Ból w klatce piersiowej i plecach. Czego może być objawem?

Ból w klatce piersiowej i plecach jest dość często spotykanym symptomem u osób aktywnie uprawiających sport. Wiąże się wówczas zazwyczaj z przeciążeniem mięśni. Co jednak w przypadku, gdy nasza aktywność jest ograniczona, a ból pojawia się mimo to?

Ból w klatce piersiowej i pleców. O czym może świadczyć?

Ból w klatce piersiowej i pleców może być wywołany przez szereg zróżnicowanych czynników. Zazwyczaj dotyka on osób młodych, które intensywnie trenują. Niemniej jednak nie jest to regułą. Objaw ten może pojawiać się także u osób dojrzałych, które na co dzień nie mają zbyt wiele styczności ze sportem. W ich przypadku należy doszukiwać się przyczyn pojawienia się dolegliwości w rozwijającej się chorobie. Bóle w klatce piersiowej mogą mieć różne pochodzenie. Przeważnie kojarzone są z chorobami układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego. Tymczasem mogą być one także konsekwencją kłopotów z układem pokarmowym lub kostnym. Bez względu na to, jakie jest ich pochodzenie, nie powinno się lekceważyć ich występowania. Mogą bowiem świadczyć o głębszym problemie wymagającym pilnej interwencji lekarskiej. 

Zespół Tietzego (Tietza) to zapalenie chrząstek żebrowych, objawiające się bólem w klatce piersiowej Zespół Tietza, czyli stan zapalny

Ból w klatce piersiowej i pleców. Objawy towarzyszące

Ból w klatce piersiowej i pleców zazwyczaj w pierwszej kolejności kojarzone są z dolegliwościami kardiologicznymi. I jest w tym wiele prawdy. Nagły, silny ból za mostkiem, który dodatkowo może promieniować do barku lub w kierunku szczęki może być poczytywany jako zwiastun zawału mięśnia sercowego. W takim wypadku konieczna jest natychmiastowa reakcja i wezwanie pomocy lekarskiej, gdyż jest to stan zagrażający życiu. Nie w każdym wypadku jednak ból w klatce piersiowej i pleców musi oznaczać tak poważne konsekwencje.

Zobacz wideo Kobiecy zawał - to musisz wiedzieć

Ból w klatce piersiowej i pleców: przyczyny najczęściej występujące

Przyczyny bólu w klatce piersiowej i pleców można doszukiwać się przede wszystkim w nerwobólach. Te z kolei bardzo często są efektem nadmiernego stresu, który ujawnia się w postaci silnych bodźców bólowych zlokalizowanych w różnych punktach na ciele, w tym także w klatce piersiowej i plecach. Jeśli lekarz wykluczy wszelkie inne możliwości takie jak choroby układu krążenia, układu oddechowego, symptomy pochodzące z układu pokarmowego, a także urazy kostno-stawowe, wówczas z dużym prawdopodobieństwem diagnoza będzie mówiła o tym, że mamy do czynienia z bólem na tle nerwowy. Prawidłowa diagnoza i terapia są w takim wypadku bardzo trudne i często pacjenci latami zmagają się z objawami. 

Co oznacza ból w klatce piersiowej i plecach? 

Wiele osób, które kiedykolwiek miało okazję odczuwać ból w okolicy mostka i serca zastanawia się, co oznacza ból w klatce piersiowej i plecach. Bez wnikliwego wywiadu i szeregu badań trudno jest to jednoznacznie ustalić w ciągu jednej wizyty u lekarza. Dlatego tak ważne jest, aby pacjent zapamiętał możliwie jak najwięcej szczegółów dotyczących bólu, np. jego rodzaj (ostry, kłujący, duszący, nagły), umiejscowienie (za mostkiem, po prawej, po lewej stronie, promieniujący w kierunku innej części ciała), towarzyszące mu inne objawy (bladość, potliwość, kołatanie serca itp.). Dzięki temu lekarz będzie mógł łatwiej zidentyfikować prawdopodobne pochodzenie dolegliwości i zlecić odpowiednie badania potwierdzające jego hipotezę. 

Ból w klatce piersiowej i plecach. Jak go złagodzić?

Ból zlokalizowany w tułowiu, w zależności od jego pochodzenia, może być poddawany różnym terapiom. Jeśli jego przyczyna jest stosunkowo łagodna i związana jest np. z przetrenowaniem lub nerwobólem, wówczas do złagodzenia bólu w klatce piersiowej i plecach wystarczająca może okazać się fizykoterapia, masaż leczniczy lub terapia manualna. Jeśli jego przyczyny tkwią głębiej, np. w schorzeniach układu krwionośnego konieczne może okazać się terapia lekowa. W przypadku bóli związanych z refluksem przełykowo-żołądkowym do usunięcia bólu konieczne jest zażegnanie przyczyny powstawania refluksu. Jak widać więc sposób złagodzenia bólu w klatce piersiowej i plecach, jest bezpośrednio związany z przyczyną jego wystąpienie i nie ma jednej uniwersalnej recepty dla wszystkich. 

Ból w klatce piersiowej i plecach. Jaki lekarz?

W przypadku gdy ból w klatce piersiowej i plecach jest przewlekły i towarzyszy nam od dłuższego czasu wówczas warto udać się do lekarza POZ, który po zebraniu wywiadu zadecyduje czy samodzielnie podejmie leczenie, czy skieruje nas do specjalisty, np. kardiologa, pulmonologa czy gastrologa. Jeśli z kolei nasze bóle związane są z aktywnością fizyczną i nadwyrężeniem mięśni, wtedy warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który zaleci odpowiednią terapię. 

Ból w klatce piersiowej przy poruszaniu może być objawem różnych dolegliwości. Zdjęcie ilustracyjne Ból w klatce piersiowej przy poruszaniu: co może oznaczać? Objawy, przyczyny, badania

Ból w klatce piersiowej i plecach. Jakie badania należy wykonać?

Dręczący ból w klatce piersiowej i plecach może skutecznie zdezorganizować codzienne funkcjonowanie, dlatego nie należy zwlekać i jak najszybciej udać się na konsultację lekarską. Jakie badania przy bólu w klatce piersiowej i plecach może zalecić lekarz? Otóż lista jest dość długa, a jej ograniczenie związane będzie z zebranym wywiadem. Np. jeśli lekarz podejrzewa związek między naszymi objawami a chorobą układu pokarmowego, może zlecić manometrię przełyku lub gastroskopię, natomiast jeśli przyczyna wskazuje na chorobę kardiologiczną, wówczas potrzebne może okazać się echo serca czy angiografia. Bez względu na przyczyny bólu zawsze zleca się też podstawowe badania krwi, które mogą wskazać pewne nieprawidłowości. 

Zobacz też: Zawał serca u kobiet często wygląda inaczej niż u mężczyzn - jak go rozpoznać i co robić?

Więcej o: