Nerwobóle - przyczyny, rodzaje, leczenie

Nerwobóle, zwane inaczej neuralgią, to bóle, które pojawiają się pozornie bez żadnej przyczyny. Tak naprawdę bóle tego typu są spowodowane zaburzeniami funkcjonowania nerwów, które powodują niespodziewane napady bólu w różnych obszarach ciała. Jakie są najczęściej występujące rodzaje nerwobóli, jak się objawiają i jak sobie z nimi radzić?

Nerwobóle - to bóle włókien nerwowych, które występują w całym ciele. W związku z tym, bóle mogą pojawiać się w różnych obszarach ciała, na przykład w obrębie błon śluzowych, skóry lub mięśni. Bóle są zazwyczaj bardzo silne, pojawiają się nagle i trudno ustalić ich przyczynę. Pacjenci opisują dolegliwości tego typu jako kłujące lub piekące. Czasami bólowi towarzyszy mrowienie oraz zaburzenia czucia.

Zobacz wideo

Nerwobóle - rodzaje

Najczęściej występujące rodzaje neuralgii to:

  • Neuralgia nerwu barkowego: przyczynami bólu tego typu może być nieprawidłowa budowa mięśni w okolicach barku lub zmiany w obszarze kręgosłupa szyjnego spowodowane zwyrodnieniami. Czasami nerwobóle barku pojawiają się bez wyraźnej przyczyny. Choroba zaczyna się zazwyczaj nagle i od razu towarzyszy jej silny ból w okolicy barku lub łopatki,który promieniuje na całą rękę. Ból może tępy lub ostry, a podczas naciskania na rękę skóra wydaje się mniej wrażliwa.
  • Neuralgia nerwu trójdzielnego: jego przyczyna nie jest do końca znana, może być on związany na przykład ze stanem zapalnym w obszarze zatok lub zębów albo uciskiem na naczynia krwionośne. Ból ma charakter piekący albo rwący, trwa zwykle do 15 minut, ale czasami utrzymuje się dłużej. Oprócz bólu z jednej strony twarzy mogą występować drgania mięśni twarzy albo łzawienie oka. Napady bólu zazwyczaj zaczynają się w momentach wykonywania ruchów żuchwą, czyli na przykład podczas mycia zębów, mówienia czy jedzenia.
  • Neuralgia nerwu podpotylicznego: zwana również neuralgią Arnolda, jest to ból umiejscowiony w tylnej części głowy. Ból pojawia się nagle, jest silny i jednostronny. Zazwyczaj występuje na początku w okolicach karku, skąd promieniuje do czoła. W niektórych przypadkach pojawiają się także takie objawy jak nudności, szum w uszach, światłowstręt, zaburzenia wzroku oraz zwiększona wrażliwość na dotyk.
  • Neuralgia neuropatyczna występują po półpaścu: jest to ból, który występuje w miejscach zajętych przez półpasiec i nie ustępuje po zniknięciu  zmian skórnych, które towarzyszą półpaścowi. Dolegliwości bólowe występują przewlekle i utrzymują się kilka miesięcy, a nawet kilka lat po zachorowaniu na półpaśca.
  • Neuralgia nerwu międzyżebrowego: jego przyczyną może być uraz okolicy międzyżebrowej, ucisk nerwu lub uszkodzenie nerwu będące następstwem przyjmowania leków. W rzadkich przypadkach przyczyną bólu nerwów międzyżebrowych są borelioza albo choroby tkanki łącznej. Ból w takim przypadku jest usytuowany w okolicy mostka, jest szarpiący, piekący, rwący, pojawia się zazwyczaj nagle i nasila się podczas wykonywania głębokich wdechów, pochylania się oraz podczas wysiłku fizycznego. Dodatkowo może wystąpić uczucie drętwienia w klatce piersiowej.
  • Neuralgia nerwu językowo-gardłowego: powoduje ją ucisk na nerw językowo-gardłowy w obrębie pnia mózgu. Ból związany z tą chorobą jest zlokalizowany w obrębie ucha, tylnej ściany gardła, żuchwy albo korzenia języka. Czasami ból promieniuje do szyi. Zazwyczaj napady bólu są krótkotrwałe, trwają od kilku sekund maksymalnie do około dwóch minut.
  • Neuralgia amiotroficzna: jest to choroba obwodowego układu nerwowego prowadząca do silnego bólu oraz osłabienia jednej z rąk. W przebiegu choroby występuje silny, nagły ból w okolicy ramienia oraz obręczy barkowej, który promieniuje do całych rąk. Dolegliwości mogą trwać kilka godzin, ale mogą się utrzymywać nawet do kilku tygodni. Na skutek choroby często dochodzi do osłabienia mięśni, a w efekcie ich zaniku i niedowładu ręki.

Nerwobóle - leczenie

Leczenie neuralgii zależy od jej rodzaju. Zazwyczaj pacjentowi poleca się przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwbólowych, które mają w składzie paracetamol lub ibuprofen. W niektórych przypadkach konieczne jest przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych. Często skuteczne okazują się masaże, akupunktura, nagrzewanie, stosowanie rozgrzewających maści, leczenie ultradźwiękami, promieniami rtg albo prądami diadymicznymi. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne, które polega na przykład na uwolnieniu nerwu. U wielu pacjentów leczenie farmakologiczne powinno być połączone z rehabilitacją.

Więcej o: