Nadmiar witaminy D. Jakie mogą być skutki przedawkowania witaminy D?

Nadmiar witaminy D, podobnie jak jej niedobór, nie jest korzystną sytuacją dla organizmu. Na szczęście nie jest tak łatwo doprowadzić do jej przedawkowania. Możliwe jest to wyłącznie w przypadku, gdy przyjmujemy doustne preparaty uzupełniające.

Nadmiar witaminy D

Nadmiar witaminy D, podobnie jak niedobór, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Witaminy są niezwykle istotnymi składnikami, których obecność gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów narządowych. Witamina D to grupa substancji, w skład której wchodzą: witamina D1 (kalcyferol), witamina D2 (ergokalcyferol) oraz witamina D3 (cholekalcyferol). Wszystkie one rozpuszczają się w tłuszczach i najlepiej przyswajane są przez organizm, gdy ich podaż następuje wraz z tłuszczem. Ludzki organizm pobiera witaminę D z pożywienia, ale również produkuje ją przy użyciu słońca. W przypadku osób o jasnej karnacji wystarczy 15-20 minut ekspozycji na słońce między 10 a 15 latem (odsłonięte powinny być całe ramiona, nogi - im większa powierzchnia ciała tym lepiej), aby wprodukować potrzebną dzienną dawkę witaminy D. Niestety jesienią i zimą nie ma takiej możliwości dlatego jedynym sposobem pozostaje suplementacja, która powinna odbywać się pod kontrolą lekarską. Nadmiar witaminy D objawy może dawać niejednoznaczne, dlatego warto regularnie badać jej poziom w organizmie, zwłaszcza gdy przyjmujemy preparaty uzupełniające jej ilość. 

Jak pozbyć się nadmiaru witaminy D?

W przypadku, gdy wyniki badań nie pozostawiają złudzeń co do tego, że doszło do przedawkowania witaminy D należy zastsnowić się jak pozbyć się nadmiaru witaminy D bez szkody dla organizmu. Pierwszym krokiem jest oczywiście natychmiastowego odstawienie suplementów zawierających tą substancję. Warto także zwrócić uwagę na swoją dietę - ograniczamy w niej czasowo produkty dostarczające nie tylko witaminę D, ale również wapń. Lekarz dodatkowo może zdecydować o podaniu odpowiednich leków (m.in. kortykosteroidów).

Nadmiar witaminy D3. Objawy

Jak wiadomo przedawkowanie witamin nie jest łatwe, ale nie niemożliwe. W przypadku witaminy D dojść może do niego wyłącznie w przypadku, kiedy przyjmujemy preparaty witaminowe ją zawierające. Dlatego tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem przyjmowania witaminy wykonać badanie jej poziomu w organizmie, a następnie skonsultować z lekarzem dawkowanie i czas przyjmowania preparatu. 

W przypadku, gdy dojdzie do sytuacji, w której w organizmie mamy nadmiar witaminy D3, towarzyszyć mogą temu następujące objawy:

  • zmniejszenie apetytu,
  • nudności, 
  • zwiększone uczucie pragnienia, 
  • wzmożone oddawanie moczu,
  • biegunka,
  • świąd skóry, 
  • ból głowy.

Objawy te są reakcją organizmu na nadmiar substancji, a także próbą pozbycia się jej nadmiaru. Stąd też zwiększone pragnienie a także wydalanie. 

Nadmiar witaminy D. Leczenie i skutki

Skutki nadmiaru witaminy D wymagają często leczenia, zdarza się jednak, że sytuację udaje się opanować bez dodatkowych interwencji. Wiele zależy od tego jak duże nastąpiło przekroczenie normy witaminy D. Przedawkowanie substancji prowadzi przede wszystkim do gromadzenia się wapnia w tkankach ze szczególnym uwzględnieniem tętnic i nerek. Dzieje się tak ponieważ witamina D odpowiada m.in. za ułatwienie przyswajania wapnia z pożywienia. Konsekwencją takiego stanu może być zaburzenie pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego. Dodatkowo zwiększa to ryzyko powstania kamicy pęcherzyka żółciowego i nerek. Należy pamiętać także o tym, że przedawkowanie witaminy D jest szczególnie niebezpieczne w przypadku kobiet w ciąży - grozi to nieodwracalnymi deformacjami płodu.

Czy nadmiar witaminy D3 szkodzi?

Na pytanie czy nadmiar witaminy D3 szkodzi odpowiedź jest jasna: TAK. Każda substancja dostarczana organizmowi ludzkiemu czy to z pożywieniem, czy to w postaci syntetycznych środków podana w zbyt dużej ilości wywołuje negatywne konsekwencje. W przypadku witaminy D mogą to być poważne schorzenia dotykające ważnych narządów wewnętrznych na czele z sercem i nerkami. Dlatego przyjmując jakiekolwiek preparaty uzupełniające należy stale kontrolować poziom suplementowanej substancji, a także dbać o to, aby nie przekraczać dziennych dawek spełniających wymagania organizmu. I przede wszystkim, robić to pod kontrolą lekarza. 

Zobacz też: Witamina D w dużych dawkach nie zapobiega zachorowaniu na COVID-19

Więcej o: