Ból zęba - domowe sposoby

Ból zęba może mieć wiele przyczyn. Oczywiście najrozsądniej byłoby od razu udać się do stomatologa, ale nie zawsze jest to możliwe. Na szczęście istnieje szereg sposobów na to, aby w domowym zaciszu zminimalizować ból zębów.

Przyczyny bólu zęba

Najczęstszą przyczyną bólu zęba jest próchnica, która rozwinęła się na tyle, że odsłoniła miazgę zęba, która podrażniania jest przez jedzenie oraz picie. W początkowej fazie próchnicy ból zęba może być krótki i mało intensywny. Z czasem jednak ząb boli coraz bardziej, a ból staje się nie do zniesienia.

Próchnica zębów może powodować wiele innych problemów, takich jak zapalenia przyzębia (dziąseł) oraz powstawanie ropienia. 

Zobacz wideo Zęby to nasza wizytówka? 800 tysięcy Polaków nie ma nawet szczoteczki do zębów

Ból zęba po leczeniu

Także po leczeniu zębów może pojawić się wrażenie bólu, które jednak powinien dosyć szybko zniknąć. Ból po leczeniu kanałowym jest spowodowany uwrażliwieniem okolicy leczonego zęba i podrażnieniem dziąsła. Dyskomfort powinien być jednak umiarkowany i nie trwać dłużej niż dzień. Początkowo może też pojawić się lekki ból przy gryzieniu. Jeśli jednak ten stan się przedłuża, należy szybko udać się do stomatologa, który przeprowadził leczenie - być może kanał nie został odpowiednio oczyszczony, to może spowodować powstanie ropnia lub stanu zapalnego, które są bardzo bolesne.

Ból zęba po plombowaniu bez leczenia kanałowego może pojawić się wtedy, kiedy próchnica była głęboka, a plomba drażni miazgę zęba. Przy prawidłowo wykonanej plombie ząb nie powinien boleć i przeszkadzać podczas jedzenia.

Ból zęba - domowe sposoby

Ból zęba w domu można uśmierzyć na różne sposoby. Warto jednak pamiętać o tym, że domowe sposoby na ból zęba nie są w stanie wyleczyć przyczyny, a jedynie maskują objawy. Nawet jeśli ząb już nie boli, należy jak najszybciej umówić się na wizytę u dentysty.

Domowe sposoby na ból zęba:

Płukanki

Używanie płukanek do ust, które działają ściągająco, antybakteryjnie i przeciwbólowo jest skutecznym sposobem na pozbycie się bólu zębów. Płukanki można wykonać w łatwy sposób. Najlepsze płukanki na ból zęba to:

  • Szałwia - to ziele znane jest ze swoich przeciwbakteryjnych właściwości. Szałwia koi ból, ale działa też przede wszystkim antybakteryjnie, pozwala więc załagodzić delikatne stany bakteryjne. Szałwię zakupić można w każdej aptece czy sklepie zielarskim. Do płukania można stosować zarówno ciepły, jak i zimny napar.
  • Rumianek - podobnie jak szałwia działa antybakteryjnie i kojąca. Zamiast płukanki można też ssać kostki lodu zrobione z rumiankowego naparu. Rumianek można też pić w trakcie bólu, pozwoli on zasnąć. 
  • Olejki eteryczne - wiele naturalnych olejków eterycznych pomaga zmniejszyć ból zębów. Najlepiej sprawdzają się olejek goździkowy oraz olejek z drzewa herbacianego. 5 - 6 kropli olejku należy wkropić do szklanki letniej wody i płukać usta kilka razy dziennie. 
  • Jodyna - ma działanie dezynfekujące, może działać przeciwbólowo. Kilka kropli jodyny należy rozpuścić w szklance wody i płukać usta. 

Okłady

Okłady na bolącego zęba pozwalają na dłuższy czas uśmierzyć ból. Niektóre z nich mogą być nakładane na noc, dzięki czemu można wypocząć bez problemów. Okłady na ból zęba:

  • Goździki - zmielone lub rozgnieciona goździki można nałożyć na zęba. Dzięki temu zawarty w nich olejek goździkowy zadziała kojąca na ból.
  • Krople walerianowe - kilka kropli nakropić na wacik kosmetyczny i przyłożyć do bolącego zęba.
  • Olejek kamforowy - podobnie jak krople walerianowe, wystarczy kilka kropli na waciku.
  • Soda i ocet - papka przygotowana z dwóch łyżeczek sody i kilku kropli octu działa ściągająco i koi ból na długi czas. Taką papkę można nanosić patyczkiem higienicznym, zostawić można na noc.
  • Czosnek - ma on szerokie działanie antyseptyczne i pomaga na ból zębów. Ząbek czosnku należy rozgnieść i przyłożyć na zęba. Można też rozgnieść go na papkę, włożyć do kawałka muślinowej tkaniny i przykładać do chorego zęba.

Środki przeciwbólowe na ból zębów

W domowym zaciszu można też sięgnąć po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Leki z paracetamolem i ibuprofenem są bardzo skuteczne na bolące zęby, należy stosować je zgodnie z zaleceniami na ulotce. 

Co jeszcze robić na ból zęba?

Co jeszcze może pomóc przy bólu? Należy unikać zbyt zimnych lub gorących potraw, należy pić tylko letnią wodą i gryźć drugą stroną. Najlepiej przy bólu sięgać tylko po mocno rozdrobnione pokarmy, takie jak kremowe zupy, koktajle owocowe czy puree z warzyw. 

To również może cię zainteresować:

Próchnica - problem nie tylko z zębami. Przyczyny, objawy i leczenie próchnica

Zęby - budowa i rodzaje ludzkich zębów

Szkliwo zębów - tkanka twarda jak skała. Budowa i funkcje szkliwa

Więcej o: