Kocimiętka - uprawa, właściwości, wpływ na koty

Kocimiętka - to roślina stosowana w ziołolecznictwie, wykazuje działanie psychodeliczne. Niektóre gatunki kocimietki zawierają nepetalakton, czyli substancję wywierającą duży wpływ na koty.

Kocimiętka jest rośliną wieloletnią, rzadko jednoroczną. Osiąga maksymalnie 1,2 metra wysokości. Jej liście są karbowane, pojedyncze, ułożone naprzeciwlegle. Kwitnie zwykle na biało, różowo, fioletowo lub niebiesko, rzadziej na żółto. Kwiaty zebrane są w górnej części pędu, przyjmują kształt lejka lub rurki. Niektóre gatunki są wykorzystywane jako rośliny ozdobne. Jest rośliną miododajną, szacuje się, że z jednego hektara upraw kocimiętki można uzyskać około 150 – 200 kilogramów miodu. Kocimiętka to roślina należąca do rodziny jasnotowatych występująca głównie na obszarze umiarkowanej strefy klimatycznej Europy, północnej Afryki oraz Azji.

Zobacz wideo

Kocimiętka - właściwości lecznicze

Liście kocimiętki zawierają wiele cennych substancji, takich jak:

Roślina wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriostatyczne, uspokajające, moczopędne oraz żółciopędne. Ziele jest stosowane w przypadku stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, przewlekłych chorób układu pokarmowego oraz problemów w funkcjonowaniu układu nerwowego. Roślina wykazuje również działanie uspokajające. Młode liście kocimiętki można dodawać do surówek i sałatek, natomiast suszone ziele jest doskonałą przyprawą, która zaostrzy smak potraw mięsnych. Z suszonej kocimiętki można przygotować również smaczny ziołowy napar. Spożywanie tej rośliny jest niewskazane w przypadku kobiet ciężarnych, a także kobiet, które cierpią na zaburzenia cyklu menstruacyjnego.

Wpływ kocimiętki na zwierzęta

Kocimiętka zawiera nepetalakton, który ma duży wpływ na zachowanie kotów. Substancja ta jest prawdopodobnie kocim feromonem. Co ciekawe, na kocimiętkę wrażliwych jest około 2/3 kotów i wrażliwość ta jest dziedziczona. Poza tym, na roślinę raczej nie reagują koty młode oraz starsze, a największy wpływ ma ona na koty w wieku rozrodczym. Zwykle wrażliwość na działanie tej rośliny ujawnia się około szóstego miesiąca życia. Zazwyczaj koty, które wyczuwają kocimiętkę zaczynają się o nią ocierać, gryźć i lizać. Często koty biegają wokół rośliny, domagają się głaskania albo zachowują się tak, jakby kogoś goniły. Część kotów głośno miauczy oraz mruczy. U niektórych kotów, zwłaszcza samców, kocimiętka oprócz nadmiernego pobudzenia może wywoływać agresję. Takie zachowanie trwa zazwyczaj około 10 minut, po czym na kilka godzin zwierzę traci zainteresowanie rośliną i zachowuje się normalnie.

Niektóre koty gryząc kocimiętkę jedzą części rośliny. Jej zjedzenie powoduje u czworonoga odprężenie i rozluźnienie. Dodatkowo, koty w takim stanie po zjedzeniu kocimiętki, często wpatrują się w przestrzeń. Zjedzenie zbyt dużej ilości rośliny może skutkować problemami z żołądkiem, jednak w małych ilościach kocimiętka nie jest szkodliwa.

Ze względu na to, że większość kotów bardzo lubi kocimiętkę i reaguje na nią pozytywnie roślinę, można wykorzystywać na przykład podczas szkolenia jako nagrodę. Poza tym, roślinę można wykorzystać, aby zachęcić czworonoga do przebywania w jakimś pomieszczeniu albo korzystania z zabawek, na przykład z drapaka. Kocimiętka jest dostępna w formie świeżej lub suszonej. Świeżą roślinę można kupić w sklepach ogrodniczych. W dobrych sklepach zoologicznych można kupić również olejek, proszek albo spray zawierający wyciągi z kocimiętki. Takie preparaty nanosi się na meble albo kocie akcesoria i zabawki. W stosowaniu kocimiętki należy zachować umiar, gdyż podawanie jej kotu częściej niż trzy razy w tygodniu może sprawić, że zwierzę uodporni się na jej działanie.

Roślinę tą można wykorzystywać również do odstraszania owadów, karaluchów, komarów oraz much.

Kocimiętka - uprawa

Kocimiętka jest rośliną niezwykle łatwą w uprawie. Można ją sadzić w skrzynkach na balkonie, a także w ogrodzie, bezpośrednio do ziemi. Ładnie komponuje się na rabatkach razem z innymi kwiatami. Roślina nie ma ona szczególnych wymagań, jeśli chodzi o glebę czy nawożenie. Najlepiej rośnie w miejscach silnie nasłonecznionych. Można ją wysiewać z nasion, a także hodować z sadzonek i rozmnażać przez podział rosnących krzaków. Warto kontrolować jej wzrost i regularnie ją przycinać, ponieważ bardzo szybko się rozrasta. Najlepiej po okresie kwitnienia ścinać jej pędy, a nawet obcinać całą roślinę - z pewnością odrośnie w następnym roku. Dodatkowo kocimiętkę można przycinać na wiosnę.

Więcej o: