Maść końska: z czego się składa. Kiedy warto sięgać po maść końską

Maść końska to połączenie ziół i olejków eterycznych, które doskonale sprawdzają się łagodzeniu dolegliwości w obrębie układu kostno-stawowego. Preparat występuje w dwóch wariantach - rozgrzewającym i chłodzącym. Każdą z nich stosuje się przy innego rodzaju schorzeniach. W jakich sytuacjach i przy jakich problemach warto mieć jedną z nich pod ręką?

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

Maść końska w wersji rozgrzewającej polecana jest przy problemach z krążeniem. Rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa ich elastyczność, co przekłada się na lepsze ukrwienie tkanek i swobodniejszy przepływ krwi w tętnicach i żyłach. Tym samym łagodzi też dolegliwości bólowe. Doskonale sprawdza się przy:

Maść końska o właściwościach chłodzących powinna mieć każda osoba, która regularnie i dość intensywnie uprawia sport. Preparat świetnie radzi sobie z napięciem i nadwyrężeniem mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Pomaga na niewielkie stłuczenia (nie można go stosować na rany), obrzęki oraz uwalnia od uczucia tzw. ciężkich nóg.

Właściwości rozluźniające i przeciwbólowe oba warianty maści końskiej zawdzięczają specjalnej mieszance ziół i olejków eterycznych. Dodatkowo pomagają one pozbyć się napięcia wywołanego stresem. Jedna łyżeczka maści dodana do kąpieli to najlepszy sposób na rozluźnienie po ciężkim i męczącym dniu.

Maść końska – z czego się składa? 

Mimo że każdy producent może modyfikować jej skład to oryginalna maść końska powinna zawierać:

  • wyciąg z kasztanowca – poprawia przepływ i krążenie krwi w żyłach i tętnicach, zapobiega tworzeniu się obrzęków oraz łagodzi skurcze mięśni, zmniejsza stan zapalny
  • wyciąg z jałowca – rozgrzewa i usprawnia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, doskonale  radzi sobie z nerwobólami czy dolegliwościami wywołanymi chorobą reumatyczną, czy zapaleniem korzeni nerwowych
  • wyciąg z arniki – wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk, tym samy warto po niego sięgnąć przy stłuczeniach, krwiakach i siniakach, dodatkowo działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, dlatego pomaga na wszelkiego typu stłuczenia skręcenia
  • miętę - zmniejsza ból także ten reumatyczny i daje uczucie przyjemnego chłodu
  • tymianek – działa przeciwbólowo
  • wyciąg z szyszek chmielu – polecany przy problemach reumatycznych, łagodzi ból i działa przeciwzapalnie

Spośród olejków eterycznych maść końska powinna mieć w swoim składzie:

  • mentol – znieczula, schładza i zmniejsza obrzęk
  • kamforę – działa rozgrzewającą, tym samym usprawnia pracę układu krążenia, zmniejsza bóle kręgosłupa, mięśni oraz stawów, zmniejsza i hamuje rozwój stanu zapalnego
  • eukaliptus – rozgrzewa i rozszerza naczynia krwionośne, doskonale sprawdza się w przypadku bólów mięśni i stawów, łagodzi też dolegliwości związane z zapaleniem korzonków.
Zobacz wideo Dlaczego kolano tak często boli i co się w nim psuje?

Maść końska – kiedy nie można jest stosować?

Mimo że maść składa się z samych naturalnych składników, to nie każdy może jej używać. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które są uczulone lub nadwrażliwe na którykolwiek ze składników preparatu. Jeśli nie mamy pewności czy możemy stosować ją bezpiecznie, warto posmarować niewielki fragment ciała i obserwować reakcję skóry. Jeśli nie pojawi się żadna niepokojąca zmiana, nie ma przeciwwskazań do jej stosowania.

Jednak przy aplikacji maści końskiej trzeba pamiętać nie powinna być stosowana na powierzchnie nie większe niż 20-30 proc. całego ciała. Najlepsze rezultaty przynosi smarowanie jej punktowo i nakładanie cienkiej warstwy preparatu na bolące miejsce.

Maść nie powinna być stosowana jeśli zmiana czy ból pojawił się w okolicy nosa, czy ust. Nie  można nią smarować dzieci zwłaszcza tych, które nie ukończyły jeszcze dwunastu lat. Jeśli mamy wątpliwości czy możemy jej użyć, najlepiej poradzić się lekarza.

Cena maści końskiej zależy przede wszystkim od objętości opakowania. Te mniejsze, czyli 300 ml można kupić już za 10-11 złotych. Za większe, czyli 500 ml pudełeczka trzeba zapłacić ok. 30 złotych.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: