Mole ubraniowe - czy mają wpływ na nasze zdrowie, jak należy je zwalczać?

Mole ubraniowe to szkodniki, które występują w miejscach, gdzie znajdują się różnego rodzaju tekstylia, futra oraz skóry. Ich larwy żywią się tkaninami, w związku z czym powodują one niszczenie materiałów. Jak rozwijają się mole i w jakich warunkach występują? Jakie są najlepsze metody zwalczania moli ubraniowych?
Zobacz wideo

Mole ubraniowe - skąd się biorą?

Mole ubraniowe, czyli mole włosienniczki, to małe motyle, które osiągają długość od 8 do 12 mm, a ich skrzydła mają rozpiętość od około 12 do 16 mm. Motyle te wykluwają się z larw dojrzewających w różnego rodzaju materiałach. Samica składa białe, owalne jaja na przedmiotach, które są źródłem pożywienia lub w bliskiej okolicy źródła pożywienia larw. Jedna samica może złożyć aż do 220 jaj, a sam proces składania trwa od kilku, nawet do kilkudziesięciu dni. Z jaj po 12 dniach wykluwają się małe, białe lub szarawe larwy z brązowawą głową. Gdy larwy dorastają stają się czerwonawe. Żywią się one wełną, skórą, piórami albo innymi materiałami organicznymi.

Larwy, żeby się rozwijać potrzebują witamin z grupy B oraz związków azotowych, w związku z czym, szukając pokarmu szczególnie chętnie wybierają obszary, które są zabrudzone potem, moczem albo owocowymi przetworami. Mole nie trawią lnu ani bawełny, jednak mogą je niszczyć, gdy materiały te są zanieczyszczone.

Podczas żerowania larwy budują tunele z przędzy, których długość zależy od ilości składników odżywczych zawartych w pożywieniu - im więcej tych składników, tym tunel jest krótszy. Na końcu tunelu larwy tworzą kokon poczwarkowy. Okres rozwoju larw zależy od jakości spożywanego pokarmu, a także warunków otoczenia. Szybszemu rozwojowi tych szkodników sprzyja podwyższona temperatura, w chłodzie rozwijają się one wolniej. Larwy zamieniają się w poczwarki (to stadium rozwoju trwa zwykle od 15 do 45 dni), a następnie z poczwarek wykluwają się motyle. Co ciekawe, dorosłe mole nie potrzebują zbierać pokarmu - żywią się one zapasami, które nagromadziły, gdy były w stadium larwalnym.

Motyle żyją około miesiąca, są najbardziej aktywne w ciepłych miesiącach, jednak nawet w lecie niechętnie latają. Fruwają częściej samce i młode samice, starsze samice biegają i skaczą. Mole tego typu są spotykane najczęściej na strychach, na których przechowuje się ubrania, w sklepach z odzieżą, a także magazynach z wyrobami skórzanymi, włókienniczymi albo futrzarskimi. Żerują one także w meblach tapicerskich oraz filcu. Szkodniki mogą powodować znaczne szkody, niszczą one ubrania, dywany, tapicerkę mebli, a także pościel.

Mole ubraniowe – jak je zwalczać?

Ze względu na to, że mole ubraniowe są aktywne głównie w porach nocnych, a w ciągu dnia unikają światła i chowają się w ciemnych miejscach, bardzo trudno je znaleźć i wyeliminować. Można natomiast łatwo stwierdzić ich obecność - ubrania i inne tkaniny, na których występują mole są zanieczyszczone odchodami larw i posklejane rurkami tworzonymi przez larwy podczas żerowania.

Podstawą zwalczania moli ubraniowych jest stwarzanie warunków, które nie sprzyjają rozwojowi szkodników. W związku z tym, należy szczególnie dbać o zachowanie higieny w garderobie. Ubrania, które nosimy sezonowo należy regularnie wietrzyć, trzepać i czyścić. Skórzanych, wełnianych i futrzanych ubrań nie należy przechowywać w ciasnych szafach, można je za to trzymać w szczelnie zamkniętych papierowych workach albo foliowych opakowaniach. Gdy zauważy się obecność moli należy znaleźć ubrania, w których występują larwy. Najlepiej pozbyć się ich  wystawiając tkaniny na zimno, co sprawi, że larwy nie będą mogły się rozwijać. Niskie temperatury zabijają jaja i larwy moli, jednak starsze szkodniki mogą przetrwać niekorzystne warunki i rozwijać się dalej, gdy temperatura będzie odpowiednia.

W lecie ubrania można rozwieszać na pełnym słońcu, ponieważ słońce i wysoka temperatura niszczy mole w każdym stadium rozwoju. Skutecznym sposobem jest również cykliczne zmienianie temperatury, w której trzymane są ubrania. Najpierw zaleca się ochłodzenie ubrań, w których występują mole do około -5°C, a następnie podniesienie temperatury do 10°C, ponowne ochłodzenie i kolejne utrzymywanie temperatury 4,5°C. Mole nie są odporne na szybkie zmiany temperatury, w związku z czym takie cykle powodują ich umieranie. Jeżeli moli jest dużo, w szafach albo garderobach należy rozłożyć środki owadobójcze, które prowadzą do wymierania dojrzałych moli i zatrzymuje ich cykl rozrodczy. Żeby zapobiegać rozmnażaniu się moli można stosować pułapki zawierające feromony, które wabią samce i nie dopuszczają do rozmnażania się szkodników.

Więcej o: