Maść tranowa - właściwości, zastosowanie

Maść tranowa (Unguentum Olei Jecoris Aselli) to naturalny lek galenowy (tzn. sporządzony z surowca mineralnego, roślinnego lub zwierzęcego), przeznaczony do użytku zewnętrznego. Mimo, że dzisiaj nie jest zbyt popularna, maść ta ma długą tradycję stosowania na zmiany i choroby skórne, rany i oparzenia.

Skład i pochodzenie maści tranowej

Maść tranowa zawiera aż 40 proc. leczniczego tranu, który jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy A, D oraz E. W składzie maści, jako substancje pomocnicze znajdziemy wazelinę żółtą, lanolinę bezwodną i parafinę w zmiennych proporcjach.

Maść tranowa znalazła zastosowanie jako preparat leczący rozmaite choroby i dolegliwości skórne. Jej działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, regenerujące tkankę naskórka i natłuszczające sprawia, że maść ta stosowana jest nawet w leczeniu chorób autoimmunologicznych skóry, m.in. łuszczycy i atopowego zapalenia skóry.

Maść tranowa jest bardzo skuteczna na oparzenia. Stosowana regularnie w czasie leczenia przyspiesza proces gojenia i sprawia, że blizny są mniejsze. Maść ta wykorzystywana jest również w przypadku delikatnych zadrapań, powierzchownych uszkodzeń skóry, czy trudno gojących się ran.

Zaopiekuj się swoją skórą! Zobacz, jak zrobić sobie domowe spa z naturalnych składników

Inne lecznicze zastosowania maści tranowej to łagodzenie: trądziku, zajadów (zapalenie kącików ust), odmrożeń i odleżyn.

Zastosowanie maści tranowej w kosmetyce

Maść tranowa ma też szerokie zastosowanie w kosmetyce, szczególnie jako antidotum na problemy z wysychającą, pękającą lub łuszczącą się skórą.

Bardzo dobre rezultaty przynosi stosowanie maści tranowej na pękające pięty, zrogowaciałe łokcie, przesuszone kolana czy spierzchnięte usta. Jest też świetnym kremem przeciwzmarszczkowym, nawilżającą odżywką do włosów, preparatem na słabe i rozdwajające się paznokcie. Maść tranowa sprawdza się jako kosmetyk dla niemowląt od walki z ciemieniuchą do łagodzenia skutków odparzeń pieluszkowych.

Przeciwwskazania dla stosowania maści tranowej

Maść tranowa jest bezpieczna, jednak jej stosowanie u kobiet w ciąży czy karmiących piersią powinno być skonsultowane z lekarzem. Alergia lub nadwrażliwość na któryś ze składników maści - np. lanolinę lub parafinę - jest przeciwwskazaniem do stosowania tego preparatu. Nie należy maści tranowej stosować na głębokie rany skóry.

Maść tranowa jest wytwarzana z oleju rybnego więc ma specyficzny, nieprzyjemny zapach. Dlatego, żeby zmniejszyć dyskomfort, polecane jest stosowanie maści na noc. Jednak, gdy macie jakiś opisany wyżej problem, warto spróbować maści tranowej, bo może okazać się ratunkiem dla  skóry. Zaletą maści tranowej jest też jej niska cena, tubkę tego preparatu kosztuje w aptece około 4 złote.

Więcej o: