Akupunktura: starożytna chińska metoda terapii. Na co pomaga?

Akupunktura ma za sobą pięć tysięcy lat tradycji. Wywodzi się ze starożytnych Chin i zasadza na wierze w dwie podstawowe kierujące światem i przeciwstawne sobie siły kosmiczne, Yin i Yang. O naszym zdrowiu decyduje równowaga między tymi siłami. Chińczycy wierzą, że akupunktura przywraca w ciele harmonię między Yin i Yang. W krajach zachodnich akupunktura służy przede wszystkim do walki z bólem. Zabieg polega na wbijaniu w skórę cieniutkich igiełek w punktach, uznawanych za miejsce przebiegu strumieni energetycznych w ciele. Mimo, że nie ma naukowych dowodów na istnienie takich dróg energetycznych, akupunktura działa. Pomaga złagodzić ból i wierzy się, że pobudza wytwarzanie endorfin, hormonów szczęścia, pomagających chorym poczuć się lepiej.

Akupunktura - na czym polega ta metoda leczenia?

Akupunktura, jako metoda medycyny naturalnej, stosowana jest z powodzeniem do dzisiaj. Wielu badaczy próbowało rozgryźć jej tajemnicę, ale nikomu, jak na razie, nie udało się znaleźć odpowiedzi na pytanie, jak i dlaczego akupunktura działa.

Podstawą akupunktury jest wiara w istnienie w żywym organizmie kanałów, którymi biegną strumienie energii, nasze siły witalne, Yin i Yang według tradycji chińskiej (tzw. meridiany). Te kanały znajdują się tuż pod powierzchnią skóry. Noszą różne nazwy i odpowiadają za narządy wewnętrzne człowieka. Wzdłuż tych meridian rozmieszczone są punkty, precyzyjne wyznaczone przez Chińczyków, odpowiadające za działanie właściwych organów.

Nakłuwanie tych szczególnych miejsc, a czasem też stymulowanie poprzez kręcenie igłą lub przyłożenie słabego prądu elektrycznego, ogrzewanie, a nawet ugniatanie, powoduje, że do mózgu, a stamtąd do odpowiedniego organu wysyłane są impulsy nerwowe. Zmobilizowany do działania organ rozpoczyna więc procesy naprawcze. Znajdujące się w nim naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, dzięki czemu narząd zostaje odpowiednio dotleniony i może zacząć intensywnie oczyszczać się z toksyn. Dołącza się do tego, jak wierzą zwolennicy akupunktury, zwiększenie produkcji endorfin, polepszających nastrój i pomagających w znoszeniu bólu.

Na co pomaga akupunktura?

Akupunkturze przyglądają się naukowcy od lat. Okazało się, że rzeczywiście w wyniku drażnienia igłami określonych punktów na ciele, dochodzi do wytwarzania przez nasz mózg endorfin, a funkcjonalny rezonans magnetyczny oraz badania PET potwierdziły działanie akupunktury na główne drogi odczuwania bólu przez człowieka.

Akupunktura stosowana jest w celu wsparcia znieczulenia farmakologicznego. Jej działanie polega wtedy na zmniejszania lub likwidowania bólu po operacjach i pomaga zwalczać nudności. Ponadto jest pomocna przy chemioterapii, jako środek niwelujący uciążliwe wymioty. Akupunktura okazuje się być skutecznym środkiem do niwelowania długotrwałych bólów związanych ze zwyrodnieniami kręgosłupa.

Ponadto akupunktura pomaga w leczeniu:

Stwierdzono, że akupunktura jest pomocna w:

  • zmniejszeniu bólu przy rwie kulszowej, neuralgiach nerwu trójdzielnego, przy półpaścu
  • zmniejszeniu lub zniesieniu bólu przy zabiegach chirurgicznych

Mimo że jest to dziedzina mało znana naukowcom, to jednak korzyści płynące ze stosowania tej metody są spore. Jako metoda wspierające proces leczenia bólu i poprawiania samopoczucia może być stosowana z powodzeniem i bez ryzyka powikłań.

Chińczycy, u których akupunktura jest oficjalnie uznaną częścią medycyny, leczą akupunkturą także gorączkę, częstoskurcz, bóle mięśnia sercowego, krwioplucie, astmę, biegunkę, zapalenie jąder, zaburzenia hormonalne i wiele innych chorób.

Zobacz wideo

Jak wygląda zabieg akupunktury?

Najważniejszy moment to postawienie diagnozy. W tym celu osoba wykonująca akupunkturę bada nadgarstki pacjenta, aby stwierdzić, jakie obszary ciała i organy źle funkcjonują. Uciska się trzema palcami tętnicę promieniową z dwóch stron. Istnieje 12 wyodrębnionych obszarów nadgarstka, odpowiadających 12 meridianom. Naciskając mocno odpowiedni punkt uzyskujemy informację o stanie meridianów Yin i odpowiadających im narządom, a za pomocą lekkiego dotyku sprawdzamy stan meridianów i narządów Yang. Doświadczona osoba jest w stanie w ten sposób określić stan narządów wewnętrznych i zdiagnozować chorobę. Następnie, stosując odpowiednie igły, wykonane ze złota, srebra lub nierdzewnej stali, o średnicy około 0,3 mm i długości od 4 do 7 cm, wykonuje się zabieg nakłuwania odpowiednich punktów na ciele.

Opisano około 700 takich punktów na ciele, najwięcej na stopach, dłoniach i na małżowinie usznej. Nakłuwanie igłami jest bezbolesne i nie pozostawia śladów.

O akupunkturze przeczytasz też tutaj:

Akupunktura - na czym dokładnie polega, kiedy jest zalecana, a kiedy przeciwwskazana?

Więcej o: