Miłorząb japoński (ginkgo biloba): właściwości, zastosowanie

Czy doceniane przez producentów leków i kosmetyków na całym świecie właściwości miłorzębu japońskiego są rzeczywiście tak niezwykłe? Na co stosować miłorząb? Jaki ma wpływ na naszą pamięć?

Miłorząb japoński pochodzi z Chin, jest to drzewo potężne i długowieczne. Występuje w Azji. Może rosnąć nawet tysiąc lat, osiągając przy tym wysokość do 36 metrów. Jego krótkie gałęzie porośnięte są liśćmi w kształcie wachlarzy.

Ten olbrzym przez wieki wytworzył bardzo skuteczne mechanizmy obronne. Dzięki bogactwu silnych substancji bioaktywnych - miłorząb broni się przed przenoszonymi przez owady i ptaki wieloma drobnoustrojami i grzybami, nie działa na niego promieniowanie, jest również odporny na skażenia przemysłowe. Miłorzęby rosnące w Hiroszimie przetrwały wybuch bomby atomowej.

Owoce miłorzębu nie są jadalne, jedynie pestki nadają się do spożycia.

Miłorząb japoński - substancje bioaktywne

Swoją siłę szerokie zastosowanie w lecznictwie miłorząb japoński zawdzięcza zawartości takich składników jak: flawonoidy glikozydowane i biflawony, terpeny, steroidy, hydroksykwasy.

Ekstrakt z miłorzębu wzmacnia naczynia krwionośne i układ nerwowy, poprawia pamięć, działa też odżywczo na skórę.

Miłorząb japoński - właściwości lecznicze

W przemyśle farmaceutycznym preparaty zawierające ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego są stosowane jako suplementy wspomagające pamięć. Jest pomocny przy takich dolegliwościach jak:

Ponieważ miłorząb wzmacnia zarówno układ nerwowy jak i krwionośny może być stosowany w profilaktyce choroby wieńcowej serca, udaru mózgu, demencji, poprawia krążenie.

Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Ze względu na silne właściwości antyoksydacyjne, miłorząb chroni centralny układ nerwowy i układ sercowo-naczyniowy przed miażdżycą, spowalnia proces starzenia i łagodzi objawy menopauzy. Ekstrakt z miłorzębu jest z sukcesem stosowany w terapii zaburzeń erekcji.

Miłorząb zalecany jest także osobom z chorobą Alzheimera. Wiele badań potwierdza, że wyciąg z miłorzębu zapobiega tworzeniu się złogów betaamyloidu, ograniczając w ten sposób uszkadzanie komórek nerwowych u osób chorych.

Ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego ma również wykazywać działanie ochronne na układ nerwowy, spowalniając starzenie się tkanki nerwowej, co może prowadzić do poprawy pamięci.

Miłorząb japoński - skutki uboczne i przeciwwskazania 

Dobrze jest uzgodnić z lekarzem profilaktykę i leczenie miłorzębem japońskim. Należy zachować szczególną ostrożność przy łączeniu go z lekami takimi jak aspiryna, warfaryna, bowiem zmniejszają one agregację płytek krwi.

Jako skutki uboczne stosowania wyciągu miłorzębu obserwowano bóle i zawroty głowy oraz rozstrój żołądka.

Miłorząb ma też zastosowanie w kosmetyce

Preparaty zawierające wyciągi z miłorzębu japońskiego, które nam oferuje przemysł kosmetyczny, stymulują proces rozkładania tłuszczy, pobudzają mikrokrążenie w skórze, odżywiają tkanki oraz poprawiają stan naczyń krwionośnych.

Specyfiki te polecane są do walki z cellulitem, pielęgnacji skóry naczyniowej, likwidacji obrzęków, zmarszczek i cieni pod oczami. Miłorząb japoński jest pomocny w walce ze skutkami starzenia się.

Więcej o: