Maść tygrysia - właściwości i zastosowanie

Maść tygrysia (Tiger Balm) to popularna maść w małym, metalowym pudełeczku z wizerunkiem tygrysa, którą znają prawie wszyscy. Od ponad stu lat ten specyfik pomaga ludziom uporać się nie tylko z bólem.

Dlaczego maść tygrysia jest tygrysia

Skąd nazwa „maść tygrysia”, mimo że nie znajdziemy w niej żadnego składnika pochodzącego od tygrysa? Otóż chiński zielarz Aw Chu Kin w 1870 r. opracował recepturę maści przeciwbólowych i zaczął je sprzedawać w opakowaniach z wizerunkiem tygrysa, który w kulturze dalekowschodniej jest symbolem siły i mocy. Taka jest też maść tygrysia – mocna i skuteczna.

Maść „tygrysia” wytwarzana w Singapurze lub maść „kocia” pochodząca z Wietnamu – to przeciwbólowe i rozgrzewające maści lecznicze, które w zależności od składu mają różne zastosowania. Mimo, że maść tygrysią uważa się za specyfik stosowany w medycynie ludowej, badania i doświadczenie potwierdzają jej skuteczność. Dodatkową zaletą maści jest fakt, że nie powoduje uczuleń.

Z czego jest maść tygrysia i na co może pomóc

Główne składnik maści to:

Maść tygrysia przede wszystkim jest bardzo skuteczna w leczeniu napięciowego bólu głowy.

Co dzieje się z naszym organizmem i mózgiem, gdy jesteśmy odwodnieni?

Ze względu na naturalne składniki, jest alternatywą dla leków chemicznych takich jak paracetamol. Maść tygrysia przynosi znaczną ulgę w bólach kostnych i mięśniowych, łagodzi dokuczliwe objawy przeziębienia, jest też polecana jako środek kojący skutki ukąszenia owadów. Jeden z głównych składników maści - mentol, orzeźwia, chłodzi i ma właściwości inhalujące, dlatego poleca się maść tygrysią na zatkane zatoki. Masaż z wykorzystaniem maści tygrysiej jest szczególnie polecany dla osób uprawiających sport lub narażonych na wysiłek fizyczny, ale też wspaniale pomaga na zmęczone, opuchnięte stopy.

Najbardziej popularne są dwa rodzaje maści: łagodna - biała i i ostra - czerwona (z olejkiem goździkowym i kasją).

Stosowanie i przeciwskazania do stosowania maści tygrysiej

Stosowanie maści tygrysiej jest bardzo proste - niewielką ilość maści nanosi się na miejsca obolałe i delikatnie masuje. Przy bólu głowy masuje się skronie i skórę powyżej nosa. Mimo, że nie stwierdzono skutków ubocznych stosowania maści tygrysiej, dobrze jest zapytać lekarza np. o zalecaną dzienną dawkę maści.

Maść tygrysia jest przeznaczona wyłącznie do użytku zewnętrznego. Nie nadaje się dla dzieci poniżej drugiego roku życia, a jedyny środek ostrożności, jaki należy zachować podczas stosowania maści to unikanie kontaktu z oczami i błonami śluzowymi.

Warto mieć w swojej domowej apteczce małe czerwone pudełeczko z tygrysem na wieczku, bo jego zawartość  może szybko pomóc w nagłych wypadkach.

Może cię również zainteresować:

Maść tranowa - właściwości, zastosowanie

Więcej o: