Liść laurowy i olej laurowy - właściwości zdrowotne oraz zastosowanie

Liść laurowy i olej laurowy pozyskujemy z drzewa zwanego wawrzynem szlachetnym. Skórzaste, lekko postrzępione na brzegach liście, suszy się i w tej postaci używa jako przyprawy. Olej laurowy natomiast jest tłoczony z dojrzałych owoców wawrzyna szlachetnego. Zarówno liście, jak i olej, mają cenne właściwości. Liście laurowe to popularna przyprawa w kuchni, olej laurowy natomiast ma zastosowanie w lecznictwie i kosmetologii.

Liść laurowy - skąd go mamy?

Liść laurowy pochodzi z drzewa o nazwie wawrzyn szlachetny. Możemy spotkać się także z innymi jego określeniami, takimi jak drzewo laurowe lub po prostu laur. Uprawiany jest w krajach basenu śródziemnego od tysiącleci. Starożytni Grecy poświęcili drzewo laurowe Apollinowi, a my do dzisiaj kojarzymy wawrzyn z wieńcem laurowym, nakładanym na głowy zwycięzców.

Współcześnie liście wawrzynu wykorzystujemy przede wszystkim w kuchni. Wysuszony liść drzewa laurowego to popularna przyprawa, zwana też listkiem bobkowym. Z owoców drzewa laurowego tłoczy się ponadto olej do celów kosmetycznych i leczniczych, a samo drzewo, w właściwie krzew, bywa ozdobą ogrodów lub służy jako żywopłot.

W naszych kuchniach liść laurowy dodajemy do zup, bigosów, pasztetów, potraw duszonych, a także marynat i zalew. Aromatyzuje i poprawia smak potraw. Roślina tak zadomowiła się w naszych domach, że trudno już sobie wyobrazić gotowanie bez używania listków bobkowych. Ale liść laurowy i tłoczony z owoców wawrzynu olej laurowy to także znany i ceniony od wieków naturalny kosmetyk oraz środek leczniczy.

Jaki właściwości posiada zatem liść laurowy?

Liść laurowy rozsiewa zapach dzięki zawartości olejków eterycznych, które wraz z garbnikami i gorzkawym posmakiem dodają potrawom smaku. Dzięki bodźcom zapachowym i smakowym liść laurowy daje sygnał żołądkowi do intensywniejszej pracy, co w konsekwencji oznacza, że łatwiej trawimy jedzenie i zapobiegamy ewentualnym problemom żołądkowym.

Liść laurowy w kuchni

Liść laurowy przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiczku, z dala od światła, aby nie stracił aromatu i części swoich właściwości. W kuchni posłuży nam zresztą nie tylko jako przyprawa. Włożony do pojemników z żywnością będzie odstraszał szkodniki. Na przykład z mąki czy ryżu przegoni wołki zbożowe.

Liść laurowy - zastosowanie w ziołolecznictwie

Napar z liści bobkowych polecany jest przy kłopotach z wątrobą oraz jako środek moczopędny. Niektórzy ugotowane listki bobkowe stosują do łagodzenia objawów zapalenia oskrzeli i uciążliwego kaszlu. Używa się je wtedy w formie okładu na piersi. Dodać jeszcze można, że świeży, jeszcze nie ususzony listek laurowy złagodzi ukąszenia owadów.

Większość ludzi robi to źle. Czy wiesz, jak prawidłowo myć dłonie?

Olej laurowy - właściwości

Olej laurowy otrzymuje się ze świeżych ale dojrzałych już owoców wawrzynu szlachetnego. Produkuje się go metodą ekstrakcji pulpy owocowej gorącą wodą lub specjalnym rozpuszczalnikiem. Po wytłoczeniu przybiera barwę intensywnie zieloną i ma ostry, ziołowy zapach. Piękny kolor uzyskuje dzięki chlorofilowi, który przedostaje się z rośliny do oleju. Olej laurowy ma konsystencję płynną lub półpłynną i topi się w temperaturze 30 stopni C. Składa się głównie z kwasów tłuszczowych oraz olejków eterycznych.

Olej laurowy - zastosowanie w kosmetyce

Olej laurowy służy do produkcji słynnego mydła z Aleppo. Jest także składnikiem wielu innych kosmetyków i cenionym naturalnym środkiem leczniczym oraz pielęgnacyjnym, służącym do leczenia i łagodzenia wielu problemów skórnych. 

W składzie oleju laurowego znajdziemy olejki eteryczne, przeciwutleniacze, substancje o działaniu przeciwzapalnym i antyseptycznym. Zawiera m.in. glicerydy kwasu laurowego, palmitynowego, olejowego i linolowego. Dzięki temu ma działanie antybakteryjne, antygrzybiczne, oczyszczające oraz dezynfekujące skórę. 

Ma lekką konsystencję i znakomicie wchłania się w skórę, którą nawilża i wygładza. Powinien jednak być stosowany punktowo lub dodawany do innych kosmetyków, aby mocno stężony nie podrażnił skóry. Można go rozpuścić np. w olejku jojoba, migdałowym lub dowolnym innym.

Olej laurowy wspomaga leczenie łuszczycy oraz zwalcza wypryski i trądzik. Działa też ściągająco, więc polecany jest do cery tłustej. Stosowany na skórę głowy przeciwdziała wypadaniu włosów, walczy z łupieżem i wszawicą. Może być wcieramy w skórę stóp, bo działa nie tylko nawilżająco, ale i przeciwgrzybicznie. Świetnie wzmacnia paznokcie i zmiękcza skórki. Jest także naturalnym antyperspirantem.

Na koniec dodajmy, że olej laurowy świetnie odstrasza komary.

Olej laurowy - zastosowanie lecznicze

Olej laurowy posłuży też wcierany w skórę przy bólach reumatycznych, zwichnięciach i skręceniach oraz innych bólach mięśniowych. Dzięki temu, że rozgrzewa mięśnie i rozszerza naczynia krwionośne, pomaga łagodzić dolegliwości bólowe towarzyszące stanom zapalnym. Może być stosowany do masażu przy bólach reumatycznych i migrenowych oraz do nacierania skóry piersi dla złagodzenia objawów zapalenia oskrzeli.

Działanie antybakteryjne oleju laurowego wykorzystuje się przy leczeniu ran czy owrzodzeń. Wspomaga także leczenie łuszczycy, egzemy oraz grzybicy skóry. Świetnie sprawdza się w zwalczaniu trądziku. Łagodzi ponadto ukąszenia owadów.

Olej laurowy można kupić w wielu drogeriach internetowych.

Więcej o: