Akupunktura, jako metoda medycyny naturalnej, stosowana jest z powodzeniem do dzisiaj. Wielu badaczy próbowało rozgryźć jej tajemnicę, ale nikomu, jak na razie, nie udało się znaleźć odpowiedzi na pytanie, jak i dlaczego akupunktura działa.
Podstawą akupunktury jest wiara w istnienie w żywym organizmie kanałów, którymi biegną strumienie energii, nasze siły witalne, Yin i Yang według tradycji chińskiej (tzw. meridiany). Te kanały znajdują się tuż pod powierzchnią skóry. Noszą różne nazwy i odpowiadają za narządy wewnętrzne człowieka. Wzdłuż tych meridian rozmieszczone są punkty, precyzyjne wyznaczone przez Chińczyków, odpowiadające za działanie właściwych organów.
Nakłuwanie tych szczególnych miejsc, a czasem też stymulowanie poprzez kręcenie igłą lub przyłożenie słabego prądu elektrycznego, ogrzewanie, a nawet ugniatanie, powoduje, że do mózgu, a stamtąd do odpowiedniego organu wysyłane są impulsy nerwowe. Zmobilizowany do działania organ rozpoczyna więc procesy naprawcze. Znajdujące się w nim naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, dzięki czemu narząd zostaje odpowiednio dotleniony i może zacząć intensywnie oczyszczać się z toksyn. Dołącza się do tego, jak wierzą zwolennicy akupunktury, zwiększenie produkcji endorfin, polepszających nastrój i pomagających w znoszeniu bólu.
Akupunkturze przyglądają się naukowcy od lat. Okazało się, że rzeczywiście w wyniku drażnienia igłami określonych punktów na ciele, dochodzi do wytwarzania przez nasz mózg endorfin, a funkcjonalny rezonans magnetyczny oraz badania PET potwierdziły działanie akupunktury na główne drogi odczuwania bólu przez człowieka.
Akupunktura stosowana jest w celu wsparcia znieczulenia farmakologicznego. Jej działanie polega wtedy na zmniejszania lub likwidowania bólu po operacjach i pomaga zwalczać nudności. Ponadto jest pomocna przy chemioterapii, jako środek niwelujący uciążliwe wymioty. Akupunktura okazuje się być skutecznym środkiem do niwelowania długotrwałych bólów związanych ze zwyrodnieniami kręgosłupa.
Ponadto akupunktura pomaga w leczeniu:
Stwierdzono, że akupunktura jest pomocna w:
Mimo że jest to dziedzina mało znana naukowcom, to jednak korzyści płynące ze stosowania tej metody są spore. Jako metoda wspierające proces leczenia bólu i poprawiania samopoczucia może być stosowana z powodzeniem i bez ryzyka powikłań.
Chińczycy, u których akupunktura jest oficjalnie uznaną częścią medycyny, leczą akupunkturą także gorączkę, częstoskurcz, bóle mięśnia sercowego, krwioplucie, astmę, biegunkę, zapalenie jąder, zaburzenia hormonalne i wiele innych chorób.
Najważniejszy moment to postawienie diagnozy. W tym celu osoba wykonująca akupunkturę bada nadgarstki pacjenta, aby stwierdzić, jakie obszary ciała i organy źle funkcjonują. Uciska się trzema palcami tętnicę promieniową z dwóch stron. Istnieje 12 wyodrębnionych obszarów nadgarstka, odpowiadających 12 meridianom. Naciskając mocno odpowiedni punkt uzyskujemy informację o stanie meridianów Yin i odpowiadających im narządom, a za pomocą lekkiego dotyku sprawdzamy stan meridianów i narządów Yang. Doświadczona osoba jest w stanie w ten sposób określić stan narządów wewnętrznych i zdiagnozować chorobę. Następnie, stosując odpowiednie igły, wykonane ze złota, srebra lub nierdzewnej stali, o średnicy około 0,3 mm i długości od 4 do 7 cm, wykonuje się zabieg nakłuwania odpowiednich punktów na ciele.
Opisano około 700 takich punktów na ciele, najwięcej na stopach, dłoniach i na małżowinie usznej. Nakłuwanie igłami jest bezbolesne i nie pozostawia śladów.
O akupunkturze przeczytasz też tutaj:
Akupunktura - na czym dokładnie polega, kiedy jest zalecana, a kiedy przeciwwskazana?