Witamina B12. Na co pomaga? Jakie produkty zawierają jej najwięcej?

Na co pomaga witamina B12? Jakie są jej podstawowe funkcje? Z jakimi pokarmami dostarczamy najwięcej witaminy B12? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz poniżej.

Witamina B12. Na co pomaga? Jakie pełni funkcje?

Na co witamina B12 wpływa najbardziej, dowiadujemy się najczęściej dopiero wtedy, gdy pojawi się u nas niedobór tej substancji. Tymczasem witamina B12 jest jedną z najważniejszych wchodzących w skład witamin należących do grupy B. Inaczej nazywana jest ona kobalaminą, ze względu na to, że to właśnie kobalt stanowi jej atom centralny. Należy ona do substancji rozpuszczalnych w wodzie.

Na co pomaga witamina B12? Pełni ona niezwykle ważne funkcje w organizmie ludzkim. To ona odpowiada za ilość wyprodukowanych czerwonych krwinek (erytrocytów), które są częścią składową krwi. Oznacza to, że witamina B12 pomaga w przypadkach niedokrwistości. Ale to nie jedyne zadania kobalaminy. Prócz tego:

  • oddziałuje na funkcjonowanie układu nerwowego,
  • bierze udział w tworzeniu otoczki mielinowej komórek nerwowych 
  • pozytywnie wpływa na nastrój i równowagę psychiczną,
  • ma istotne znaczenie dla koncentracji i zdolności uczenia się
  • reguluje poziom lipidów we krwi
  • działa pobudzająco na apetyt.

Wit B12. Na co ją przyjmować?

W kompleksach witamin dostępnych bez recepty znajdziemy także dzienną dawkę wit B12. Na co warto zwrócić uwagę przy przyjmowaniu takiego preparatu? Przede wszystkim warto w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem i wykonać niezbędne badania, a dopiero wtedy podjąć decyzję o sztucznej suplementacji. Najlepszym źródłem witaminy B12 i innych składników odżywczych jest bowiem zdrowa, różnorodna dieta, w której podstawę stanowią warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso, ryby, dobrej jakości nabiał. 

Zobacz wideo Witaminy z grupy B: po co ci one i gdzie ich szukać?

Niedobory witaminy B12. Jak są konsekwencje?

Niedobory witaminy B12 mogą być niezwykle niebezpieczne dla organizmu. Im wcześniej zostaną wykryte, tym szybciej będzie można je uzupełnić, nie dopuszczając tym samym do pogłębienia się stanu chorobowego. Każdy z nas może doświadczyć niedoboru B12. Wskazuje się jednak, że do najbardziej narażonych na taki stan należą przede wszystkim: wegetarianie, osoby nadużywające alkoholu, osoby w podeszłym wieku, a także pacjenci cierpiący na choroby układu pokarmowego.

Konsekwencją przewlekłego niedoboru witaminy B12 jest anemia, czyli niedokrwistość. Związane jest to z tym, że brak witaminy B12 uniemożliwia powstawanie krwinek czerwonych. Braki witaminy B12 mogą także wywołać atrofię błony śluzowej przewodu pokarmowego, a także problemy neurologiczne oraz obniżenie odporności organizmu. 

Niedobór witaminy B12. Jakie jest zapotrzebowanie dzienne na witaminę B12 i w czym można ją znaleźć?

Aby zapobiec powstawaniu niedoboru witaminy B12, warto uświadomić sobie, że dziennie organizm ludzki do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje jej dokładnie 2,4 μg. Nie jest to dużo, jednak biorąc pod uwagę, że przyswajalność z pokarmów nie jest 100-procentowa (w przypadku suplementów jest jeszcze niższa) należy odpowiednio skomponować jadłospis, aby dostarczyć odpowiednią ilość kobalaminy. Jakie produkty posiadają jej najwięcej w swoim składzie? Do artykułów bogatych w B12 zaliczyć należy:

  • mięso (np. wołowina, jagnięcina, drób), 
  • jaja,
  • ser,
  • mleko, 
  • ryby.

Widać więc dokładnie, że głównym źródłem tej substancji są produkty pochodzenia zwierzęcego - w produktach roślinnych B12 również występuje, jednak w zdecydowanie skromniejszych ilościach.

Ile trwa uzupełnienie witaminy B12?

W przypadku, gdy badania potwierdzą niedobór witaminy B12 w organizmie, lekarz zaleci natychmiastową zmianę diety, a w przypadku, gdy poziom jest naprawdę niski, wówczas także suplementację środkami dostępnymi w aptece. To, ile trwa uzupełnienie witaminy B12, zależy od tego, na jakim poziomie się ona znajduje w momencie wykonania badania, ale także od indywidualnych możliwości przyswajania konkretnego organizmu czy od dawki zaleconego preparatu. Przyjąć można jednak, że przy odpowiedniej diecie i regularnym przyjmowaniu wskazanego przez lekarza preparatu poziom witaminy B12 powinien zacząć wracać do normy w ciągu kilku tygodni. 

Zobacz też: Witamina B6. Na co pomaga? Czy należy ją suplementować?

*Racjonalna zdrowa dieta może w pełni zaspokoić wszelkie potrzeby człowieka. Gdy podejrzewasz ewentualne niedobory, najlepiej skonsultować się z lekarzem i potwierdzić je badaniami laboratoryjnymi. Jeśli już decydujesz się na suplementację, zaopatruj się w aptece i zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj dawek i zalecanego czasu suplementacji (2-3 tygodnie).

Więcej o: