Kłujący ból w klatce piersiowej - co oznacza? [objawy, przyczyny, badania]

Kłujący ból w klatce piersiowej jest jednym z najbardziej niepokojących. W końcu jest gwałtowny i może dotyczyć serca. Chociaż przyczyn może być kilka, to przy jego wystąpieniu niezwłocznie udajmy się do lekarza.

Kłujący ból w klatce piersiowej. Objawy nie zawsze są podobne

W jaki sposób pojawia się kłujący ból w klatce piersiowej? Objawy zjawiska określanego tym mianem mogą w rzeczywistości mocno różnić się od siebie jeśli chodzi o natężenie, częstotliwość i lokalizację. Chociaż w pierwszej chwili myślimy o sercu, to jego ból jest tylko jednym z wariantów kłucia w klatce piersiowej. 

Kłujący ból w klatce piersiowej - przyczyny najczęściej występujące

Dlaczego doskwiera nam kłujący ból w klatce piersiowej? Przyczyny mogą być różne i w przypadku nawracających dolegliwości nie obejdzie się bez diagnozy lekarskiej. Na własny użytek powinniśmy jednak pamiętać, że bóle serca - najczęściej posądzane o uczucie kłucia, zwykle zlokalizowane są za mostkiem. Niekoniecznie muszą być związane z najważniejszym mięśniem naszego organizmu i jakąś jego dysfunkcją, ale taki objaw powinien nas szczególnie niepokoić. Oprócz tego pamiętajmy, że kłucie po lewej stronie klatki piersiowej związane może być z chorobami płuc, przełyku, tchawicy i opłucnej. Powodem może być również choroba natury psychicznej - choćby nerwica.

Co oznacza kłujący ból w klatce piersiowej? Znaczenie wieku danej osoby

Co oznacza kłujący ból w klatce piersiowej? Chociaż diagnozę może postawić tylko lekarz, to nawet we własnych ocenach należy brać pod uwagę wiek i stan zdrowia danej osoby. Nieco inna grupa chorób może odpowiadać za kłucie serca u osoby młodej, odmienne zaś przypadłości powodują je w przypadku seniorów. Zazwyczaj ludzie młodzi mogą odczuwać ból serca z powodu stresu, dużego wysiłku lub jakiegoś urazu. W przypadku osób starszych nierzadko winne są infekcje i powikłania po infekcjach, ale także choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa. W przypadku zawału serca kłucie najczęściej jest nagłe, umiejscowione zamostkowo i stopniowo się nasila. 

Zobacz wideo Jak szybko pozbyć się stresu? Te metody zajmą ci tylko kilka minut

Kłujący ból w klatce piersiowej - jak złagodzić objawy?

Co zrobić, gdy pojawi się kłujący ból w klatce piersiowej? Jak złagodzić objawy w takim przypadku? Przede wszystkim nie można panikować, bo może to tylko pogłębić trudności, ale nie wolno też takiej sytuacji bagatelizować. Pamiętajmy o tym, że taka dolegliwość wcale nie musi, ale może być symptomem choroby groźnej dla ludzkiego życia. W przypadku jednorazowych trudności należy się uspokoić i starać je przeczekać - bóle zwykle nie są zbyt silne. Wtedy, gdy się powtarzają lub przybierają na sile trzeba bezwzględnie udać się do lekarza.  

Kłujący ból w klatce piersiowej - jaki lekarz nam pomoże?

Gdzie udać się wówczas, gdy pojawi się kłujący ból w klatce piersiowej? Jaki lekarz może nam pomóc? Z uwagi na to, że objawy mogą dotyczyć różnych chorób i przyczyn, najpierw trafimy do lekarza rodzinnego. Dopiero po odbyciu wywiadu z pacjentem zdecyduje się on na to, by zasięgnąć rady i pomocy specjalisty. Zwykle są to najpierw kardiolog i neurolog. 

Kłujący ból w klatce piersiowej - jakie badania są najczęstsze?

Jak przebiega diagnostyka w sytuacji, gdy pojawia się kłujący ból w klatce piersiowej? Jakie badania są najczęstsze? Poza zestawem ogólnych badań (fizykalnych, osłuchu serca, tętna), najczęściej są to:

  • EKG spoczynkowe i wysiłkowe
  • RTG klatki piersiowej
  • oznaczenie troponiny, amylazy, lipazy we krwi
  • USG serca
  • tomografia klatki piersiowej
  • gastroskopia (przy podejrzeniu kłopotów ze strony układu pokarmowego) 

Zobacz też: Ból w klatce piersiowej i plecach. Czego może być objawem?

Więcej o: