Maść tygrysia - na co pomaga, jak ją stosować

Maść tygrysia (Tiger Balm) to popularna maść w małym, metalowym pudełeczku z wizerunkiem tygrysa, którą znają prawie wszyscy. Od ponad stu lat ten specyfik pomaga ludziom uporać się nie tylko z bólem.

Więcej takich tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego maść tygrysia jest tygrysia

Skąd nazwa „maść tygrysia", mimo że nie znajdziemy w niej żadnego składnika pochodzącego od tygrysa? Otóż chiński zielarz Aw Chu Kin w 1870 r. opracował recepturę maści przeciwbólowych i zaczął je sprzedawać w opakowaniach z wizerunkiem tygrysa, który w kulturze dalekowschodniej jest symbolem siły i mocy. Taka jest też maść tygrysia – mocna i skuteczna.

Maść „tygrysia" wytwarzana w Singapurze lub maść „kocia" pochodząca z Wietnamu – to przeciwbólowe i rozgrzewające maści lecznicze, które w zależności od składu mają różne zastosowania. Mimo że maść tygrysią uważa się za specyfik stosowany w medycynie ludowej, badania i doświadczenie potwierdzają jej skuteczność. Dodatkową zaletą maści jest fakt, że nie powoduje uczuleń.

Z czego jest maść tygrysia i na co może pomóc

Główne składnik maści to:

Maść tygrysia przede wszystkim jest bardzo skuteczna w leczeniu napięciowego bólu głowy.

Zobacz wideo Z cebuli i nie tylko! Domowe syropy z warzyw i owoców wspomogą twoją odporność i pomogą w walce z przeziębieniem [PRZEPISY]

Ze względu na naturalne składniki jest alternatywą dla leków chemicznych takich jak paracetamol. Maść tygrysia przynosi znaczną ulgę w bólach kostnych i mięśniowych, łagodzi dokuczliwe objawy przeziębienia, jest też polecana jako środek kojący skutki ukąszenia owadów. Jeden z głównych składników maści - mentol, orzeźwia, chłodzi i ma właściwości inhalujące, dlatego poleca się maść tygrysią na zatkane zatoki. Masaż z wykorzystaniem maści tygrysiej jest szczególnie polecany dla osób uprawiających sport lub narażonych na wysiłek fizyczny, ale też wspaniale pomaga na zmęczone, opuchnięte stopy.

Najbardziej popularne są dwa rodzaje maści: łagodna - biała i ostra - czerwona (z olejkiem goździkowym i kasją).

Stosowanie i przeciwskazania do stosowania maści tygrysiej

Maść tygrysią mogą stosować dorośli oraz dzieci powyżej 3. roku życia. Przed zastosowanie maści u małych dzieci, zawsze warto  poradzić się lekarza. Specjaliście radzą również, by przed użyciem maści wykonać samodzielnie prosty test alergiczny. Wystarczy nanieść niewielką ilość specyfiku na wewnętrzną stronę nadgarstka. Jeśli na skórze nie pojawi się wysypka, zaczerwienienie, swędzenie, można ją stosować. 

Stosowanie maści tygrysiej jest bardzo proste - niewielką ilość maści nanosi się na miejsca obolałe i delikatnie masuje. Należy unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Przy bólu głowy masuje się skronie i skórę powyżej nosa. Mimo że nie stwierdzono skutków ubocznych stosowania maści tygrysiej, dobrze jest zapytać lekarza np. o zalecaną dzienną dawkę maści.

Maść tygrysia jest przeznaczona wyłącznie do użytku zewnętrznego. Nie nadaje się dla dzieci poniżej drugiego roku życia. Kobiety w ciąży i karmiące powinny zasięgnąć opinii lekarza przed użyciem maści tygrysiej. 

Warto mieć w swojej domowej apteczce małe czerwone pudełeczko z tygrysem na wieczku, bo jego zawartość  może szybko pomóc w nagłych wypadkach.

Może cię również zainteresować:

Maść tranowa - właściwości, zastosowanie

Więcej o: