Domowe sposoby na ból gardła. Tak pozbędziesz się go najszybciej

Zima i ujemne temperatury sprzyjają przeziębieniom i dolegliwościom związanym z gardłem. Jeśli nie są groźne, możemy spróbować poradzić sobie z nimi w domu. Wyjaśniamy, które metody szczególnie warto przetestować w przypadku bólu gardła.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl.

Ból gardła potrafi uprzykrzyć życie. Są z nim związane zarówno swędzenie i ogólny dyskomfort, jak i trudności w przełykaniu i mówieniu. Kiedy czujemy, że zaczyna się dziać "coś złego", możemy w pierwszej kolejności wypróbować domowe sposoby. Podobne były już stosowane przez nasze babcie z doskonałym efektem. 

Morsowanie na Pogorii w Dąbrowie Górniczej Morsowanie: jak lodowata kąpiel działa na organizm. Czy wzmacnia naszą odporność?

Domowe sposoby na ból gardła. Najlepsze pomysły

Zanim skontaktujemy się z lekarzem z powodu bólu gardła, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o jego właściwe nawilżenie. Pamiętajmy o odpowiedniej wilgotności w domu i unikaniu suchego powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym.

  • Dbaj o nawodnienie! Nawet jeśli nie odczuwasz pragnienia, staraj się pić małymi łykami wodę. Nawilżysz w ten sposób błonę śluzową i złagodzisz dolegliwości,
  • Wypróbuj wodę z solą. Płukanie gardła ciepłą solanką to bardzo popularny i zalecany przez lekarzy sposób. Powinno połączyć się składniki w proporcji 1 duża łyżka soli na 1 szklankę wody,
  • Inhalacje. Stary, sprawdzony sposób to miska pełna gorącej wody, przykrycie głowy ręcznikiem i wydychanie pary,
  • Poczciwy czosnek. To popularne warzywo nie tylko działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, ale też ma właściwości antyseptyczne. Może okazać się bardzo pomocny w leczeniu infekcji bakteryjnej i łagodzeniu bólu gardła. Wszystko dzięki zawartemu w nim składnikowi o nazwie allicyna. Hamuje ona rozwój bakterii i wspomaga drogi oddechowe,
  • Ocet jabłkowy. Zawarty w nim kwas octowy może nam pomóc w zwalczeniu bakterii. Do ciepłej wody wystarczy dodać łyżkę octu (warto też dodać łyżkę miodu) i wypić małymi łyczkami. 
Więcej o: