Trąd - choroba nie tylko dawnych czasów

Choć trąd kojarzy się przede wszystkim z zamierzchłymi czasami, prezentowanymi na filmach, których akcja rozgrywa się przeważnie w ciepłych krajach, to jednak choroba ta wcale nie jest przeszłością. Co prawda dotyczy krajów o tropikalnym klimacie, jednak liczba zachorowań nadal jest dość spora.

Trąd - charakterystyka 

Trąd jest rodzajem choroby zakaźnej, która grasuje w krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Terenami o największym ryzyku zarażenia się są Indie i Brazylia. Tym, co najbardziej w trądzie niebezpieczne jest to, że na tę chorobę nie ma szczepionki, dlatego tak ważna jest profilaktyka zakażeń. Czym jest trąd? To choroba zakaźna, atakująca błony śluzowe górnych dróg oddechowych, nerwy obwodowe i skórę. Jeszcze w latach 80 XX wieku liczbę chorych podawało się w milionach - na szczęście szeroko zakrojone działania WHO sprawiły, że z roku na rok zachorowań na trąd jest coraz mniej. Najlepszymi warunkami do rozwoju trądu są fatalne warunki higieniczne, utrudniony dostęp do czystej wody (lub też jego całkowity brak), a także niski poziom opieki medycznej.

Zobacz wideo

Trąd - przyczyny zachorowań 

Najbardziej niebezpieczną cechą trądu jest bardzo długi okres inkubacji prątka trądu w organizmie - może wynosić od 5 do nawet 10 lat. U dzieci rozwija się zwykle w ciągu maksymalnie kilku miesięcy. Najłatwiej zarazić się poprzez bezpośredni kontakt z innym chorym, co w środowiskach biednych, żyjących w ścisku i fatalnych warunkach higienicznych, jest niestety bardzo proste. W przypadku trądu guzowatego (jednej z odmian tej choroby), zakażenie następuje przez wrzodziejące zmiany, a także przez wydzielinę z błon śluzowych nosa. W innych przypadkach, choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a nawet przez kontakt ze skórą chorego (szczególnie, jeśli jest w jakiś sposób uszkodzona). Groźne są również stany obniżonej odporności - wówczas przebywanie w otoczeniu osób zakażonych, może być niebezpieczne.

Trąd - objawy choroby 

Objawy trądu są dość charakterystyczne i trudno pomylić je ze zwiastunem innej choroby.

  • Pierwszym sygnałem świadczącym o zakażeniu są charakterystyczne zmiany skórne - na skórze twarzy i tułowia pojawiają się owrzodzenia, a skóra wokół nich ma zaburzone czucie. Zmiany te są suche i szorstkie, a także jaśniejsze od skóry. Utrzymują się w niezmienionym stanie przez długi czas, nie gojąc się - może to trwać nawet kilka miesięcy.
  • W następnej kolejności trąd uszkadza układ nerwowy, co przejawia się drętwieniem i osłabieniem mięśni, stopniową utratą czucia w rękach i nogach, a w dłuższej perspektywie - nawet utratą władzy w kończynach. Trąd nie oszczędza także kości i narządów wewnętrznych.

Diagnostyka trądu polega na przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z chorym (wizyty w krajach o podwyższonym ryzyku zachorowania), badaniu palpacyjnym (sprawdzanie czucia), pobraniu wymazów z błon śluzowych nosa i górnych dróg oddechowych, a także badaniu histopatologicznym skóry.

Trąd - leczenie 

Leczenie trądu jest uciążliwe i - przede wszystkim - długotrwałe oraz uzależnione od ilości prątków trądu w organizmie. Zwykle leczenie trwa od pół roku, do nawet dwóch lat. Jeśli stadium choroby jest zaawansowane na tyle, że nerwy zostały zaatakowane w znacznym stopniu, konieczne może okazać się leczenie operacyjne. U pacjentów, którzy przez długi czas zmagali się z upośledzoną ruchomością wskutek zaatakowanych przez chorobę nerwów, może być także konieczna rehabilitacja mająca na celu przywrócenie prawidłowej ruchomości dłoni i stóp. Najprostszą drogą do uniknięcia zakażenia jest unikanie przebywania na terenach o zwiększonym ryzyku zachorowalności. Absolutnie zawsze i niezależnie od miejsca przebywania, należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny - często myć ręce, szczególnie po wyjściu z toalety i przed przygotowywaniem oraz spożywaniem posiłków, a także pamiętać o dokładnym myciu owoców przed zjedzeniem. Warto wystrzegać się dotykania nosa i ust brudnymi rękami. 

Powinno cię także zainteresować: