Przeziębienie jesienne to stały element, jeśli chodzi o zmianę pory roku z letniej na jesienną. W tym czasie większość z nas dotyka lekka infekcja wirusowa, której objawy ustępują zazwyczaj po kilku dniach. Zdarza się, że przekształca się ona w poważniejszą chorobę, jednak dzieje się to stosunkowo rzadko.
Przeziębienie zwane jest także stanem zapalnym nosogardła, ostrym nieżytem nosa lub zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła lub krtani. Uniknięcie go nie jest proste, zwłaszcza w sezonie infekcyjnym, jednak nie jest niemożliwe. Wystarczy odpowiednio budować swoją odporność poprzez odpowiednią dietę, nawodnienie organizmu, aktywność fizyczną i higienę. W pobudzaniu układu immunologicznego niezwykle ważną rolę pełni to co znajduje się na naszym talerzu. Odpowiednia podaż witamin, soli mineralnych i innych składników odżywczych może zapobiec przypadkowym infekcjom, zwłaszcza jeśli przy tym zadbamy o odpowiednią higienę, czyli częste mycie rąk.
Najczęstsze objawy przeziębienia jesiennego to przede wszystkim:
Większość tych objawów może ustąpić samoistnie po kilku dniach. Warto jednak stosować środki przeciwgorączkowe, kiedy temperatura ciała wyraźnie wzrośnie.
Jak leczyć przeziębienie jesienne domowymi sposobami? Wymienione wyżej objawy zazwyczaj nie wymagają skomplikowanej terapii ani nawet wizyty u lekarza. Nie oznacza to jednak, że w przypadku takiej infekcji nie możemy nic zrobić. Istnieje mnóstwo sposobów na to, aby wspomóc nasz organizm w walce z infekcją. Do najbardziej skutecznych i znanych należą:
Wiele osób ma trudność w odróżnieniu przeziębienia jesiennego i grypy. Oba te schorzenia mają podobne objawy, jednak niejednakowe. Przede wszystkim w przeziębieniu temperatura nie przekracza 38°C, podczas gdy przy grypie bywa ona zdecydowanie wyższa. Dodatkowo przy grypie normą jest silny ból głowy, bóle mięśni i stawów i ogólne osłabienie. Różnica występuje także w długości trwania objawów - przeziębienie zazwyczaj kończy się w przeciągu tygodnia, podczas gdy grypa może trwać nawet dwa tygodnie.
Przeziębienie jesienne jest infekcją wirusową, co znaczy, że dość łatwo przenosi się w dużych skupiskach ludzi. Wiele osób bagatelizuje takie objawy i mimo nich udaje się do pracy lub wysyła przeziębione dzieci do żłobków, przedszkoli lub szkół. Takie postępowanie jest niewłaściwe, gdyż zwiększamy zasięg infekcji i narażamy inne osoby na zakażenie. Jeśli zastanawiasz się, czy dostaniesz zwolnienie lekarskie na przeziębienie jesienne, to ostateczna decyzja zawsze należy do lekarza, który stawia diagnozę, jednak w przypadku infekcji o podłożu wirusowym większość z nich zaleca pacjentowi przynajmniej na kilka dni pozostać w domu.
Zobacz też: Maść tygrysia - na co pomaga, jak ją stosować