Pająki w domu - jak się ich pozbyć z domu

Pająki najczęściej kojarzone są ze starymi domostwami, jednak jak się okazuje, równie często można je spotkać w mieszkaniu w bloku. Czy pająki występujące w domu są dla nas szkodliwe, czy może ich obecność ma jakieś zalety? Jak pozbyć się pająków z domu?

Pająki - czy są pożyteczne?

W domach i mieszkaniach występuje zwykle kilka rodzajów pająków. Najczęściej pojawiające się w naszym otoczeniu pajęczaki to:

  • Kosarz – ma mały tułów i chude, ale długie nogi. Nie jest pająkiem, ale zalicza się go do pajęczaków;
  • Kątnik domowy – osiąga około centymetr długości (nie licząc nóg), a jego odwłok jest dość gruby;
  • Nasosznik trzęś - jego tułów osiąga maksymalnie około 7-9 milimetrów. Jest długi i przezroczysty, jego odnóża są bardzo delikatne.

Pająki te zakładają siedliska nawet w czystych mieszkaniach, choć często niesłusznie uważa się, że występują one tam, gdzie jest brudno. W zasadzie bez znaczenia jest stopień wilgotności środowiska, pająki można znaleźć zarówno w mieszkaniach wilgotnych, jak i suchych.

Pająki są stawonogami, które pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie. Są one niezwykle pożyteczne, ponieważ likwidują wiele szkodników niszczących rośliny. Przyczyniają się również do zmniejszania populacji much i innych owadów, które pojawiają się w naszych domach. Poza tym, pająki mają zdolność gromadzenia toksyn, w tym metali ciężkich.

Jak pozbyć się pająków z domu?

Mimo pożyteczności pająków raczej nikt nie chce mieć ich we własnym domu. Proces wytępienia pająków z domu nie jest szybki i prosty, jednak stosując odpowiednie metody na pozbycie się pajęczaków jest to możliwe.

Jeżeli chcemy pozbyć się pająków z mieszkania konieczne jest przede wszystkim dbanie o higienę. Mimo tego, iż pająki pojawiają się także w domach, w których panuje czystość, to właśnie zachowanie higieny jest kluczowe, aby pozbyć się niechcianych stawonogów. Okruszki, kurz oraz resztki jedzenia sprzyjają rozwojowi pająków, w związku z czym niezwykle ważne jest regularne sprzątanie. Poza tym, należy tępić wszelkie owady, takie jak muszki owocówki, prusaki oraz muchy, ponieważ są one pożywieniem dla pająków. Wbrew pozorom nie jest wystarczające ściąganie pajęczyn, ponieważ pająki bardzo szybko stworzą nową sieć. W domu nie należy przechowywać kartonów, ponieważ są one dobrym pożywieniem dla owadów, którymi żywią się pajęczaki. Zamiast kartonów znacznie lepiej sprawdzą się pojemniki z plastiku. Oprócz tego można wypróbować naturalne metody zwalczania pajęczaków:

  • Zamontowanie moskitiery – siatki w oknach sprawią, że pająki nie będą mogły wchodzić do domu przez okna. Należy również pamiętać o domykaniu drzwi, ponieważ również przez nie pajęczaki mogą pojawiać się w naszych domach i mieszkaniach;
  • Posmarowanie progów, futryn i framug cytryną - wystarczy pokroić cytrynę na plasterki i natrzeć sokiem miejsca, w których pająki wchodzą do domu. Stawonogi te nie lubią cytrynowego zapachu, więc będzie on działał odstraszająco i będzie je zniechęcał do wejścia do domu. Zamiast cytryny można stosować roztwór octu z wodą albo olejek z mięty pieprzowej (mogą być używane do smarowania albo w sprayu do robienia oprysków). Zabiegi należy powtarzać regularnie, minimum raz w tygodniu;
  • Rozłożenie w domu żołędzi oraz kasztanów - mają one zapach, który jest nieprzyjemny dla pająków, więc warto umieszczać je w różnych zakamarkach oraz na parapecie, żeby pająki nie wchodziły do domu i nie zakładały siedlisk w miejscach, w które rzadko się zagląda;
  • Stosowanie urządzeń emitujących ultradźwięki - specjalne odstraszacze włącza się do kontaktu w pomieszczeniu, w którym ma działać. Nowoczesne urządzenia tego typu nie są szkodliwe dla zwierząt domowych, jednak mają duży minus - działają na ograniczonej przestrzeni, na przykład w pokoju, w którym są podłączone.

Jeżeli naturalne metody walki z pająkami nie są wystarczające, można zdecydować się na stosowanie specjalnych preparatów chemicznych przeznaczonych do zwalczania pajęczaków. Środki, które można kupić w sklepach zwykle nie są skuteczne w przypadku pajęczaków i mają zbyt niskie stężenie. Żeby skutecznie pozbyć się pająków z domu czasami konieczne jest skorzystanie z usług firm specjalizujących się w dezynsekcji, dezynfekcji oraz deratyzacji. Należy mieć świadomość, że pająków nie można pozbyć się z domu na zawsze. Można tymczasowo oczyścić z nich dom, jednak prawdopodobnie będą wracały.

Zobacz wideo
Więcej o: