Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Witamina E to grupa związków chemicznych, bez których organizm się nie obejdzie. Zapotrzebowanie na nią zależy od wieku oraz płci. Małe dzieci potrzebują jej ok. 6 mg, mężczyźni 10 mg, a kobiety 8 mg (jeśli stosują antykoncepcję hormonalną ta dawka powinna być większa). Osoby, starsze, które ukończyły 75. rok życia muszą dostarczyć organizmowi ok. 25 mg witaminy.
Hamowanie procesów starzenia to tylko jedna ze zdolności witaminy E. Witamina E, przede wszystkim wspiera funkcjonowanie układu krążenia i chroni go przed groźnymi zakrzepami, miażdżycą oraz redukuje poziom tzw. złego cholesterolu. Dzięki czemu ryzyko wystąpienia zwału serca czy udaru znacznie się obniża.
Zapobiega przedwczesnemu niszczeniu czerwonych krwinek, wspiera układ nerwowy poprzez poprawę przepływu bodźców nerwowych. Dodatkowo wzmacnia męskie nasienie (niedobór witaminy może uszkadzać plemniki). Nie mogą o niej zapomnieć kobiety w ciąży . Jest ona niezbędna by płód rozwijał się prawidłowo (zapewnia prawidłowy rozwój narządu wzroku i w połączeniu z kwasem foliowym wspomaga układ nerwowy). Zapobiega obumarciu płodu oraz tzw. zatruciu ciążowemu.
Witamina E uchodzi za jeden z silniejszych przeciwutleniaczy, czyli substancji, które chronią organizm przez szkodliwymi wolnymi rodnikami. Ich obecność przyspiesza starzenie oraz może przyczynić się do rozwoju niektórych nowotworów. Ze względu na silne działanie antyoksydacyjne część badaczy uważa, że może ona skutecznie chronić przed rakiem prostaty .
Zdolność zwalczania wolnych rodników zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Dodatkowo odżywia, regeneruje oraz nawilża skórę. Mimo że kosmetyki z jej dodatkiem pasują do każdego rodzaju skóry, poleca się je przede wszystkim tym, osobom, których skóra jest wrażliwa i podatna na podrażnienia. Łagodzi objawy łuszczycy, egzemy, skutecznie walczy z trądzikiem oraz chroni przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Witamina E, podobnie jak witamina A , D i K nie rozpuszcza się w wodzie, tylko w tłuszczach. Jej nadmiar nie jest wydalany, a magazynowany w tkance tłuszczowej, dlatego też jej niedobory zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli jednak organizm zacznie odczuwać jej braki możemy czuć się zmęczeni, drżą nam mięśnie, skóra szybciej rogowacieje. Niekiedy pojawiają się kłopoty z układem nerwowym, anemia oraz problemy z zębami i kośćmi.
Zbilansowana i racjonalna dieta powinna dostarczyć tyle witaminy, ile akurat potrzebujemy. Trzeba jednak pamiętać, że stosując suplementy narażamy się na jej przedawkowanie. Jej nadmiar może powodować bóle głowy, osłabienie mięśni, kłopoty z jelitami , zaburzenia widzenia.
Witaminę E znajdziemy m.in. w:
- olejach roślinnych (najwięcej jest jej w rzepakowym, sojowym i słonecznikowym)
- orzechach laskowych
- migdałach
- żółtkach jajek
- kapuście białej
- kiełkach
- nasionach zbóż
- szpinaku
Witaminy z grupy B - ukoją nerwy i wspomogą metabolizm
Witamina K - dla dobrej krzepliwości, mocnych kości i nie tylko
Celuj w zmarszczki - proste sposoby, aby skóra dłużej zachowała młodość