Najczęstszą przyczyną bólu zęba jest próchnica, która rozwinęła się na tyle, że odsłoniła miazgę zęba, która podrażniania jest przez jedzenie oraz picie. W początkowej fazie próchnicy ból zęba może być krótki i mało intensywny. Z czasem jednak ząb boli coraz bardziej, a ból staje się nie do zniesienia.
Próchnica zębów może powodować wiele innych problemów, takich jak zapalenia przyzębia (dziąseł) oraz powstawanie ropienia.
Także po leczeniu zębów może pojawić się wrażenie bólu, które jednak powinien dosyć szybko zniknąć. Ból po leczeniu kanałowym jest spowodowany uwrażliwieniem okolicy leczonego zęba i podrażnieniem dziąsła. Dyskomfort powinien być jednak umiarkowany i nie trwać dłużej niż dzień. Początkowo może też pojawić się lekki ból przy gryzieniu. Jeśli jednak ten stan się przedłuża, należy szybko udać się do stomatologa, który przeprowadził leczenie - być może kanał nie został odpowiednio oczyszczony, to może spowodować powstanie ropnia lub stanu zapalnego, które są bardzo bolesne.
Ból zęba po plombowaniu bez leczenia kanałowego może pojawić się wtedy, kiedy próchnica była głęboka, a plomba drażni miazgę zęba. Przy prawidłowo wykonanej plombie ząb nie powinien boleć i przeszkadzać podczas jedzenia.
Ból zęba w domu można uśmierzyć na różne sposoby. Warto jednak pamiętać o tym, że domowe sposoby na ból zęba nie są w stanie wyleczyć przyczyny, a jedynie maskują objawy. Nawet jeśli ząb już nie boli, należy jak najszybciej umówić się na wizytę u dentysty.
Domowe sposoby na ból zęba:
Płukanki
Używanie płukanek do ust, które działają ściągająco, antybakteryjnie i przeciwbólowo jest skutecznym sposobem na pozbycie się bólu zębów. Płukanki można wykonać w łatwy sposób. Najlepsze płukanki na ból zęba to:
Okłady
Okłady na bolącego zęba pozwalają na dłuższy czas uśmierzyć ból. Niektóre z nich mogą być nakładane na noc, dzięki czemu można wypocząć bez problemów. Okłady na ból zęba:
W domowym zaciszu można też sięgnąć po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Leki z paracetamolem i ibuprofenem są bardzo skuteczne na bolące zęby, należy stosować je zgodnie z zaleceniami na ulotce.
Co jeszcze może pomóc przy bólu? Należy unikać zbyt zimnych lub gorących potraw, należy pić tylko letnią wodą i gryźć drugą stroną. Najlepiej przy bólu sięgać tylko po mocno rozdrobnione pokarmy, takie jak kremowe zupy, koktajle owocowe czy puree z warzyw.
To również może cię zainteresować:
Próchnica - problem nie tylko z zębami. Przyczyny, objawy i leczenie próchnica
Zęby - budowa i rodzaje ludzkich zębów
Szkliwo zębów - tkanka twarda jak skała. Budowa i funkcje szkliwa