Miłorząb japoński pochodzi z Chin, jest to drzewo potężne i długowieczne. Występuje w Azji. Może rosnąć nawet tysiąc lat, osiągając przy tym wysokość do 36 metrów. Jego krótkie gałęzie porośnięte są liśćmi w kształcie wachlarzy.
Ten olbrzym przez wieki wytworzył bardzo skuteczne mechanizmy obronne. Dzięki bogactwu silnych substancji bioaktywnych - miłorząb broni się przed przenoszonymi przez owady i ptaki wieloma drobnoustrojami i grzybami, nie działa na niego promieniowanie, jest również odporny na skażenia przemysłowe. Miłorzęby rosnące w Hiroszimie przetrwały wybuch bomby atomowej.
Owoce miłorzębu nie są jadalne, jedynie pestki nadają się do spożycia.
Swoją siłę szerokie zastosowanie w lecznictwie miłorząb japoński zawdzięcza zawartości takich składników jak: flawonoidy glikozydowane i biflawony, terpeny, steroidy, hydroksykwasy.
Ekstrakt z miłorzębu wzmacnia naczynia krwionośne i układ nerwowy, poprawia pamięć, działa też odżywczo na skórę.
W przemyśle farmaceutycznym preparaty zawierające ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego są stosowane jako suplementy wspomagające pamięć. Jest pomocny przy takich dolegliwościach jak:
Ponieważ miłorząb wzmacnia zarówno układ nerwowy jak i krwionośny może być stosowany w profilaktyce choroby wieńcowej serca, udaru mózgu, demencji, poprawia krążenie.
Ze względu na silne właściwości antyoksydacyjne, miłorząb chroni centralny układ nerwowy i układ sercowo-naczyniowy przed miażdżycą, spowalnia proces starzenia i łagodzi objawy menopauzy. Ekstrakt z miłorzębu jest z sukcesem stosowany w terapii zaburzeń erekcji.
Miłorząb zalecany jest także osobom z chorobą Alzheimera. Wiele badań potwierdza, że wyciąg z miłorzębu zapobiega tworzeniu się złogów betaamyloidu, ograniczając w ten sposób uszkadzanie komórek nerwowych u osób chorych.
Ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego ma również wykazywać działanie ochronne na układ nerwowy, spowalniając starzenie się tkanki nerwowej, co może prowadzić do poprawy pamięci.
Dobrze jest uzgodnić z lekarzem profilaktykę i leczenie miłorzębem japońskim. Należy zachować szczególną ostrożność przy łączeniu go z lekami takimi jak aspiryna, warfaryna, bowiem zmniejszają one agregację płytek krwi.
Jako skutki uboczne stosowania wyciągu miłorzębu obserwowano bóle i zawroty głowy oraz rozstrój żołądka.
Preparaty zawierające wyciągi z miłorzębu japońskiego, które nam oferuje przemysł kosmetyczny, stymulują proces rozkładania tłuszczy, pobudzają mikrokrążenie w skórze, odżywiają tkanki oraz poprawiają stan naczyń krwionośnych.
Specyfiki te polecane są do walki z cellulitem, pielęgnacji skóry naczyniowej, likwidacji obrzęków, zmarszczek i cieni pod oczami. Miłorząb japoński jest pomocny w walce ze skutkami starzenia się.