Układ nerwowy składa się z ośrodkowego układu nerwowego i obwodowego układu nerwowego. Obwodowy układ nerwowy przekazuje informacje pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym a narządami. Nerwy obwodowe "komunikują się" z mózgowiem i rdzeniem kręgowym, podstawowymi częściami ośrodkowego układu nerwowego. Na obwodowy układ nerwowy składają się nerwy obwodowe oraz zwoje nerwowe. Nerwy obwodowe dzielą się na nerwy czaszkowe i rdzeniowe.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Nerwy czaszkowe tworzą 12 par. Biegną od mózgowia do mięśni twarzy oraz narządów zmysłów. Są one odpowiedzialne za unerwienie głowy i szyi, czyli odbieranie bodźców zmysłowych, działanie gruczołów (między innymi ślinowych i łzowych) i pracę grup mięśni. Nerwy czaszkowe to:
> Przeczytaj: Jak działają zmysły? Te bardziej i mniej znane
Nerwy rdzeniowe mają 31 par, które odchodzą od rdzenia kręgowego. Są położone symetrycznie. Biegną do szyi, kończyn górnych i dolnych oraz tułowia. Składają się z korzenia przedniego i tylnego, które tworzą pień nerwu. Tworzą je włókna ruchowe, czuciowe i autonomiczne. Nerwy rdzeniowe to:
Zwoje nerwowe to grupy komórek nerwowych. Znajdują się przede wszystkim przy korzeniach tylnych nerwów rdzeniowych i docelowych narządach. Są zbudowane z komórek zwojowych, komórek satelitarnych, pęczków włókien nerwowych, naczyń włosowatych i tkanki łącznej.
Uszkodzenie nerwów obwodowych to neuropatia (zapalenie nerwów obwodowych). Każde, nawet małe uszkodzenie nerwów może skutkować bólem, mrowieniem, drętwieniem, przeczulicą, a także zaburzeniami ruchowymi. To, gdzie występują te dolegliwości, wiąże się miejscem uszkodzenia nerwu. Neuropatia dotyczy jednego lub kilku nerwów obwodowych; pierwszy rodzaj nazywamy mononeuropatią, a drugi - polineuropatią. W przebiegu choroby nerwy dotknięte neuropatią zaczynają zanikać. Neuropatia może być spowodowana przez uraz, ucisk lub niedokrwienie. Więcej wiadomości o samej neuropatii możesz znaleźć tutaj.
Więcej informacji o poszczególnych rodzajach neuropatii:
Nowotwór obwodowego układu nerwowego to nerwiak. Występuje bardzo rzadko i w większości przypadków nie jest złośliwy. Tworzy się z wypustek nerwowych lub osłonek nerwów. Przybiera postać drobnych guzków (może być ich więcej niż jeden). Najczęściej występujące rodzaje nerwiaka to nerwiak płodowy, węchowy zarodkowy, osłonkowy i zwojowy. Więcej o nerwiaku dowiesz się stąd.
Wapń: niedoceniany sojusznik twojego zdrowia. Potrzebuje go serce i układ nerwowy