać, nie zostawiać nigdzie resztek jedzenia, a wszelkie produkty sypkie przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Pomocne może się okazać rozstawienie pułapek z piwa. W tym celu piwo, które prusaki bardzo lubią, należy nalać do małych miseczek, do których warto dostawić kawałek kartonika lub linijkę, dzięki której owady wejdą do trunku, ale nie będą mogły z niego wyjść. W kuchni można również rozłożyć tacki lub zakrętki od słoików, na których umieszcza się mieszankę cukru i proszku do pieczenia. Dodatkowo warto rozłożyć w kuchni liście laurowe albo kocimiętkę - prusaki bardzo nie lubią ich zapachu. Miejsca, w których pojawiają się owady, a także takie, przez które owady mogą wchodzić do mieszkania (na przykład kratki wentylacyjne, szpary w podłodze czy rury), można posmarować amoniakiem, którego szkodniki bardzo nie lubią.

Jeżeli domowe metody walki z prusakami okażą się nieskuteczne, należy zastosować specjalne środki chemiczne przeznaczone do walki ze szkodnikami. Popularne są między innymi preparaty biobójcze, które rozrabia się z wodą w odpowiednich proporcjach, a następnie powstałą mieszaniną pryska się miejsca, w których najczęściej pojawiają się prusaki. Skutecznym sposobem jest również żel, który wabi owady. Pojemniki z takim żelem należy porozkładać w kilku miejscach w domu, a owady będą go stopniowo zjadały. Zaletą tej metody jest jej długotrwałe działanie - owady pobierają żel nawet, gdy zaschnie.

Najlepszą, ale zarówno najbardziej inwazyjną metodą usuwania prusaków jest tak zwany oprysk drobnokroplisty, znany też pod nazwą ULV (ultra low volume). Metoda ta jest bardzo skuteczna, ponieważ oprysk dociera do wszystkich zakamarków, w których mogą ukrywać się szkodniki. Oprysk drobnokroplisty ma jednak wadę - żeby przeprowadzić ten rodzaj dezynfekcji mieszkańcy muszą na pewien czas opuścić mieszkanie. Poza tym, rozpylane substancje są szkodliwe dla człowieka, w związku z czym konieczne jest bardzo dokładne zabezpieczenie żywności.

Więcej o: