W jaki sposób pojawia się kłujący ból w klatce piersiowej? Objawy zjawiska określanego tym mianem mogą w rzeczywistości mocno różnić się od siebie jeśli chodzi o natężenie, częstotliwość i lokalizację. Chociaż w pierwszej chwili myślimy o sercu, to jego ból jest tylko jednym z wariantów kłucia w klatce piersiowej.
Dlaczego doskwiera nam kłujący ból w klatce piersiowej? Przyczyny mogą być różne i w przypadku nawracających dolegliwości nie obejdzie się bez diagnozy lekarskiej. Na własny użytek powinniśmy jednak pamiętać, że bóle serca - najczęściej posądzane o uczucie kłucia, zwykle zlokalizowane są za mostkiem. Niekoniecznie muszą być związane z najważniejszym mięśniem naszego organizmu i jakąś jego dysfunkcją, ale taki objaw powinien nas szczególnie niepokoić. Oprócz tego pamiętajmy, że kłucie po lewej stronie klatki piersiowej związane może być z chorobami płuc, przełyku, tchawicy i opłucnej. Powodem może być również choroba natury psychicznej - choćby nerwica.
Co oznacza kłujący ból w klatce piersiowej? Chociaż diagnozę może postawić tylko lekarz, to nawet we własnych ocenach należy brać pod uwagę wiek i stan zdrowia danej osoby. Nieco inna grupa chorób może odpowiadać za kłucie serca u osoby młodej, odmienne zaś przypadłości powodują je w przypadku seniorów. Zazwyczaj ludzie młodzi mogą odczuwać ból serca z powodu stresu, dużego wysiłku lub jakiegoś urazu. W przypadku osób starszych nierzadko winne są infekcje i powikłania po infekcjach, ale także choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa. W przypadku zawału serca kłucie najczęściej jest nagłe, umiejscowione zamostkowo i stopniowo się nasila.
Co zrobić, gdy pojawi się kłujący ból w klatce piersiowej? Jak złagodzić objawy w takim przypadku? Przede wszystkim nie można panikować, bo może to tylko pogłębić trudności, ale nie wolno też takiej sytuacji bagatelizować. Pamiętajmy o tym, że taka dolegliwość wcale nie musi, ale może być symptomem choroby groźnej dla ludzkiego życia. W przypadku jednorazowych trudności należy się uspokoić i starać je przeczekać - bóle zwykle nie są zbyt silne. Wtedy, gdy się powtarzają lub przybierają na sile trzeba bezwzględnie udać się do lekarza.
Gdzie udać się wówczas, gdy pojawi się kłujący ból w klatce piersiowej? Jaki lekarz może nam pomóc? Z uwagi na to, że objawy mogą dotyczyć różnych chorób i przyczyn, najpierw trafimy do lekarza rodzinnego. Dopiero po odbyciu wywiadu z pacjentem zdecyduje się on na to, by zasięgnąć rady i pomocy specjalisty. Zwykle są to najpierw kardiolog i neurolog.
Jak przebiega diagnostyka w sytuacji, gdy pojawia się kłujący ból w klatce piersiowej? Jakie badania są najczęstsze? Poza zestawem ogólnych badań (fizykalnych, osłuchu serca, tętna), najczęściej są to:
Zobacz też: Ból w klatce piersiowej i plecach. Czego może być objawem?