Jakie witaminy na drętwienie rąk będą najodpowiedniejsze? Otóż częste cierpnięcie kończyn może być objawem niedoboru witamin z grupy B. Aby się przekonać o tym, czy nasze domysły są słuszne, warto wykonać badanie krwi i oznaczyć jej poziom. Lekarz interpretujący wyniki wskaże nam wówczas czy potrzebna jest suplementacja czy wystarczy zmiana diety. Nie ukrywajmy bowiem, że najlepszym sposobem na uzupełnienie braków witamin jest zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie do swojego jadłospisu produktów naturalnego pochodzenia, co do których jakości nie ma wątpliwości. Rezygnacja z fast foodów, używek i produktów wysoko przetworzonych jest pierwszym krokiem na drodze do właściwego odżywiania.
Witaminy na drętwienie rąk mają za zadanie przede wszystkim usprawnić przepływ krwi w kończynach. To zadanie należy właśnie do witamin z grupy B, a szczególnie B6 i B12. Ważna jest także prawidłowa podaż kwasu foliowego. Uzupełnienie tych witamin możliwe jest dzięki wprowadzeniu do diety takich produktów jak: szpinak, jarmuż, fasola, jajka i produkty mleczne. Dobrym źródłem witamin z grupy B jest także mięso.
Jeśli drętwienie kończyn pojawia się regularnie, wówczas może być to sygnał, że w naszym organizmie brakuje magnezu. Ten niezwykle ważny pierwiastek jest dostarczany w głównej mierze z pokarmami. Do tych najbogatszych w tę substancję zalicza się: kaszę gryczaną, płatki owsiane, ciemne pieczywo, szpinak, natkę pietruszki, banany, ryby, mleko, jaja, sery żółte, orzechy, pestki dyni, kakao. Należy jednak pamiętać, że spożywanie dużej ilości kawy przyczynia się do wypłukiwania magnezu, dlatego jego podaż w takim wypadku powinna być wyższa. Jakie witaminy należy przyjmować w przypadku uciążliwego drętwienia rąk? Oczywiście można postawić na kompleks witamin, gdzie znajdziemy w składzie magnez lub wybrać preparat posiadający w swoim składzie wyłącznie magnez.
Jeśli mimo przyjmowania zalecanych dawek magnezu cierpnięcie rąk nie ustępuje, wówczas niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem, gdyż może okazać się, że jest ono objawem innego schorzenia jak np.:
Zobacz też: Witaminy dla seniora. Jakie witaminy powinny suplementować osoby w starszym wieku?
*Racjonalna zdrowa dieta może w pełni zaspokoić wszelkie potrzeby człowieka. Gdy podejrzewasz ewentualne niedobory, najlepiej skonsultować się z lekarzem i potwierdzić je badaniami laboratoryjnymi. Jeśli już decydujesz się na suplementację, zaopatruj się w aptece i zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj dawek i zalecanego czasu suplementacji (2-3 tygodnie).