Witaminy na wzrok to jeden z rodzajów suplementów diety, które szturmem podbijają rynek apteczny w Polsce. Według raportów Polacy bardzo chętnie sięgają po tego rodzaju środki bez recepty, nie zdając sobie sprawy, że przyjmowanie takich preparatów na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jeśli odczuwamy problemy ze wzrokiem, ból oczu lub występują u nas inne symptomy okulistyczne, wówczas niezwłocznie powinniśmy udać się do specjalisty celem ustalenia przyczyny pojawienia się objawów. Jeśli lekarz stwierdzi, że w naszym przypadku konieczna jest suplementacja witaminami, wówczas wskaże nam właściwy preparat, a także sposób dawkowania i to jak długo należy go przyjmować. Nie powinniśmy na własną rękę próbować leczyć swoich dolegliwości, zwłaszcza z użyciem suplementów diety, które nie są lekami a jedynie środkami spożywczymi, których celem jest uzupełnienie niedoborów substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie zapominajmy, że nawet najlepsze suplementy diety nie są w stanie zastąpić zbilansowanej, różnorodnej diety.
Wzrok jest niezwykle ważnym zmysłem, dzięki któremu możemy z łatwością poruszać się, rozpoznawać ludzi i przedmioty, wykonywać zadaną pracę etc. Dlatego jeśli tylko pojawiają się jakiekolwiek sygnały świadczące o jego pogorszeniu, większość z nas zaczyna szukać sposobów, aby zahamować negatywną tendencję. I o ile część z nas udaje się do lekarza w poszukiwaniu pomocy, o tyle część postanawia działać na własną rękę, stosując witaminy na poprawę wzroku. Nie od dziś wiadomo, że do właściwego funkcjonowania narządu wzroku konieczne jest zaopatrzenie organizmu w witaminę: A, C, E, D, a także witaminy z grupy B. Najlepszym ich źródłem jest zróżnicowana dieta, bogata w warzywa i owoce. To właśnie z pokarmów czerpiemy w największych ilościach witaminy, minerały, a także pozostałe składniki spożywcze. Nie jest w stanie zastąpić tego nawet najlepszy suplement. Jedynym wyjątkiem jest witamina D, której nie jesteśmy w stanie pozyskać z pożywienia w odpowiedniej ilości, a także wyprodukować (ze względu na zbyt małą ilość słońca jesienią i zimą). W tym wypadku konieczna jest suplementacja u osób w każdym wieku.
Jaka witamina na oczy? Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że witamina C jest również niezwykle ważna dla funkcjonowania narządu wzroku. Kojarzy się ona głównie z odpornością i przeziębieniami, a tak naprawdę pełni w organizmie dużo więcej istotnych funkcji. Jej właściwy poziom w istotny sposób przyczynia się do zapobiegania zaćmie. Ma także swój udział w procesie produkcji płynu łzowego. O tym, że witamina C wzmacnia naczynia krwionośne wiadomo od dawna - w ten sposób także przyczynia się do lepszego odżywienia oka. Niedobór witaminy C może doprowadzić do krwotoku wewnątrz oka.
Od wielu lat wiadomo, że witamina A ma szczególne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania wzroku. Wpływa ona m.in. na prawidłowe funkcjonowanie siatkówki, która jest najważniejszym elementem budującym oko. Niedobór witaminy A przyczynia się do zwiększenia ryzyka zachorowania na tzw. ślepotę zmierzchową, czyli niemożność wyraźnego widzenia po zmroku, gdy brakuje źródła światła. Udowodniono także, że witamina A zapobiega powstaniu problemów z plamką żółtą, a także jest współodpowiedzialna za wytwarzanie płynów nawilżających powierzchnię oka. W aptekach można znaleźć krople do oczu z witaminą A, które mają działanie kojące w stanach zespołu suchego oka.
Jeśli zastanawiasz się jakie witaminy na poprawę wzroku wybrać, wówczas warto pamiętać także o witaminach z grupy B. Mówi się o nich najczęściej w kontekście ich wpływu na układ krwionośny, ale są one także ważne w aspekcie stanu naszego wzroku. Jest to możliwe m.in. dzięki temu, że wpływają pozytywnie na pracę komórek nerwowych. Ich odpowiedni poziom w naszym organizmie przyczynia się do przeciwdziałania wysychaniu oka, ale także powstawaniu jego nadwrażliwości na bodźce świetlne.
Zobacz też: Witaminy dla seniora. Jakie witaminy powinny suplementować osoby w starszym wieku?
*Racjonalna zdrowa dieta może w pełni zaspokoić wszelkie potrzeby człowieka. Gdy podejrzewasz ewentualne niedobory, najlepiej skonsultować się z lekarzem i potwierdzić je badaniami laboratoryjnymi. Jeśli już decydujesz się na suplementację, zaopatruj się w aptece i zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj dawek i zalecanego czasu suplementacji (2-3 tygodnie).